Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkmenistan ile İkili İlişkileri Değerlendirdi
509 okunma

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkmenistan ile İkili İlişkileri Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Batır Atdayev ile verimli bir görüşme gerçekleştirdi.

ABONE OL
Ekim 26, 2023 12:32
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkmenistan ile İkili İlişkileri Değerlendirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Batır Atdayev ile verimli bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme, Türkiye ve Türkmenistan arasındaki ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkileri güçlendirmeyi amaçlayan önemli konuları ele aldı.

Yılmaz, iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret hacmini 5 milyar dolar seviyesine çıkarma hedefini vurguladı. Bu hedefe ulaşabilmek için geçiş ücretlerinin azaltılması, uzun vadeli vizelerin sağlanması ve ticareti kolaylaştıracak tedbirler ele alındı.

Ayrıca, yarın Ankara’da düzenlenecek olan Türkiye-Türkmenistan İş Forumu’nun büyük bir öneme sahip olduğu belirtildi. Türk firmalarının Türkmenistan’da uzun yıllardır başarılı çalışmalar gerçekleştirdiği ve ülkenin kalkınmasına önemli katkılarda bulunduğu ifade edildi. Bu deneyimler, altyapı projeleri ve akıllı şehirler gibi alanlarda paylaşılacak.

Görüşme sırasında Türkmen doğal gazının Türkiye’ye ve uluslararası pazarlara arzı da ele alındı.

Son günlerde yaşanan Filistin-İsrail çatışmasına da değinilen görüşmede, Türkiye’nin kalıcı bir çözüm inşa etmek amacıyla yoğun diplomasi çabaları içinde olduğu ve gerginliği azaltma yönlü kararlı bir çaba gösterdiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Sayın Atdayev ve ekibine nazik ziyaretleri için teşekkür ederek görüşmenin büyük bir önem taşıdığını belirtti. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.