Dicle Elektrik’in Arama Kurtarma Ekibi AFAD’dan Akreditasyon Belgesi Aldı
294 okunma

Dicle Elektrik’in Arama Kurtarma Ekibi AFAD’dan Akreditasyon Belgesi Aldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde elektrik dağıtım hizmeti sunan Dicle Elektrik'in arama kurtarma ekibi olan Dicle Arama Kurtarma (DAK), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından verilen akreditasyon belgesini elde etti.

ABONE OL
Eylül 14, 2023 11:49
Dicle Elektrik’in Arama Kurtarma Ekibi AFAD’dan Akreditasyon Belgesi Aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde elektrik dağıtım hizmeti sunan Dicle Elektrik’in arama kurtarma ekibi olan Dicle Arama Kurtarma (DAK), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından verilen akreditasyon belgesini elde etti. Özellikle geçtiğimiz Şubat ayında meydana gelen deprem felaketine aktif olarak müdahale eden DAK ekibi, AFAD tarafından yapılan akreditasyon sınavını başarıyla tamamladı ve tüm Elektrik Dağıtım Şirketleri (EDAŞ’lar) arasında akredite edilen ikinci ekip oldu.

DAK, Dicle Elektrik bünyesinde gönüllü çalışanlardan oluşuyor ve afet durumlarında arama kurtarma faaliyetlerine destek veriyor. Özellikle Kahramanmaraş merkezli Şubat ayındaki deprem felaketinde etkin bir rol oynayan DAK ekibi, AFAD koordinasyonuyla Diyarbakır, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Bu çabaların ardından, ekip AFAD Başkanlığı’na başvurarak Kentsel Arama Kurtarma Akreditasyon Belgesi almak için sürece dahil oldu.

DAK ekibi, AFAD uzmanları tarafından çeşitli kriterler üzerinden denetlendi ve olası afet bölgelerinde koordinasyon, üs kurma, intikal yöntemleri, afet alanında davranış, ilk yardım, personel, araç ve alan güvenliği sağlama, telsizle haberleşme, enkaza girme ve enkaz kaldırma faaliyetlerini içeren denetim sürecinden başarıyla geçti ve ulusal akreditasyon elde etti.

Dicle Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, DAK ekibini başarılarından dolayı tebrik ederek, ekip olarak AFAD’dan akreditasyon alan ikinci ekip olduklarını belirtti. Ayrıca, afet durumlarında elektrik dağıtım şirketlerinin önemli bir rol üstlendiğini vurgulayarak, bu şirketlerin enerji tedarikini sağlamalarının yanı sıra insani yardım, arama kurtarma ve lojistik destek konularında hazırlıklı olmalarının büyük bir önem taşıdığını ifade etti.

Nedim Tüzün ayrıca Dicle Elektrik’in Türkiye Afet Müdahale Planı’na (TAMP) tabi olduğunu ve afet durumlarında yapılacakları önceden belirleyerek kriz ve afet planlarını oluşturduğunu söyledi. Aynı zamanda yerel düzeyde afet enerji grubu operasyon planlarını (YDAEGOP) her yıl güncellediklerini ve olası afetlere hızlı müdahale etme bilinciyle çalışmaların devam ettiğini belirtti.[BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.