Doğa Katili Olmayın! | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

19 Mayıs 2021 - 02:11

Doğa Katili Olmayın!

Bingöl Avcılar ve Atıcılar Kulübü Başkanı Salim Bazencir, kaçak avcılara seslendi. ‘Doğanın katledilmesi kimseye yarar sağlamaz’ diyen Bazencir,yaban hayvanları için yemleme çalışmaların yaptığınıbelirterek, “Türkiye’de yasaların estetiğinden kaynaklı, otomatik av tüfeklerine sahip olunabiliyor. Kaçak avcılar maalesef yeterince denetlenmiyor” dedi.

Doğa Katili Olmayın!
Son Güncelleme :

07 Şubat 2017 - 12:32

Bu Haber 31 Kez Okundu

Bingöl Avcılar ve Atıcılar Kulübü Başkanı Salim Bazencir, kaçak avcılara seslendi. ‘Doğanın katledilmesi kimseye yarar sağlamaz’ diyen Bazencir,yaban hayvanları için yemleme çalışmaların yaptığını belirterek, “Türkiye’de yasaların estetiğinden kaynaklı, otomatik av tüfeklerine sahip olunabiliyor. Kaçak avcılar maalesef yeterince denetlenmiyor” dedi.

BİNGÖL Avcılar ve Atıcılar Kulübü Başkanı Salim Bazencir, ‘Bingöl’de Avcılık’ hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bazencir, açıklamasında yasalardan kaynaklı bireysel av silahlarıyla silahlanmanın avcılık konusunda sıkıntı yarattığını, yaban hayvanları için yemleme çalışmaları yaptığını söyledi.

“2’İNCİ DÖNEM AV SEZONU SONA ERDİ”

Bazencir, açıklamasında av sezonunun sona erdiğini ifade ederek, doğada yaban hayvanları için yemleme çalışmalarının yapıldığını kaydetti. Bazencir, açıklamasında şunları söyledi:

“2’inci Dönem av sezonu (keklik ve tavşan) 8 Ocak’ta sona erdi. Ördek avı ise 26 Şubat’ta sona erecek. Ağır kış şartları geçiriyoruz. Yaban hayatında hayvanlar yiyecek bulmakta çok zorlanıyor. Biz Bingöl Doğa Koruma Milli Parklar personelleri ve derneğimiz ile beraber doğaya muhtelif yerlerde yaşayan hayvanalar için doğaya yem bıraktık. Yemleme çalışmaları devam edecek.”

“KAÇAK AVCILAR MAALESEF YETERİNCE DENETLENMİYOR”

Av sezonlarının sona erdiğini ancak kırsal kesimlerde kaçak avcılığın hala devam ettiğini ifade eden Bazencir, doğanın katledilmesinin kimseye yarar sağlamayacağını ifade ederek, “Sezonun bittiği halde, özellikle kırsal kesimdeki vatandaşlar kaçak avcılığa devam ediyor. Doğa şartlarının zorluğundan dolayı, hayvanları adeta telef ediyorlar. Türkiye’de yasaların estetiğinden kaynaklı, otomatik av tüfeklerine sahip olunabiliyor. Kaçak avcılar maalesef yeterince denetlenmiyor. Doğanın katledilmesi kimseye yarar sağlamaz” diye konuştu.

“YABAN HAYATI ZOR DURUMDA”

Bazencir, açıklamasının sonunda yaban hayatının ağır kış şartlarından dolayı zor durumda olduğunu ifade ederek vatandaşları ve yetkilileri duyarlı olmaya çağırdı. Bazencir, “Yaban hayvanları, dağ keçileri, bilinçsiz ve izinsiz öldürülüyor.Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Yaban hayatı şu an çok zor durumda. İnsanlarımızın bu konuda duyarlı olması gerekmektedir.  Zamansız avlanma yaparak doğa bitiyor. İnsan ve doğa bir bütündür. Dinimizce de yasak olmasına rağmen, kuluçka dönemi denilmeden kaçak avcılık yapılıyor. Vatandaşların ellerini vicdanına koyması lazım…” dedi.