DOLAR 16,6937 -0.06%
EURO 17,5374 -0.18%
ALTIN 969,210,04
BITCOIN 316671-6,39%
Bingöl
25°

AÇIK

03:28

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Doğalgaz çalışmalarında vatandaş mağdur edildi”
5 okunma

“Doğalgaz çalışmalarında vatandaş mağdur edildi”

22 Kasım 2017 23:24
“Doğalgaz çalışmalarında vatandaş mağdur edildi”
0

BEĞENDİM

Tasalı, yaptığı açıklamada, 31 Ağustos 2015 tarihinde belediye ile Doğugaz Dağıtım A.Ş. arasında doğalgaz dağıtım protokolü imzalandığını belirterek, doğalgaz çalışmalarından personel yetersizliği ve denetim eksikliği nedeniyle vatandaşların mağdur edildiğini ifade etti.

Tasalı, “İlk etapta Kültür, İnalı ve İnönü mahallesi TOKİ konutlarına doğalgaz verilmesi için çalışmalar yapılmış, 18 Ekim 2016 tarihinde Botaş ile yapılan geçici kabulle taraflar arasında yapılan protokoller neticesinde İnönü Mahallesi TOKİ’de bulunan 376 konuta gaz verilmiştir.

2017 yılında ise R.T.Erdoğan, Karşıyaka ve Ş.Mustafa Gündoğdu mahallesinde çalışmalar yapılmış, abonelikleri yapılan binalara/meskenlere gaz verilmeye kısmen başlanmıştır.

Bu çalışmalar kapsamında sahada yapmış olduğumuz gözlemler ve bize gelen şikâyetler üzerine şu hususlar tarafımızca tespit edilmiştir. Hem abonelik işlemlerinde, hem de doğalgaz dönüşüm ve bağlantı işlemlerinde; personel yetersizliğinden dolayı ağır ve yavaş yürütülen çalışmalar sonucu mağduriyetler meydana gelmiştir. Yine bu konuda denetimlerin yetersiz olması nedeniyle gerek abonelik aşamasında, gerekse gaz bağlanması aşmasında tüketiciler mağdur edilmektedir” dedi.

“PERSONEL SAYISI ARTTIRILMALIDIR”

Doğalgaz çalışmalarında personel sayısının arttırılması gerektiğini belirten Tasalı, şunları söyledi:

“Doğal Gaz aboneliği için başvuruların tek bir merkezde yapılması, burada yeterli sayıda personel olmadığı için yığılmalar oluşmakta, vatandaşlar birkaç kez gidip geldikten sonra ancak işlemlerini yapabilmektedir. Sorunun hali için ivedi olarak; hem abonelik merkezinde, hem de binalara doğal gaz bağlantısı yapacak yetkili personel sayısı artırılmalıdır. Tarafımızca yapılan araştırmada Doğu Gaz A.Ş. Firması binalara ve evlere gaz bağlantısı için sadece 2 personel görevlendirilmiştir.

Bina/ev sahipleri doğal gaz tesisatlarını bağlamış, aboneliklerini yapmış, ancak yeterli sayıda görevli olmadığı için gecikmeler oluyor, günlerce evine /binasına gaz bağlantısı yapamamaktadır.

Yine bu soruna bağlı olarak birçok okul ve pansiyonda ısıtma sistemi için doğalgaz dönüşümü yapılmış, ancak kimi okul ve pansiyonlara hala doğalgaz bağlantısı yapılmamıştır. Millî Eğitim Müdürlüğü ve Doğu Gaz A.Ş. firma yetkilileri acilen işbirliği yaparak,  okul ve pansiyonlara doğalgaz verilmelidir.

Doğu Gaz  A.Ş. firması görevlileri tüketicilere iyi davranmadıkları, verilen randevu tarihlerine riayet etmedikleri, keyfi davrandıkları  dile getirilmiştir.

Bingöl iline doğalgaz verilmesiyle birlikte birçok gerçek ve tüzel kişinin/firmanın doğalgaz tesisat işini yaptığını, bu firmalarda çalışan şahısların işin ustası ve ehli olmadıkları halde hatalı ve kusurlu gaz tesisatı döşedikleri gerekçesiyle gecikmeler söz konusudur. Ayrıca tüketiciler tarafından hem doğalgaz tesisat işi yapan firmaların, hem de doğalgaz dağıtım firması çalışanlarının denetlenmedikleri dile getirilmiştir.

Bu durumlarda da genelde tüketicilerin mağdur edildikleri aşikârdır. Doğalgazın Bingöllüler için nimet olması gerekirken, maalesef her hizmette olduğu gibi bu hizmet alımı da bir külfete dönüşmüştür.

İlimizde soğuk havalar başladı, kış mevsimine girmiş bulunmaktayız, doğalgaz dönüşümlerinde, abonelik ve bağlantılardan kaynaklı gecikmelerin, eksikliklerin, sorunların ilgili firma tarafından acilen giderilmesi gerekmektedir. Böylesi önemli bir konuda yetkili kişi ve kurumların denetimleri sıkılıkla yapmaları gerekiyor.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.