Düşen cemre karı erken eritti | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

19 Mayıs 2021 - 02:18

Düşen cemre karı erken eritti

İlk cemrenin havaya düşmesiyle birlikte Karlıova ilçesinde hava sıcaklığı artarak karın yoğun şekilde erimesine neden oldu.

Düşen cemre karı erken eritti
Son Güncelleme :

24 Şubat 2017 - 10:37

Bu Haber 36 Kez Okundu

İlk cemrenin havaya düşmesiyle birlikte Karlıova ilçesinde hava sıcaklığı artarak karın yoğun şekilde erimesine neden oldu.
Son yılların en çetin kışını geçiren Karlıova, ilk cemrenin havaya düşmesiyle birlikte ısınmaya başladı.

Bu yıl erken ve yoğun yağan kardan dolayı Karlıova ilçesinde yüksek kesimlerde kar kalınlığı iki metreyi aşarken, yoğun tipiden dolayı da vatandaşlar günlerce evlerinde mahsur kaldı.

20 Şubat’ta havaya düştüğüne inanılan ilk cemreyle birlikte hava sıcaklığın arttığı Karlıova’da, yerde biriken karların hızlı bir şekil eridiği gözlemlendi. Eriyen kardan dolayı cadde ve sokaklar ile bodrum katlarında olan bazı işyerlerini su bastı.

İşyerlerine suyun girmesinin önüne geçmek isteyen esnaflar ise eriyen kara yol açarak iş yerlerine girmesini engellemeye çalıştı.

Öte yandan belediye ekipleri, yaptıkları çalışmayla cadde ve sokaklarda oluşan su birikintilerini temizledi.

Havanın ısınmasıyla karın eridiğini söyleyen Mehmet Sünbül, “Bu yıl çok çetin bir kış geçirdik. Günlerce kar yağışı ve tipi hayatımızı olumsuz etkiledi. Kış ayları boyunca ilk defa cemrenin havaya düşmesiyle ısındık. Eriyen kardan dolayı bodrum katında olan iş yerimi su bastı. Komşularımın yardımıyla suyu dışarı çıkardık. Kış boyunca soğuktan dolayı işyerlerimizden çıkamıyorduk, ama bugün güzel ve güneşli havanın keyfini çıkarmak için gün boyu dışarıdayız.” dedi.
Kış boyunca ilk defa güneş yüzü gördüğünü söyleyen İsa Alan, “Bu yıl çok çetin bir kış geçirdik. Günlerce kar yağışı ve tipi hayatımızı olumsuz etkiledi. Kış ayı boyunca ilk defa cemrenin havaya düşmesiyle ısındık ve temizliğe başladık. Karlıova’da diyebiliriz beş aydır güneş göremedik ve nihayet bugün güneş yüzü görebildik” dedi.

İkinci cemrenin 26-27 Şubat’ta suya, üçüncü cemrenin de 5-6 Mart’ta toprağa düşmesiyle beraber, Karlıova ve çevresinde metlerce kalınlığa ulaşan karların erimesiyle, muhtemel su ve sel baskınları oluşabileceği belirtilerek, vatandaşların gerekli tedbirleri alması istendi.