“Ebird Global Bigday’de Türkiye’den Denizli Birinci Oldu”
260 okunma

“Ebird Global Bigday’de Türkiye’den Denizli Birinci Oldu”

Kuş gözlemcileri arasında büyük bir heyecan yaratan "Ebird Global Bigday" Kuş Gözlem Günü, 13 Mayıs tarihinde dünya genelinde gerçekleştirildi. 253 ülkeden 200 bin kuş gözlemcisi, toplamda 145 bine yakın gözlem kaydı yaparak katkıda bulundu.

ABONE OL
Mayıs 22, 2023 10:02
“Ebird Global Bigday’de Türkiye’den Denizli Birinci Oldu”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Dünya genelinde en çok kuş türü gözlemleyen ülkeler sıralamasında Kolombiya birinci olurken, Türkiye 32. sırada yer aldı.

Türkiye’de ise kuş gözlem gününde Denizli 168 türle birinci, Kayseri 163 türle ikinci ve İstanbul 150 türle üçüncü oldu. Kayseri’den Uğur Kara 163 türle birinci sırayı alırken, Denizli’de Pamukkale Üniversitesi öğrencisi Alperen Köse 112 türle en fazla kuş gözlemleyen kişi oldu.

Denizli’deki Trakor Kuş Gözlem Topluluğu, büyük bir başarı elde ederek Denizli’yi birinciliğe taşıdı. Trakor üyeleri, farklı bölgelerde yaptıkları gözlemlerle katkıda bulunurken, Kenan Süleyman Çüngür liderliğindeki ekip, gözlemlerini Denizli’nin çeşitli noktalarında gerçekleştirdi. Özellikle Acıgöl ve Işıklı gibi kuş popülasyonunun yoğun olduğu bölgelere yönlendirilen genç gözlemciler, 100’ün üzerinde kuş türü gözlemledi.

Trakor Kuş Gözlem Topluluğu’nun kurucusu ve sözcüsü Kenan Süleyman Çüngür, ekibin uzun süren hazırlık çalışmaları sonucunda büyük bir başarı elde ettiklerini belirtti. Ekip üyelerinin sahada 10 saat boyunca gözlem yaptıklarını ve 100’den fazla kuş türüyle karşılaştıklarını ifade etti. Denizli’de toplamda 168 kuş türüne ulaşıldığını ve Türkiye birinciliğini kazandıklarını söyledi.

Trakor Kuş Gözlem Topluluğu’nun diğer üyeleri de farklı bölgelerde gözlem yaparak katkıda bulundular. Bu sayede Balıkesir 4. sıraya yükseldi ve diğer üyeler de Türkiye genelinde en çok tür sayan gözlemciler arasında yer aldılar. Ayrıca, Trakor ekibi üyeleri uluslararası düzeyde de gözlemlerde bulunarak farklı ülkelerdeki kuş popülasyonlarına katkı sağladılar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bingöl Güncel tv'nin Youtube Kanalına Ücretsiz Abone Olabilirsiniz!