Eğitim Sen: “15 Temmuzdan Bu Yana İktidar Ne Yaptığını Bilmiyor” « Bingöl Güncel.tv

28 Kasım 2020 - 11:01

Eğitim Sen: “15 Temmuzdan Bu Yana İktidar Ne Yaptığını Bilmiyor”

Eğitim Sen’de yapılan basın açıklamasında konuşan Metin Kılıç, “Ülkede 15 Temmuzdan bu yana ne yaptığını bilemeyen bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

Eğitim Sen: “15 Temmuzdan Bu Yana İktidar Ne Yaptığını Bilmiyor”
Son Güncelleme :

01 Kasım 2016 - 0:57

Bu Haber 1 Kez Okundu

Önceki gün Eğitim Sen Bingöl il teşkilat binasına düzenlenen toplantıda konuşan Eğitim Sen Bingöl Şube Başkanı Metin kılıç, “Ülkede 15 Temmuzdan bu yana ne yaptığını bilemeyen bir iktidarla karşı karşıyayız. Birinci OAHAL döneminde birebir darbe kalkışmasına girişmiş FETÖ ye yönelik operasyonlar bir aylık süreden sonra yön değiştirmiştir. Ülkede barış ve demokrasi taraftarlarının tamamı bu darbe girişiminden etkilenir duruma getirilmiştir” dedi.

“7 ŞUBE BAŞKANI, 116 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ”

Açıklamasında sendikalarından ihraçlarının gerçekleştiğini ifade eden Kılıç, “1 Eylül 672 KHK ile sendikamızın 7 si şube başkanı 116 kişi ihraç edilmiştir. 9 Eylülde ise bakanlık oluru ile  onbine yakın üyemiz 29 Aralık iş bırakma eylemine dayalı olarak  açığa alınmıştır. İki aylık süre içinde gerek siyasilerin gerekse sendika yönetimlerini yaptığı görüşmelerde ikircikli ve ipin ucunun kimin elinde olduğu belli olmayan bir tavır sergilenmiştir. 29 Ekimde ise açıkça bir kıyıma gidilmiştir. İki aylık süreçte MEB ile Adalet Bakanlığı ihraçlara kılıf aramıştır. Neden?Bugün ihraç edilen arkadaşlarımızın çoğu bu süreç içinde Sosyal Medya paylaşımları bahanesi ile Kolluk kuvvetlerince ifadeye çağrılmıştır. Durum o kadar vahimki bazı arkadaşlarımıza çocuklarının resmini paylaşma sebepleri sorulmuştur. Hatta acil şekilde ilk mahkemede MEBin ve KHK yı çıkarak hükümetin  elini güçlendirmek için cezalar verilmiştir. Bu cezalar hukuka uygun olmadığı gibi mahkeme heyetlerinin kendilerini kurtarma adına verdiği kararlar olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

“29 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ”

Kılıç, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bingöl’de KESK’e bağlı Eğitim Senden 24, Sağlık Emekçileri Sendikasından 4 ve Tarım Orkam Sen den 1 arkadaşımız gerekçe gösterilmeden ihraç edildiler.  İktidarın bu pervasız yaklaşımı görüntüde kedini sağlama alma anlayışı ile tarif edilmektedir. Fakat bilinmelidir ki ülke geçen yıldan bu yana önce yavaş şimdi ise koşar adımlarla kaosa sürüklenmekte zaten varolan çelişkiler daha da derinleşmektedir.İhraç edilen arkadaşlarımıza isnad edilen suçun barış isteği olduğunu biliyoruz. Çünkü ülkede barış isteyen Akademisyeni, öğretmeni, sağlık çalışanını ve vatandaşı bir şekilde terörist ilan ederek kendi savaşını meşrulaştırmaya çalışan siyasi iktidar ile karşı karşıyayız. Demokrasi ve insan hakları konusunda dünyaya entegre olmak yerine üçüncü dünya ülkelerini örnek alan bir yerden ülke kaosa sürükleniyor.”

“KAOSA KARŞI HER TÜRLÜ ÇALIŞMANIN İÇİNDE OLACAĞIZ”

“Biz Barış ve Demokrasi grubunun bileşeni olarak ülkenin kaosa sürüklenmesini engellemek adına her türlü çalışmanın içinde olacağız. Ülke kaynaklarının heba edilmesine ekonomin talana ve ranta peşkeş çekilmesine dün olduğu gibi bugün de karşı çıkacağız.İhraç edilen ve açığa alınan üyelerimizin hukuki işlemleri yarından tezi yok başlatılacaktır. Türkiye tarihine baktığımızda her darbede demokrasi yanlıları susturulmaya çalışılmıştır. Ancak bütün baskılara rağmen haklı olan bu sesi kesmekte başarılı olamamışlardır. Bugün de bütün baskılara rağmen bu duruma itiraz ediyoruz. Siyasi iktidarlar geçicidir. Bugünün yargısız infazcıları yarının mahkumları olacaktır. Bu hukuksuz uygulamaları yapanlar asla sonuna kadar bu durumu devam ettiremeyecektir. Zulmün miadı dolduğunda FETÖ gibi siyasi iktidarda daha fazla bu ülkenin insanlarına devam edemeyecektir.Bilinmelidir ki; Baskı sürgün ve işten çıkarılmalar demokrasi ve insan haklarının savunulması konusunda bize bir adım geri attıramayacaktır.”

egitim-sen-15-temmuzdan-bu-yana-iktidar-ne-yaptigini-bilmiyor-5

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.