Eğitim Sen: “Maaş Kesim ve Kademe İlerleme Cezası Önerildi” « Bingöl Güncel.tv

21 Ocak 2021 - 02:47

Eğitim Sen: “Maaş Kesim ve Kademe İlerleme Cezası Önerildi”

Eğitim Sen Bingöl Şubesi tarafından yapılan açıklamada, “İlimizde 77 öğretmen ve eğitim emekçisinden 28 tanesine maaş kesim 49 tanesine ise kademe ilerleme cezası önerilmiştir” denildi.

Eğitim Sen: “Maaş Kesim ve Kademe İlerleme Cezası Önerildi”
Son Güncelleme :

02 Ocak 2017 - 8:33

Bu Haber 10 Kez Okundu

Eğitim Sen Bingöl Şubesi, kamuda ihraç ve görevden uzaklaştırmalarla ceza önerileri ile ilgili yazılı açıklamalarda bulundu. Açıklamada, “15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte Kamu Emekçileri Konfederasyonuna bağlı sendikalar üzerine bazı STK ların da yönlendirmesi ile sindirme ve yok etme anlayışı gelişmiştir.Bu bağlamda ilk etapta Eğitim Sen yönetiminde bulunan 126 üyemiz 1 Eylül 672 sayılı kararname ile ihraç edilmişlerdir. 8 Eylülde ise 10.300 üyemiz uydurma bahanelerle açığa alınmış olup bu üyelerimizden 693 tanesi 29 ekim 675 sayılı KHK ile ihraç edilmiştir. Bu baskılar karşısında yılmadan mücadele eden üye ve yönetimlerimizin oluşturduğu kamuoyu sayesinde açığa alınan bu üyelerimizin tamamı görevlerine iade edilmiştir.Ancak bu göreve iadeler sonrası gerek kamuda gerekse toplumsal alanda hukuksuzluğun olduğu kanısı uyanmıştır. Hükümet ve hükümete yakın sarı sendikalar üyelerine sahip çıkmakta zorlandıkları için yeni bir süreç başlattılar.Geri dönen kamu emekçisi öğretmenler geçen yıl bölgede devam eden çatışmalı sürecin sonlandırılması için sendika yetkili organlarının aldığı karar gereğince bir günlük iş bırakma eylemine katıldıklarından son bir hafta içinde yeni bir baskı dalgası ile sindirilmeye çalışılmaktadır” denildi.

“MAAŞ KESİM, KADEME İLERLEME CEZASI ÖNERİLDİ”

Açıklamada şöyle denildi:

“İlimizde 77 öğretmen ve eğitim emekçisinden 28 tanesine maaş kesim 49 tanesine ise kademe ilerleme cezası önerilmiştir. Hükümet ve kamu idareleri alınan ifadelerden de biliyorlarki bu sendikal bir karardır. Sendika kararına uyarak iş bırakma eylemine katılmış ola üyeye ceza verilemeyeceği ile ilgili Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Danıştay idare kurulları İLE Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince verilmiş kararlara ortada iken bu tür cezaların önerilmiş olması ve okul idarelerinin de baskı altına sokulması neden olduğu gibi gelecekte hem iş barışının zedelenmesini hem de okul ve idare kurullarında bu kararlara imza atanların hukuk önünde yargılanacaklarının bilinmesini istiyoruz. Üyelerimiz savunmalarında yüksek mahkemelerin kararlarını açık bir şekilde beyan etmiş ve edecekler. Bunu gözden kaçırıp üst mahkemelerin kararlarına rağmen önerilen cezaların hiçbir hukuki yanı yoktur.Bu durum hukuku alenen çiğnemekle eşdeğerdir. Cezaların tebliğinden itibaren bu cezaları takdir edenler hakkında Eğitim Sen olarak Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunacağız. Kaldıki okul müdürlerinin atanmasında hukuksuzluk yapanlar örneği önümüzdedir. Kasım ayı itibari ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 2009 ve 2010 dosyalarına dair kararlar verilmiştir. Bu kararlar Anayasanın 90. Maddesine atıf yaparak sendikal eylemlerin cezalandırılamayacağını çok net ifade etmiştir. Her halükarda Demokratik bir ülke olmak için mahkemeler yolu ile hakkımızı arayacağız. Bu defa farklı bir yol izleyip devletin zarara girmesine engel olup zararların bu kararları verenlere rücuunu sağlayacağız.Eğitim Sen olarak darbelere katliamlara karşı olduğumuzu her platformda ifade ettik. Kendi rantları için barışı ve barış taraftarı ola bizleri yıldıramayacaklar. Bu hukuksuzluğa en üst düzeyde karşı çıkacağız.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.