Ehliyet Taşıma Zorunluluğu Kalkıyor! Ehliyetler Kimlik Kartına Aktarılıyor
297 okunma

Ehliyet Taşıma Zorunluluğu Kalkıyor! Ehliyetler Kimlik Kartına Aktarılıyor

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, "Hayat Kimliğinle Kolay" projesi aracılığıyla sürücü belgesi bilgilerini T.C. kimlik kartlarına aktaranların sayısının 6 milyon 275 bine ulaştığını duyurdu.

ABONE OL
Eylül 14, 2023 12:01
Ehliyet Taşıma Zorunluluğu Kalkıyor! Ehliyetler Kimlik Kartına Aktarılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bu uygulama sayesinde artık iki ayrı kart taşıma gerekliliği ortadan kalkıyor ve trafikte sürücü belgesi taşıma zorunluluğu sona eriyor. Sadece her iki belgenin de yeni nesil olması yeterli olacak.

Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması, 21 Eylül 2020’de başlatıldı ve yeni nesil sürücü belgesi bilgileri, elektronik kimlik kartlarının içindeki çipe entegre ediliyor. Bu uygulama, kimlik kartı taşıyan vatandaşların trafikte ayrıca sürücü belgesi taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Yeni tip sürücü belgesi ve yeni nesil kimlik kartına sahip olanlar, nüfus müdürlüklerine başvurarak bu uygulamadan faydalanabilirler. Ayrıca, yeni tip sürücü belgesi bulunanlar, yeni nesil elektronik kimlik kartı başvurusu sırasında bu uygulamadan yararlanabilirler. Benzer şekilde, yeni nesil elektronik kimlik kartına sahip olanlar, yeni tip sürücü belgesi başvurusu sırasında bu uygulamadan faydalanabilirler.

Bu işlemlerin tamamı ücretsiz olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede vatandaşlar, hem kimlik kartı hem de sürücü belgesini tek bir kartta taşıyarak pratiklik sağlayacak.[BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.