Engellilere’Diş Tedavisi’Desteği « Bingöl Güncel.tv

25 Kasım 2020 - 08:46

Engellilere’Diş Tedavisi’Desteği

Bingöl Tüm Engelliler Derneği Başkanı İdris Canlı, fiziksel veya zihinsel engel raporu yüzde 40’ın üzerinde olanların, her türlü ağız ve diş problemi tedavilerinin SGK kapsamında asgari ücret üzerinden devlet tarafından ödendiğini söyledi.

Engellilere’Diş Tedavisi’Desteği
Son Güncelleme :

02 Kasım 2016 - 0:29

Engelli hastaların diş tedavisi hizmetleri konusunda haklarından haberdar olmadıklarını ifade eden Canlı, “Engelli vatandaşlarımız, sağlık hizmetlerini alabilecekleri kurumlar hakkında çok fazla bilgiye sahip değil. Oysa Sosyal Güvenlik Kurumu yüzde 40 ve üzeri engelli olan vatandaşlarımızın diş tedavi hizmetlerinin asgari ücret tarifesi üzerinden tamamını karşılıyor” dedi.

“SAĞLIK RAPORU YÜZDE 40 OLACAK”

Yüzde 40 ve üzerinde özürlü kişilerin, diş tedavisi için özürlülük durumunu belgelendirmek suretiyle, tüm sağlık kuruluşlarına veya serbest diş hekimliklerine doğrudan başvurabileceğini söyleyen Dernek Başkanı Canlı, “Sosyal Güvenlik Kurumu, özürlüler mağdur olmasın diye sağlık tebliğindeki (Ek7) liste fiyatını uygulamıyor. Diş Hekimleri Odası`nın belirlediği asgari tutar üzerinden tedavi ödemelerini yapıyor. Engelli kardeşlerimizin tek yapacakları şey özür durumlarını gösteren, en az yüzde 40 sağlık kurulu raporunu ibraz etmek olacaktır. Bununla birlikte serbest diş hekimleri, tedavi ettiği özürlünün raporunun bir örneğini faturaya ekleyerek İl müdürlüğündeki Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi`ne götürüp Şahıs Ödemeleri kısmından masrafını tahsil edebilir” şeklinde konuştu.

Canlı, “Engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü konusunda bizlere sürekli destek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Muzaffer Çakan ve Aile Sosyal Politikalar Müdürü Ahmet Buştaşkıray’a teşekkür ediyorum” dedi.

reklam