Engin: “Sınavla Öğrenci Alacak Okulları Tercih Edin” « Bingöl Güncel.tv

22 Ocak 2021 - 10:27

Engin: “Sınavla Öğrenci Alacak Okulları Tercih Edin”

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, 2-13 Temmuz arasında yapılacak olan Ortaöğretime Geçiş Sınavı Tercihleri ile ilgili açıklamasında, “Sınav sonuçlarına göre tercih yapabilecek durumda olan öğrencilerimizin özellikle ilimiz genelindeki sınavla öğrenci alacak okullarımızı tercih etmelerini istiyorum” dedi.

Engin: “Sınavla Öğrenci Alacak Okulları Tercih Edin”
Son Güncelleme :

03 Temmuz 2018 - 8:54

Bu Haber 6 Kez Okundu

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, 2-13 Temmuz arasında yapılacak olan Ortaöğretime Geçiş Sınavı Tercihleri ile ilgili açıklamasında, “Sınav sonuçlarına göre tercih yapabilecek durumda olan öğrencilerimizin özellikle ilimiz genelindeki sınavla öğrenci alacak okullarımızı tercih etmelerini istiyorum” dedi.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Ortaöğretime Geçiş Sınavı Tercihleri ile ilgili yazılı açıklamalarda bulundu. Açıklamasında, yayımlanan Ortaöğretime Geçiş Tercihlerinin kurumun resmi web sitesi üzerinden de yapılacağını hatırlatan Engin, şunları söyledi:

“02 Haziran 2018 tarihinde 8. sınıf öğrencilerimiz Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavına katıldı. Sorunsuz bir şekilde geçen sınavın ardından Bakanlığımızca sınav sonuçları ile Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlandı. Öğrencilerimiz Ortaöğretime Geçiş ve Yerleştirme Kılavuzu´na Bakanlığımız ve Müdürlüğümüz web sitesinden ulaşabilirler. Öğrencilerimiz Bakanlığımızın yayımladığı kılavuzu dikkate alarak tercihlerini yapacaklardır.Tercih işlemleri öğrencilerimiz ve velileri tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulumuz müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihlerin mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekmektedir.”

“İLİMİZ GENELİNDEKİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK OKULLARI TERCİH EDİN”

Tercih yapacak öğrencilerin Bingöl genelindeki sınavla öğrenci alacak okulları tercih etmelerini isteyen Engin, açıklamasında “Öğrencilerimize ve velilerimize bu sınavın her şeyin başı veya sonu olmadığını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Sınav sonuçlarına göre tercih yapabilecek durumda olan öğrencilerimizin özellikle ilimiz genelindeki sınavla öğrenci alacak okullarımızı tercih etmelerini istiyorum” ifadelerine yer verdi.

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNDE OLUŞTURULAN BÜROLARDAN BİLGİLENDİRME YAPILACAK”

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde oluşturulan bürolardan öğrencilere tercih işlemleri ile ilgili bilgilendirme yapılacağını açıklayan Engin, “2017/2018 Eğitim öğretim yılında ortaokuldan mezun olan öğrencilerin Ortaöğretim kurumlarına geçişlerini düzenleyen Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığının http://www.meb.gov.tr internet adresinde yayınlanmıştır. Tercih işlemleri ile ilgili her türlü rehberlik ve yönlendirme ortaokul müdürlükleri tarafında sağlanacak olup ayrıca İlçe Milli Eğitim müdürlüklerimizde oluşturulan bürolardan da konu ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır” dedi.

TERCİH İŞLEMLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Engin, açıklamasının devamında öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

“Okullarımız bünyesine oluşturulan tercih komisyonlarımız bu süreçte veli ve öğrencilerimize destek sağlayacaktır. Tercih işlemleri için öncelikle aşağıdaki hususlara dikkat edilmeli ve belirtilen takvime göre hareket edilmelidir. Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından http://e-okul.meb.gov.tr adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılacaktır. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.Özel Liseler ile yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler tercihte bulunamayacaktır. Özel Liselere gitmek isteyenler ön tercih yapabileceklerdir. Tercih sisteminde üç ekran bulunmaktadır her ekrandan en fazla 5(beş) okul tercihi yapılabilecektir. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranı, Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranı, Pansiyonlu Okullar ekranı Sınava giren ve Merkezi Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır.Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranında tercih yapmayan öğrencilere sınavlı okul ekranı ile pansiyonlu okul ekranı açılmayacaktır. Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda Merkezi Sınav Puanıyla Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır. Ayrıntılı bilgi ve danışmanlık için Ortaokul Müdürlüklerine ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından kurulan tercih komisyonlarına başvurulabilir.” (Haber: Musa İslam – Stajyer)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.