Engin’den EBA Açıklaması | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

19 Mayıs 2021 - 03:30

Engin’den EBA Açıklaması

Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Engin’den EBA Açıklaması
Son Güncelleme :

18 Şubat 2017 - 11:00

Bu Haber 9 Kez Okundu

Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bingöl il Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin; Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Engin, açıklamasında Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her bir bireyin kullanımına ücretsiz olarak sunulan çevrimiçi bir sosyal eğitim platformu olduğunu söyledi.

Engin, açıklamasına şöyle devam etti: “Eğitim, hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. EBA; okulda, evde, kısacası zamandan ve mekândan bağımsız olarak ihtiyaç duyulan her yerde ve her zaman kullanabilir. Bu da eğitimin dört duvar dışında da gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu platformun amacı; bilgi teknolojileri aracılığıyla etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. EBA, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve incelemeden geçmiş e-içerikler sunmakta, eğitim ve teknolojideki yenilikleri takip ederek gelişmeye devam etmektedir.Öğrencilerimiz için,Çok daha verimli çalışmalar yapabilmeleri ve çalışmalarının karşılığını alabilmeleri için tasarlandı. Öğrencilerimiz EBA Ders’le, sınıf arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikte çalışabilir, iletişim kurabilir ve paylaşımda bulunabilir. Ayrıca öğrencilerimiz, öğretmenlerinin gönderdiği ödev ve alıştırmaları takviminden anlık takip ederek çalışmalarını zamanında yapabilir, dilediği zaman dilediği konuya çalışabilir. Okulunda paylaşımlar yaparak, oylama ve etkinliklere katılarak hem okulda hem de okul dışında öğrenmeye devam edebilirler.”

“EBA’DA İÇERİKLER, UZMAN EKİPLER TARAFINDAN ÜRETİLİYOR”

“EBA’da bulunan e-içerikler, alanında uzman ekipler tarafından üretilmekte; ayrıca Türkiye’de ve dünyada dijital yayıncılık alanında önde gelen eğitim firmaları tarafından sağlanan içeriklerle de zenginleştirilmektedir. Aynı zamanda eğitim platformumuz öğretmen ve öğrenci kullanıcı kitlesinin yaptığı paylaşımlarla birlikte gittikçe büyüyen bir kaynak havuzu haline gelmiştir.Sosyal bir platform olan EBA çatısı altında buluşan öğrenmeye ve paylaşmaya hevesli tüm bireyler Türkiye’nin dört bir köşesindeki akranlarıyla işbirliği yaparak ekip çalışması içinde bulunma fırsatını yakalayabilmektedir. EBA’da bulunan e-içerikler farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de kapsamaktadır. Böylece öğretmen merkezli eğitimden öğrenci merkezli eğitime geçilmesi daha da kolaylaşmaktadır. Bu da ezberci zihniyetten uzak, nitelikli kaynakları süzüp araştıran, yorumlayan ve bilgiden bilgi üretebilen bireylerin yetiştiği bir ülkenin temellerinin atılmasına yardımcı olacaktır.”

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İLKESİNİ SAĞLIYOR”

“EBA’nın sosyal ağ yapısı öğretmenleri de ortak bir paydada buluşturarak eğitime el birliğiyle yön vermelerini sağlamaktadır. Ayrıca öğretmenlerimiz, mesleki gelişimlerine katkı sunmak amacıyla düzenlenen eğitimler sayesinde yeni bakış açıları kazanmaktadır.Bütün bu özellikleriyle EBA; FATİH Projesinin en temel amacı olan eğitimde fırsat eşitliği ilkesini sağlamaya devam etmektedir.Günümüzde gelişen iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması ve kullanımı dikkate alındığında EBA kullanım oranlarının artması ile öğrencilerimizin teknolojiyi doğru bir şekilde kullanmaları sağlanarak, okul başarılarının artmasını sağlayacaktır.Özellikle velilerimizin bu bilinçle öğrencilerinin EBA kullanımını teşvik etmeleri, geleceğimiz olan çocuklarımızın daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam edinmelerine katkı sağlayacaktır.TEOG, YGS ve LYS girecek olan öğrencilerimizin EBA’da ders işlenişlerini, verilen ödev ve projeleri takip etmeleri başarılarını ciddi manada arttıracaktır.”