Erdoğan: Gazze İçin Ateşkes ve Kalıcı Barış Öncelikli, Netanyahu Gidici, Eurofighter İçin Kapımız Açık!
337 okunma

Erdoğan: Gazze İçin Ateşkes ve Kalıcı Barış Öncelikli, Netanyahu Gidici, Eurofighter İçin Kapımız Açık!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millî Türk Talebe Birliği 62'nci Genel Kurulu'nda konuştu.

ABONE OL
Kasım 19, 2023 14:01
Erdoğan: Gazze İçin Ateşkes ve Kalıcı Barış Öncelikli, Netanyahu Gidici, Eurofighter İçin Kapımız Açık!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Erdoğan, Almanya dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Gazze’ye yönelik yardımların önemine vurgu yaparak, “Gazze için atılacak en doğru adım, bir an önce ateşkesin sağlanmasıdır ve önceliğimiz ateşkesle birlikte kalıcı barışı tesis etmek olacak. Ateşkes sağlandığı takdirde İsrail’in sebep olduğu yıkımı tazmin etmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Gazze’deki hasar görmüş altyapıyı yeniden inşa etmek, yıkılan okullar, hastaneler, su ve enerji tesislerinin yeniden yapılması için çaba harcayacağız. Ateşkesin sağlanmasının ardından Gazze halkının yaşam koşullarını iyileştirmek, umutlarını yeşertmek için elimizden geleni yapacağız. Dünya Gazze’ye yüz çevirse de, Türkiye olarak mazlumların yanında yer aldık, almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Mısır’ın tutumuna da değinerek, “Şu anda Mısır bir yere kadar cesaret gösteriyor. Refah sınır kapısının açık tutulması son derece önemlidir. Gazze’yi hayatta tutan, oradaki sivilleri masumları yaşatan bir hayat damarı haline geldi” şeklinde konuştu. İsrail Başbakanı Netanyahu’ya yönelik eleştirilerde bulunan Erdoğan, “Netanyahu gidicidir, kurtuluyoruz. İnşallah İsrail de kurtulacak ondan, tüm dünya Yahudileri de kurtulacak. Şu anda kendi ülkesinde halkın yüzde 60-70’i Netanyahu’nun karşısında” dedi.

Eurofighter savaş uçakları konusunda ise Erdoğan, “Bu konuda Berlin’deki ikili basın toplantımızda medya mensubunun oradan bize ne dediğini gördünüz. Bunların bakışı o. Ama şansölye bu konuya hiç girmedi. Yani Eurofighter’ı veririz vermeyiz noktasında yorum yapmadı. Biz zaten cevabımızı açık bir şekilde verdik. Bu uçakları bize verirlerse verirler, vermezlerse çalacağımız kapı mı yok? Çok” şeklinde konuştu.

Ayrıca, seçim sistemiyle ilgili soruya yanıt veren Erdoğan, “50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcut 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok, altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar?” açıklamasında bulundu.

Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Erdoğan, “Mevcut anayasamızın satır aralarında darbeci zihniyetin ruhunun dolaşıyor olması bizleri en çok rahatsız eden konu. Yeni, sivil, kapsayıcı ve çağın gerekliliklerine tam uyumlu bir anayasayı Türkiye’ye kazandırmak, ulaşmayı arzu ettiğimiz en önemli hedeflerimizden biri. Meclis’te yeni anayasa çalışmalarına birkaç defa başladık ancak muhalefetin engellemeleri, verdiği sözleri yerine getirmemesi nedeniyle hep yarım kaldı. Biz verdiğimiz sözün arkasındayız, milletimizi hak ettiği sivil anayasaya kavuşturacağız” ifadelerini kullandı. [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.