Erdoğan: Gördüğümüz kadarı ile FETÖ, Pakistan’da… « Bingöl Güncel.tv

24 Kasım 2020 - 09:41

Erdoğan: Gördüğümüz kadarı ile FETÖ, Pakistan’da…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan: Gördüğümüz kadarı ile FETÖ, Pakistan’da…
Son Güncelleme :

18 Kasım 2016 - 9:59

Erdoğan basın toplantısında şunları söyledi…

‘Pakistan ile ilişkilerimiz 14 yıldır artarak devam eden bir gelişme göstermektedir. Savunma, sağlık, enerji alanında çok önemli ilişkilerimiz var. Keşmir sorununun Pakistan ve Hindistan arasında diyalogla, ilgili BM kararları çerçevesinde çözüme kavuşturulmalısı gerekiyor. Kardeş iki ülke olarak Pakistan ve Afganistan arasındaki ilişki daha da geliştirilmelidir. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında da Pakistan bizim kara gün dostumuz olduğunu açıkça göstermiştir. Gerek sayın Cumhurbaşkanı kardeşim, gerekse Navaz Şerif burada neler yapılabileceğini bizimle paylaşıp, hüzünlerini ifade etmiştir. Darbe girişiminin ardında FETÖ ve onun Pensilvanya’daki başınını bulunduğu kesinlik kazanmıştır. Bu örgütün hedeflerine uluşamak için kan dökmeyi göze aldığını 15 Temmuz’da acı bir şekilde gördük. Tüm dostlarımızı bu örgütün karanlık emelleri konusunda uyarıyoruz. Ülkemizde FETÖ kalıntıları ile mücadele ediyoruz. Bu katiller sürüsünün adalet önünde hesap vermesi için gerekenleri yapıyoruz. Pakistan’ın güvenliğini tehdit eden FETÖ’nün bertaraf edilmesi konusunda Pakistan en başından beri tavrını ortaya koymuştur. Gördüğümüz kadarı ile FETÖ Pakistan’da barındırılmayacak, bu tutumun tüm dost ülkelere örnek olmasını temenni ediyorum.’

“BİZİ PARÇALIYORLAR İSLAM ÇATISI ALTINDA BÜTÜNLEŞEREK YARINLARA YÜRÜMEYE MECBURUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “FETÖ’nün Pakistan’a zarar vermeden en kısa sürede bertaraf edileceğine yürekten inanıyorum. Pakistan hükumetinin bu doğrultuda aldığı son kararları yerinde buluyorum. Bu zat, rahatlıkla Vatikan’la dinler arası diyalog kurabiliyor. Dinler arası diyalog nasıl olabiliyor? DEAŞ gibi terör örgütler İslam’a karşı yürütülen savaşın aracı olan yapılardır. Bizi parçalıyorlar, parçaladılar. Onun için de İslam çatısı altında bütünleşerek yarınlara yürümeye mecburuz. Batı şu anda DEAŞ’ın yanındadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Ulusal Meclis ve Senato ortak oturumunda konuştu.

Türkiye ve Pakistan ilişkilerine değinen Erdoğan, “Pakistan değerlerine sahip çıkarak demokrasinin işletilebileceğini başarı ile göstererek İslam dünyası için önemli bir örnek olmuştur. Bu başarınız için sizleri ayrıca tebrik ediyorum. Türkiye ve Pakistan ilişkileri herhangi iki ülke arasındaki diplomatik temasların çok ötesinde bir özelliğe sahiptir. Biz sözde değil hakiki manada çok iyi iki kardeş ülkeyiz. Kurtuluş Savaşımızda gördüğümüz desteği ve dayanışmayı hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmadık, çıkarmayacağız” dedi.

“15 TEMMUZ’DA PAKİSTAN DEVLET YÖNETİMİ VE HALKI İLE YANIMIZDA YER ALAN İLK ÜLKE”

15 Temmuz darbe girişimine değinen Erdoğan, “Türkiye’de 15 Temmuz terörist darbe girişiminin ardından Pakistan’ın devlet yönetimi ve halkı ile yanımızda yer alan ilk ülke olduğunu da özellikle belirtmek istiyorum. Sizlere, şahsım ve milletim adına şükranlarımı iletiyorum. Allah sizlerden razı olsun. Temennimiz dayanışmamız ilelebet olsun. FETÖ sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için tehdit olan eli kanlı bir terör örgütüdür. Mısır’da bir gazeteye verdiği demeçte öyle diyor ‘kainatın imamı.’ Pensilvanya’dan dünyayı yönetiyor, 170 ülkeyi” ifadelerini kullandı.

“RAHATLIKLA VATİKAN’LA DİNLER ARASI DİYALOG KURABİLİYOR”

Erdoğan, “Rahatlıkla Vatikan’la dinler arası diyalog kurabiliyor. Dinler arası diyalog nasıl olabiliyor? İslam ile diğer dinler arasında bir diyaloğu nasıl ortaya koyabiliyoruz, bu mümkün mü? Ama bu zat bunu koyabiliyor. Çok daha ileri giderek ‘o bize şah damarından daha yakın’ diyecek kadar kendisine bağlılar oluşturabiliyor” dedi.

“FETÖ’NÜN PAKİSTAN’A ZARAR VERMEDEN EN KISA SÜREDE BERTARAF EDİLECEĞİNE YÜREKTEN İNANIYORUM”

Erdoğan, “Bu terör örgütünün kardeş Pakistan’a zarar vermeden en kısa sürede bertaraf edileceğine yürekten inanıyorum. Pakistan hükumetinin bu doğrultuda aldığı son kararları yerinde buluyor, FETÖ ile mücadelemize verdiği destek için teşekkür ediyorum” dedi.

“DEAŞ GİBİ TERÖR ÖRGÜTLERİ İSLAM’A KARŞI YÜRÜTÜLEN SAVAŞIN ARACI OLAN YAPILARDIR”

Erdoğan, “El-Kaide ve onun bir parçası olarak ortaya çıkan DEAŞ gibi terör örgütleri İslam’a karşı yürütülen savaşın aracı olan yapılardır. Türkiye olarak bizler DEAŞ’a karşı ciddi bir mücadele veriyoruz. Hem içeride hem Suriye’de hem de Irak’ta mücadele veren bir ülkeyiz. Bu mücadeleyi yılmadan vermeye devam edeceğiz. Bu örgütün İslam’la yakından uzaktan alakası yoktur. İslam’a bunların verdiği zararı kimse vermiyor. Bizim dinimizde günahsız herhangi bir insanı başını vurmaya, öldürmeye hakkı yoktur. İşte bunlar bunları yapıyor” açıklamasında bulundu.

“BATI ŞU ANDA DEAŞ’IN YANINDADIR”

Terör ile mücadele bağlamında Batı ülkelerini eleştiren Erdoğan, “Bunların yanında kimler var? Batı şu anda DEAŞ’ın yanındadır. Bunların elinde yakaladığımız silahların Batı menşeili olduğunu tespit ettik. Gördük, görüyoruz. Bütün bunlar İslam’a karşı yapılıyor. Bölünen Suriye, Irak, Libya, Afganistan hep bu ülkeler. Ondan sonra bakıyorsunuz Afganistan ile Pakistan vuruşturuluyor. Pakistan, terör ile mücadele ediyor. Terörden kendisini kurtaramadı. Türkiye’de kurtaramadı. O silahlar hep batı ülkelerinden çıkıyor. Müslüman, kanı dökmekten başka hiçbir maharetleri olmayan bu katil sürülerini en kısa zaman İslam aleminden ve tüm dünyadan söküp atmalıyız. Aksi takdirde ne İslam ne de insanlık huzura kavuşacaktır. El ele verip sorunlarımızın üstesinden gelemezsek Müslümanları içine düştükleri zillet çukurundan da çıkaramayız” ifadelerini kullandı.

“BİZİ PARÇALIYORLAR, İSLAM ÇATISI ALTINDAN BÜTÜNLEŞMELİYİZ”

Erdoğan, “Terör örgütleri, Müslümanların arasındaki tefrikaları farklılıkları kaşıyarak kendilerine taban bulmaya çalışıyorlar. Müslümanları yaşadıkları bu zelil durumdan kurtarmak için İslam toplumlarının arasında kol gezen mezhepçilikten etnik ayrımcılığa kadar tüm istismar vesilelerini ortadan kaldırmalıyız. Bizi parçalıyorlar, parçaladılar. Onun için de İslam çatısı altında bütünleşerek yarınlara yürümeye mecburuz. Hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

“KEŞMİR SORUNU VİCDANLARIMIZI YARALIYOR. SORUNU BM’YE TAŞIYACAĞIZ”

Erdoğan, “Keşmir sorunu vicdanlarımızı yaralamaya devam ediyor. Istırapların farkındayız. Gerilimin tırmanmasından deri endişe duyuyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatı genel sekreterliği seçimlerini yapıldığı bugünlerde arkadaşlarımız genel sekreterlik nezdinde Keşmir sorunu dile getirmek suretiyle bunu BM’ye tekrar ayrıca taşıyacağız. Sorunun hak ve hukuka uygun bir şekilde çözülmesi için uluslararası toplum daha fazla çaba sarf etmeli” dedi.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.