FEDAŞ, Kaçak Elektrik Operasyonlarına Hız Verdi | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

19 Mayıs 2021 - 02:51

FEDAŞ, Kaçak Elektrik Operasyonlarına Hız Verdi

FEDAŞ bünyesindeki ekipler, güvenlik güçleri ile beraber kaçak elektrik operasyonlarına hız verdi. İşte kaçak elektrik kullanmanın cezası:

FEDAŞ, Kaçak Elektrik Operasyonlarına Hız Verdi
Son Güncelleme :

06 Aralık 2016 - 0:31

Bu Haber 47 Kez Okundu

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. (FEDAŞ) bünyesindeki uzman ekipleri, güvenlik güçleri eşliğinde kaçak elektrik operasyonlarına hız verdi. Kurum tarafından yapılan açıklamada, kaçak elektrik için kontrollerin düzenli olarak yapıldığı belirtildi.

“KONTROLLER DÜZENLİ OLARAK YAPILIYOR”

Açıklamada, “Bu kapsamda il ve ilçe merkezlerinde ticarethane, mesken, tarımsal sulama ve sanayi tarifesinde enerji kullanan tüm tesisatlar ziyaret edilmekte ve sayaçlarına ait ölçü devrelerinin kontrolleri yapılmaktadır. Kaçak elektrik tüketimi gerçekleştirildiği tespit edilen tesisatlar için Elektrik Piyasası Tüketici Hizmet Yönetmeliğinin 26.,27.,28.,29., ve 30. Maddelerine istinaden işlem yapılmakta ve kaçak tüketim faturaları düzenlenmektedir” denildi.

“3 YILA KADAR CEZA İSTEMİ”

Konu hakkında yapılan açıklamada, “Türk Ceza Kanunu’nun 163. Maddesi (3) (Ek: 2/7/2012-6352/83 md.) gereğince; abonelik esasına göre yararlanılabilen elektrik enerjisinin, sahibinin rızası olmaksızın ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde tüketilmesi halinde kaçak elektrik kullanan kişi hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası için suç duyurusunda bulunulmaktadır. Kaçak elektrik tüketimi gerçekleştirilmesine yardım ettiği tespit edilen kişilere de yaptırımlar uygulanmaktadır. Kaçak Elektrik ile Mücadelemizde konuya duyarlı ve sorumluluk bilinci taşıyan herkes, Fırat EDAŞ kurumsal web sitesi ve 444 9 186 numaralı 7/24 Çözüm Merkezimiz üzerinden kimlik bilgilerini paylaşma zorunluluğu olmadan ihbarda bulunabilmektedir” denildi.