DOLAR 17,2430 1.55%
EURO 17,6278 0.86%
ALTIN 987,890,47
BITCOIN 3469173,48%
Bingöl
23°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Genç’te organ bağışına 2 başvuru!
3 okunma

Genç’te organ bağışına 2 başvuru!

12 Kasım 2017 18:38
Genç’te organ bağışına 2 başvuru!
0

BEĞENDİM

Genç Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Özkan Gündüz ‘Organ Bağışı Haftası’ ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ülkede her geçen gün organ bağışına daha çok ihtiyaç duyulduğuna dikkat çektiği açıklamasında, organ bağışının halka duyulması içinde ülke geneli her sene 3 ila 9 Kasım tarihleri arası ‘Organ Bağışı Haftası’ olarak belirlendiğini söyledi.

Organ bağışının, kişinin hayatta iken, kendi iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesi olduğunu altını çizen Özkan, ülke genelinde 24 Bin 833 kişinin organ nakline ihtiyaç olduğunu ancak 2017 yılında sadece 4 Bin 208 kişiye organ nakli yapıldığını ifade etti.

Bingöl’de organlarını bağışlamayı kabul edenlerden 2’si Genç ilçesinden olmak üzere toplam 333 kişi olduğunu belirttiği açıklamasında, şunları kaydetti:

“Ülkemizde 24.833 hasta hayatını devam ettirmek için organ nakline ihtiyaç duymaktadır. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar uygun ve yeterli verici olmaması nedeniyle kısa süre içinde hayatlarını kaybetmektedir. Yine Şeker Hastalığı, Hipertansiyon gibi kronik hastalıkların sonucunda oluşan özellikle Böbrek Yetmezliği her geçen gün artan vaka sayısı ile ülkemiz için kanayan bir yaradır. Bugün ülkemizde Böbrek 21.599. Karaciğer 2100. Kalp 920. Pankreas 293. Akciğer 67. Kol 60. Bacak 14. İnce Barsak 5. Kalp kapağı 3 ve yüz ve saçlı deri 1 olmak üzere nakil bekleyen hasta sayısı 24.833’tür. Buna karşılık 2017 yılında yapılan nakil sayısı 4.208’dir. Bingöl’de organlarını bağışlamayı kabul eden kişi sayısı 2’si Genç ilçemizden olmak üzere toplam 333 kişidir ancak bu sayısı yetersiz bir sayıdır. Hayatta iken kişiler kalp, böbrek, karaciğer, akciğer, pankreas, incebağırsak, kornea, kas, kemik iliği gibi organlarını bağışlayabilirler. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan bir kişiden organ ve doku alınabilmesi için vericinin en az 2 tanık önünde bilinci açık ve tesirden uzak olarak önceden verilmiş yazılı, imzalı veya sözlü olarak beyan edip imzaladığı tutanağın hekim tarafından imzalanması gerekir. Organ Bağışında bulunan kişilerin Organ Bağışı Kartlarını üzerlerinde taşımaları ve aile yakınlarına konu ile ilgili bilgi vermeleri gerekir. Çünkü kişide beyin ölümü gerçekleştiğinde akrabalarının organ bağışı için karar vermeleri gerekmektedir. Halkımızın organ bağışı konusunda hassasiyetlerinin artması toplum adına önemli bir gelişme olacaktır. Ne yazık ki bizler ancak alıcı durumuna gelince bağışın önemini fark edebiliyoruz. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası vesilesiyle tüm halkımızın organ bağışında katılımlarını gönülden destekliyor, konuya duyarlı vatandaşlarımızı organ nakli birimimize başvurularını bekliyoruz”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.