DOLAR 16,6340 -0.04%
EURO 17,5025 0.3%
ALTIN 969,92-0,30
BITCOIN 333290-1,37%
Bingöl
21°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Gerçekle Uzaktan Yakından Bir İlgisi Yok”
6 okunma

“Gerçekle Uzaktan Yakından Bir İlgisi Yok”

20 Ocak 2021 13:26
“Gerçekle Uzaktan Yakından Bir İlgisi Yok”
0

BEĞENDİM

Partisinin 7. Olağan Kongresi için Bingöl’e gelen AK Parti Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, parti binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Ülke ve dünya gündemine dair açıklamalarda bulunan Yılmaz, 2020 yılının zorlu bir yıl olduğunu söyledi.

Yılmaz, “2020 yılı zorlu bir yıl oldu dünya için de Türkiye içinde. Öteden gelen birtakım sorunlar vardı zaten. Finansal krizin hala devamı vardı, bölgesel çatışmalar ve başka birtakım sorunlar bunların üzerine bir de pandemi hadisesi geldi geçen yıldan başlayarak. Bu pandemi sadece sağlık alanında etkilemedi. Sosyal hayattan, kültürel aktivelere, ekonomiye, hatta siyasete varıncaya kadar birçok ülkede ciddi etkilerde bulundu. Bu krizi iyi yönetemeyenler vatandaş nezdinde de gerekli karşılığı görmüş oldular. Bir taraftan da gerçekten ciddi ekonomik derinlikleri oldu bu sürecin” dedi.

“DÜNYA EKONOMİSİ GEÇEN YIL YÜZDE 4 CİVARINDA KÜÇÜLDÜ”

Dünya ekonomisinin yüzde 4 gibi bir küçülme yaşadığını aktaran Yılmaz, “Dünya ekonomisi geçen yıl yüzde 4 civarında küçüldü. Henüz tam sonuçlar çıkmış değil ama tabi yapılan dünyadaki uluslararası kurumların tahminlerine göre yüzde 4 civarında dünya ekonomisinde bir küçülme yaşandı. Bu uzun yıllardır yaşanan en derin ekonomik daralma dünya ekonomisi açısından. Diğer yandan dünya ticareti daha da olumsuz etkilendi. Yüzde 10 civarında dünya ticaretinde bir daralma söz konusu oldu. İstihdama, başka alanlara da bunun yansımaları oldu. Yoksulluk anlamında yansımaları oldu. Birçok ülke sosyal ve ekonomik etkileri bertaraf etmek için programlar hayata geçirdi. Bu programlarda kamu üzerindeki yükleri arttırdı. Birçok ülkenin bütçe açıkları arttı, kamunun borç yükü arttı bu süreçlerde. Derin etkileri olan bir dönem yaşadık. Ama çok şükür tünelin ucu göründü” ifadelerini kullandı.

“2021’DE İNŞALLAH DÜNYADA DA TÜRKİYE’DE DE ÇOK DAHA OLUMLU BİR TABLO İLE KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ”

Aşıların sosyal ve ekonomik açıdan önemli bir yere sahip olduğunu belirten Yılmaz, “Hızlı bir çalışmayla dünyada, değişik kaynaklardan aşılar geliştirildi. Bu aşılar sağlık açısından önemli olduğu gibi sosyal ve ekonomik hayatın normalleşmesi bakımından da çok önemli. Kitlesel düzeyde aşıların yapılmasıyla birlikte pandemiye karşı kısıtlamaların kalkması ve ekonomik- sosyal hayatın normalleşmesi mümkün olabilecek tüm dünyada. Bu da tabi 2021 açısından farklı bir perspektif oluşturuyor. 2021’de inşallah dünyada da Türkiye’de de çok daha olumlu bir tablo ile karşı karşıya kalacağız. Dünyada ekonomik olarak baktığımızda yüzde 4 küçülme yaşanırken, 2021 yılında dünyada yüzde 4 büyümesi bekleniyor. Dünya ticaretinde artış bekleniyor. Bu aşının yaygınlaşması, ABD’deki seçimde belirsizliklerin ortadan kalkması, canlandırma paketleri, yine geçen yılın getirdiği o olumsuz etkiler bütün bunlarla birlikte 2021’de daha hızlı büyüyen bir dünya göreceğiz” diye konuştu.

Yılmaz, açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi:

“2021 bizim için yenilenme, reform ve büyüme yılı olacak inşallah. Yatırımlarımız, üretimimiz, ihracatımız, istihdamımız artacak. Özellikle tabi hizmet sektörleri bizde çok etkilendi ister istemez. Sanayimiz çok şükür iyi performansla 2020’yi kapattı. Tarım sektörümüzde yine ciddi bir olumsuzluk yaşanmadı aksine büyüme yaşandı. Asıl etkiler hizmet sektörlerinde yaşandı. Turizm başta olmak üzere. Kısıtlamaların getirdiği hizmet kollarında ciddi daralmalar oldu. 2021’de inşallah bizde de aşı çalışmalarının gelişmesiyle, tedbirlerin sonuç vermesiyle birlikte hizmet sektörlerinde özellikle sağlanacak canlanmayla çok daha farklı bir ekonomik performans göreceğiz.”

AYDEMİR’İN İDDİALARINA YANIT

Yılmaz, Aydemir’in ifadelerinin Bingöl’ün Türkiye’deki imajı açısından doğru olmadığını söyleyerek, “Bingöl adına çıkıp böyle bir istatistik veriyorsunuz. Bunun gerçekle uzaktan yakından bir ilgisi yok. Biz eleştiriye açığız, insanız eksiklerimiz olur. Bingöl’ün Türkiye genelindeki imajı açısından da çok doğru bir yaklaşım değil. Yanlışlarımız olur tabii ki memleketimizin eksikleri olabilir dile getirilmesinden de gocunmayız. Bizim dâhil olduğumuz bölge istihdam açısından işsizlik açısından Türkiye ortalamalarının altında, sorun yok mu? Tabii ki var. Ama derecesine baktığınız zaman bizimki çok şükür ortalamanın altında. Bingöl’de yapılan yatırımlar, hamleler benim bildiğim çevremizde hiçbir ilde yok doğrusu.” dedi.

AYDEMİR NE DEMİŞTİ?

“Bingöl ili yoksullukta Türkiye’nin 2’nci sırasında, Bingöl ili işsizlikte Türkiye’nin 2’nci sırasında, Bingöl ili açlık sınırında Türkiye’nin 2’nci sırasında. Geçen ay Bingöl ili ve ilçelerinde esnaf ziyaretlerinde bulunduk, bütün esnaflarımızı tek tek dinledik. Arkadaşlar, Bingöl ilinde Hacı Halim Bor isminde, yaklaşık kırk yıldır gıda toptancılığı yapan bir esnafımızla sohbette bulunduk. Bingöl’de 1.500-2 bine yakın esnaf kepenk kapattı, dükkânlarını kapattılar.”

Düzenlenen basın açıklamasına Yılmaz’ın yanı sıra AK Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Kalkınma Eski Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, AK Parti Bingöl İl Başkanı Haşim Sağlar ve partililer katıldı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.