Günlerdir kayıp olan Ege Kabalak kurtarıldı: Çimen yedim | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

15 Nisan 2021 - 17:30
Avatar

Günlerdir kayıp olan Ege Kabalak kurtarıldı: Çimen yedim

Karaman’da mahsur kalan 2 kişinin kurtarıldığı olayda, kayıp olan Ege Kabalak da kurtarıldı. Yaşadıklarını anlatan genç,

Günlerdir kayıp olan Ege Kabalak kurtarıldı: Çimen yedim
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 17:03

Bu Haber 30 Kez Okundu

Karaman’da, araçlarının kara saplanmasıyla mahsur kalan 2 kişinin kurtarıldığı olayda kayıp Ege Kabalak’ı (26) arama- kurtarma çalışmalarının 4’üncü gününde, cep telefonu ile iletişim sağlanabilmesi için bölgeye mobil baz istasyonu kuruldu. Kısa sürede Kabalak ile telefon üzerinden temasa geçilirken, durumunun iyi olduğu ve Mersin’in Cehennem Deresi Milli Parkı’nda bulunduğu öğrenildi. Ekiplere konumunu bildiren Kabalak için arazi ve hava şartları nedeniyle askeri helikopter istendi. Mersin’in Cehennem Deresi Milli Parkı bölgesine giden ekipler, Kabalak’ı  halatla yukarı çekilerek kurtardı. Genç, Mersin’in Çamlıyayla ilçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Kabalak, “Çimen yedim, yerde bir leblebi ve kuru bir ekmek parçası buldum, onları yedim. Dereden su içtim. Soğukla mücadele etmek ve kan akışımı düzenli tutmak için de her gün 7 saat durmadan yürüdüm” dedi.

Sosyal medya fenomeni olduğu öğrenilen Furkan Keleş (23), çarşamba günü arkadaşları Rabia Bingöl (19) ve Ege Kabalak (26) ile otomobil ile Mersin’e gitmek için yoğun kar yağışı nedeniyle trafiğe kapatılan Ayrancı- Erdemli yolunu kullanmak istedi. Keleş’in kullandığı otomobil, saat 17.00 sıralarında, Mersin sınırı yakınlarında tipi nedeniyle kontrolden çıkıp, kara saplandı. Cep telefonları da çekmeyen 3 arkadaş, geceyi araçlarında geçirdi. Keleş’in Mersin’de oturan annesi, oğluna ulaşamayınca saat 21.00’de jandarma ve AFAD’a durumu bildirdi.

İhbarın ardından harekete geçen ve gece boyunca çalışma yapan ekipler, perşembe günü saat 14.00 sıralarında Keleş’in aracına ulaştı. Rabia Bingöl ve yanındaki ‘Liza’ isimle köpeği araç içinde, Keleş de yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulundu. Keleş ve Bingöl, ambulansla Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı ve sağlık kontrolünden geçirilip, taburcu edildikten sonra dün taksiyle Mersin’e hareket etti. AFAD ve jandarma ekipleri ise kayıp Ege Kabalak’ın bulunması için arama- kurtarma çalışması başlattı ancak izine rastlayamadı.

4’ÜNCÜ GÜNDE CEP TELEFONUYLA TEMASA GEÇİLDİ

Arama- kurtarma çalışmasına, 4’üncü gününde İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay İsmail Şahin başta olmak üzere Jandarma Genel Komutanlığı’ndan gönderilen Jandarma Arama Kurtarma timi, Karaman, Adana ve Mersin AFAD İl Müdürlüğü ile Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekibinden oluşan 220 kişi ve köylüler katıldı. Önceki gün Ege Kabalak’ın Çocak mevkisindeki mescitte izine rastlanıldığının sanılması ve Mersin’deki Cehennem Deresi Milli Parkı’na yönüne gitmiş olma ihtimali üzerine çalışmalar, bu bölgede yoğunlaştırıldı. Bugün de bölgeye Kabalak’ın kullandığı cep telefonu iletişim sağlanabilmesi için mobil baz istasyonu kuruldu. Kısa sürede sinyal tespit edilirken, Kabalak ile temasa geçildi. Kabalak’ın sağlık durumunun iyi olduğu ve Mersin’in Cehennem Deresi Milli Parkı’nda bulunduğu öğrenildi. Ekiplere konumunu bildiren Kabalak için arazi ve hava şartları nedeniyle askeri helikopter istendi.

Arama- kurtarma çalışmalarının 4’üncü gününde Mersin’in Cehennem Deresi Milli Parkı bölgesinde askeri helikopterle ulaşıldı. Kabalak, halatla yukarı çekilerek kurtarılıp, Mersin’in Çamlıyayla ilçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

NASIL HAYATTA KALDIĞINI ANLATTI

Yaşadıklarını gazetecilere anlatan Kabalak, “İlk olarak dağdan aşağıya doğru inmeye çalıştım. Yakın mesafe sanıyordum, kolay olmadı, hayatımın en büyük zorluğunu yaşadım. Şelale altlarında yattım, dağlardan tırmandım. Kendi adıma yaşayabileceğim en büyük, zorlu maceraları yaşadım. Fakat bu bana çok büyük bir umut ışığı verdi” dedi.

Kabalak, hayatta kalmak için yemek artıkları topladığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“4 gündür açım, bir şey yiyemedim. Ekipler bana yemek ısmarlayacaklar, sağ olsunlar. İyi hissediyorum kendimi. Çimen yedim, yerde bir leblebi ve kuru bir ekmek parçası buldum, onları yedim. Dereden su içtim. Soğukla mücadele etmek ve kan akışımı düzenli tutmak için de her gün 7 saat durmadan yürüdüm. Hayatımda en değer verdiğim insanı, annemi düşündüm sadece. Umudumu kaybetmedim, hiçbir zaman ölümden korkmadım. Sadece sevdiklerim benim için birinci plandaydı.”

Telefonunda sinyal görünce ağlamaya başladığını anlatan Kabalak, şunları kaydetti:

“Bir çeşme gördüm, üzerinde Toros Dağları’na seslenen bir alimin ifadeleri yer alıyordu. Dinlenmek için önünde oturdum, elime telefonu aldığımda telefonun çektiğini fark ettim. O sırada direkt ağlamaya başladım ve ‘Ölmedim mi şimdi?’ dedim. Arkadaşlarımı merak ettim. Aklımda sadece ailem ve arkadaşlarım vardı. Annem bana mesajlar atmış. Mesajlarda ‘Ege inanıyorum, bugün döneceksin, geleceksin, kurtulursun’ yazıyordu. Hiç şaşırmadım, bir tanecik annem çünkü. En güzel cümleleri kurmuş benim için. Jandarma ekiplerini karşımda görünce çok mutlu hissettim. Hayatımda daha mutlu olduğum günü hatırlamıyorum. Bir doğduğum gün bir de bugündür.”

OLAY

Karaman’dan Mersin’e giden Furkan Keleş (23), Rabia Bingöl (19) ve Ege Kabalak (26), 24 Mart’ta yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle arazi aracıyla Karaman-Erdemli kara yolunda mahsur kalmıştı. Rabia Bingöl araçta kalırken, yardım istemek için araçtan ayrılan Furkan Keleş ve Ege Kabalak kaybolmuş, aramalar sonucunda Keleş bulunmuştu.

Bölgede çalışan ekipler, gece hava şartlarının kötüleşmesi ve karanlık nedeniyle arama kurtarma çalışmalarına ara vermişti. Çalışmalara çevre illerden AFAD ve jandarma ekipleri ile Çat köyü sakinleri de katılmıştı.