‘Halep’e Yol Aç’ araç konvoyu Bingöl’den yola çıktı « Bingöl Güncel.tv

25 Kasım 2020 - 00:14

‘Halep’e Yol Aç’ araç konvoyu Bingöl’den yola çıktı

Bingöl’de “Halep’e Yol Açın” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında bir araya gelen STK’ların oluşturduğu araç konvoyu Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gitmek üzere yola çıktı.

‘Halep’e Yol Aç’ araç konvoyu Bingöl’den yola çıktı
Son Güncelleme :

19 Aralık 2016 - 0:23

Bingöl merkez Genç Caddesinde bulunan saat kulesi önünde bir araya gelen STK’ların oluşturduğu araç konvoyu yapılan konuşmaların ardından Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gitmek üzere yola çıktı.

Araç konvoyunun hareketinden önce konuşan İHH Bingöl Derneği başkanı MuhittinGilli, Suriye ve Halep’teki katliamların altı yıldır devam ettiğini, Suriye’deki Müslümanların adeta unutulduğunu belirterek, “Halep’te yaşanan katliamlar 15-20 gündür dünya gündemine ciddi manada daha yeni girdi. Orada bu savaş yıllardır devam ediyor. Halep’te son bir hastane vardı oda vuruldu. Şu an Halep’te hastane yok. Ölen ve yaralı olan insanları orada hastane olarak kullanılan yerlerin önüne koyarlar, çok az sayıda doktor var. Gerekli tedaviyi yapmak için alet ve ilaç yok. Ağır olan hastalara karışamıyorlar, kenara koyuyorlar. Durumu biraz daha hafif olan hastalara bakıyorlar. Ağır olanları ceset torbalarına koyuyorlar, ara sıra gelip bakarlar, ölmüşlerse götürüp defnederler, ölmemişlerse beklerler. Onlara müdahale edecek imkânları yok” dedi.

“BİNGÖL’DEKİ STK’LARLA BERABER HAREKET EDİYORUZ”

Halep için yapılan çalışmaların karşılığını bulduğunu anlatan Gilli, “Son olarak Halep’te bir ateşkes sağlandı. Şükür ediyoruz tüm dünyada Halep duyarlılığı oluştu. ‘Halep’e yol açın’ diye, İHH öncülüğünde konvoylar oluşturuldu, Hatay iline doğru yol almaktadırlar. Yarın Hatay’da 4 bin kadar araç olacak inşallah. Biz de bugün Bingöl’den STK’larla beraber hareket edeceğiz. Yaklaşık yüz kişi olarak araçlarımızla konvoya katılmak üzere gideceğiz. Hatay Reyhanlı’da bir araya gelip basın açıklaması yapacağız. Toplanan yardımlar kardeşlerimize ulaştırılmak üzere Suriye’ye göndereceğiz. Yardım çalışmalarımız Bingöl’de devam ediyor. Bugün bir TIR’ımız gidecek, geri dönüşümüzde iki TIR daha göndereceğiz. Allah insanlarımızdan razı olsun. Bu yıl Bingöl’de yardım olarak giden TIR sayımız 5 olacak” diye konuştu.

reklam