Hayırsever Vatandaş Veresiye Borcu Sildirdi | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

15 Nisan 2021 - 17:13

Hayırsever Vatandaş Veresiye Borcu Sildirdi

Ankara’da ikamet eden hayırsever işadamı hemşerimiz Cevdet Ateş, Osmanlı döneminde uygulanan, ‘Zimem’ geleneğini uygulayarak, onlarca bakkal ve marketlerde borcu bulunan yoksul vatandaşların borçlarını kapattı.

Hayırsever Vatandaş Veresiye Borcu Sildirdi
Son Güncelleme :

31 Mart 2021 - 10:46

Bu Haber 338 Kez Okundu

Yoksul ve dar gelirli ailelere yaptığı yardımlar ile bilinen ve Ankara’da ikamet eden Gençli hemşerimiz Cevdet Ateş, son yaptığı davranış ile büyük takdir topladı. İşadamı hemşerimiz Ateş, Genç ve Bingöl’de bakkal ile marketlerde borcunu ödeyemeyecek durumda olan çok sayıda yoksul ve dar gelirli ailelerin borçlarını şirket çalışanları aracılığı kendisi ödetti.

Bingöl ve Genç ilçe merkezinde bulunan onlarca bakkal ve marketi ziyaret eden hayırseverler, gerçek manada ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi konusunda titiz bir çaba sarf etti.

Yıldır bakkal işlettiğini ve ilk defa böyle bir davranışla karşılaştığını Haşim Tartik: “Son zamanlarda başka şehirlerde televizyonlarda görüyordum. Benim de veresiye defterimdeki borçların ödeneceğini hiç aklıma getirmemiştim” dedi.

Yaşadığı durumu Osmanlı zamanında uygulanan ‘Zimem’ geleneğine benzettiğini ifade eden esnaflardan Fatih Alabay, hayırsever iş adamına teşekkür edip şunları söyledi: “Bu gün karşılaştığım durum gerçekten çok özel bir durum. Osmanlı zamanında uygulanan bu hayır davranışının ilçemizde görülmesi son derece önemli ve anlamlı. Rabbim böyle hayırsever işadamlarımızın sayılarını arttırsın. Bizim markete de borcu olup ödeyemeyenler vardı. Bizler de durumları olmadığı için istemiyorduk. Bu gün hemşerimiz bu garibanların borcunu kapatmayı üstlendi. Allah bin defa razı olsun kendilerinden” dedi.

Alışveriş yapmaya geldiği bakkalda borcunun ödendiğini öğrenen bir vatandaş ise “Ramazan ayı öncesi güzel bir davranış olmuş. Benim de borcum vardı. Kendisi ödemiş. Allah bin defa razı olsun ve bu hayırsever vatandaşlarımızın sayılarının arttırsın” dedi.