Hayvancılık SÜTAŞ ile Kazanacak « Bingöl Güncel.tv

20 Ocak 2021 - 09:25

Hayvancılık SÜTAŞ ile Kazanacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, SÜTAŞ’ın Bingöl’e yapacağı, 733 milyon liraya mal olacak olan tesisin çalışmalarını yerinde inceledi. SÜTAŞ yetkililerinden bilgi alan Yılmaz, “Bu yatırım Doğu ve Güneydoğu’nun hayvancılığına büyük bir ivme katacak. SÜTAŞ, yaptığı alımlarla doğrudan 60 – 70 milyon lira her ay Bingöl’e sıcak para aktarmış olacak. Bu ekonomide bir döngü oluşturacak” dedi.

Hayvancılık SÜTAŞ ile Kazanacak
Son Güncelleme :

21 Haziran 2018 - 22:42

Bu Haber 10 Kez Okundu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, SÜTAŞ’ın Bingöl’e yapacağı, 733 milyon liraya mal olacak olan tesisin çalışmalarını yerinde inceledi. SÜTAŞ yetkililerinden bilgi alan Yılmaz, “Bu yatırım Doğu ve Güneydoğu’nun hayvancılığına büyük bir ivme katacak. SÜTAŞ, yaptığı alımlarla doğrudan 60 – 70 milyon lira her ay Bingöl’e sıcak para aktarmış olacak.  Bu ekonomide bir döngü oluşturacak” dedi.

SÜTAŞ, Bingöl’de 733 milyon liraya mal olacak, işletmeleri arasında en büyük tesisini kuruyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, AK Parti İl Başkanı Mehmet Hanefi Güler ve berberindeki heyet, SÜTAŞ yetkilileri tarafından tesisin üretim hacmi ve Bingöllü çiftçiler ile imzalanacak çiftçi sözleşmesi hakkında bilgilendirildi.

GÜNLÜK BİN TON SÜT ALINACAK

Yılmaz, 2018 Kasım ayında tesis binalarının kendini göstermeye başlayacağını söyledi. Yılmaz, Eylül ayında temel atma töreni yapılabileceğini, törene Cumhurbaşkanı veya yardımcılarının katılabileceğini söyledi. SÜTAŞ yetkilileri, yaptıkları saha çalışmaları sonucunda Bingöl’de günlük 300 ton üretildiğini ancak SÜTAŞ Bingöl entegre tesislerinde günlük bin ton süte ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. SÜTAŞ yetkilileri ise Bingöl’de yapacakları kendi çiftliklerin günlük süt ihtiyaçlarının yüzde 25’ini karşıladığını, geri kalan yüzde 75’lik kısmını başta Bingöl olmak üzere çevre illerden karşılayacaklarını belirttiler. SÜTAŞ yetkilileri, tesislerdeki günlük süt ihtiyacı için çiftçilerle sözleşme imzalayacağını ve şu an diğer entegre tesislerde olduğu gibi sütün kilosunun çiftçiden 1,69 TL’den başlayarak kalitesine göre 1,75 TL’ye alınacağını açıkladı.

HAYVANCILIĞA BÜYÜK İVME

Tesisin çalışmalarını yerinde inceleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, “Bu yatırım Doğu ve Güneydoğu’nun hayvancılığına büyük bir ivme katacak. SÜTAŞ, yaptığı alımlarla doğrudan 60 – 70 milyon lira her ay Bingöl’e sıcak para aktarmış olacak.  Bu ekonomide bir döngü oluşturacak” dedi.

“DİĞER TESİSLERDEN DAHA BÜYÜK, EMBRİYO MERKEZİ DE KURULACAK”

Yılmaz, Yaptığı incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “diğer kurduğu tesislerden daha ileri bir tesis olacak inşallah. Burada süt ürünleri tesisi, yem fabrikası, biogaz üretimi, bunların yanı sıra bir de embriyo üretim merkezi olacak. Embriyo üretim merkezimiz çok önemli, Türkiye bir takım ırkları ithal etmek zorunda kalıyor. Kendi verimli ırklarımızı yetiştirmemiz için de çok önemli bir tesis. Embriyo üretim merkezi, Bingöl tesisine özel bir durum… Tesislerimizin kasım ayında bina kısımları büyük oranda görülmeye başlanacak. SÜTAŞ’ı biz, Bingöl merkezli bir bölgesel kalkınma programı olarak algılıyoruz. Basit bir proje olarak görmüyoruz. SÜTAŞ sadece Bingöl’ü değil, bütün çevre illerimizi de etkileyecek. Embriyo merkezi gibi teknolojik tesisleri de bütün Türkiye için çok önemli işler yapacak. Bu anlamda hem bölgesel, hem de ulusal bir önemi var” dedi.

“10 BİN AİLEYE FAYDASI OLACAK”

Tesisin faaliyete girmesinin ardından 10 bin aileye fayda sağlayacağını belirten Yılmaz, “Tesis tamamlandığında, aşağı yukarı bin kişiye istihdam sağlayacak. Dolaylı olarak 10 bin aileye kadar faydası olacak. Süt alınacak, yem bitkisi alınacak, çarpan etkileri de olacak. SÜTAŞ, yaptığı alımlarla doğrudan 60 – 70 milyon lira her ay Bingöl’e sıcak para aktarmış olacak.  Bu ekonomide bir döngü oluşturacak. Bu çarpan etkisi ile birlikte oldukça yüksek bir kalkınma etkisi olacak. Bingöl’e bir uzay tesisi kursanız, bu kadar etkilemez. Çünkü o tür tesislerde 300-500 kişi çalışır, arada çıkar bir restoranda yemek yer, sinemaya giderler. Yerel ham madde kullanmadıkları için, bu ölçüde bir etki oluşturmaz. SÜTAŞ gibi tesislerin farkı şu, yerel girdi kullandıkları için yerel kalkınmayı tetikliyorlar. İnşallah bu çarpan etkileri ile birlikte Bingöl ekonomisinde bir sıçrama olacak. Tek başına SÜTAŞ’ın yaptığı bu yatırım, 733 milyon lira tutuyor. Bu başka yatırımları da tetikleyecek. Küçük ve orta ölçekli birçok işletme, SÜTAŞ’ın etrafında gelişecek. Bu işletmeleri de işin içine katarsanız, aşağı yukarı 1 Milyar Liraya yakın, eski para ile 1 katrilyona yakın bir yatırımdan bahsediyoruz” diye konuştu.

“DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA HAYVANCILIĞIA İVME KATACAK”

Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu’da hayvancılığın, kurulacak olan tesis ile birlikte gelişeceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bu yatırım, Bingöl’ün, Doğu ve Güneydoğu’nun hayvancılığına büyük bir ivme katacak. SÜTAŞ ilk aşamada 40 bin başlık bir hayvan varlığını arttıracak. 10 binini kendisi yapacak, gerisini vatandaşlar yapacaklar. Bu kültür çevreye de yayılacak. Yeni yatırım ve çalışmaları da tetikleyecek inşallah. SÜTAŞ dışındaki diğer büyük işletmeleri de, Doğu ve Güneydoğu’ya yatırım yapmaya davet ediyorum. Buralar uzun yıllar bakir kalmış bölgeler. Ekonomik potansiyel gerçekten çok yüksek… Genç nüfus, altyapı var. Emek gücümüz var. Giderek genç nüfusumuz daha iyi eğitim görüyor. Bu bölgede çok uygun bir yatırım iklimi var. Son dönemlerde huzur ve güven ortamı da pekişmiş durumda. Bu bölgede ihracat imkânları da söz konusu… Ben inanıyorum ki SÜTAŞ bir örnek olacak, model olacak. Başka büyük ölçekli işletmeler de, Doğu ve Güneydoğu’nun değişik illerinde lokomotif görevi görecek yatırımlar yapacaklar inşallah. SÜTAŞ, 140 civarında arkadaşımızı şimdiden istihdam ediyor. Bu arkadaşlarımız Aksaray tesislerine gidip çalışıp, sonra Bingöl’e dönecekler. Burada yetişmiş insan gücü olarak Bingöl’ümüze, SÜTAŞ’a katkıda bulunacaklar. İnşaatta da çalışanlar var. En ciddi problemimiz istihdam, SÜTAŞ bu probleme şimdiden çözüm üretmeye başladı. Tamamlanınca asıl büyük etkisi hep birlikte göreceğiz.”)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.