HDP İstanbul Milletvekili Hüda kaya; 'Siftah Edemeyen Esnaflar Vergilere Boğuldu' -Bingöl Güncel.tv

26 Temmuz 2021 - 23:08

HDP İstanbul Milletvekili Hüda kaya; ‘Siftah Edemeyen Esnaflar Vergilere Boğuldu’

Bingöl’de Nevruz Etkinliği Kapsamında Bir Araya Gelen Yüzlerce Kişi, Yakılan Ateşin Etrafında Halaylar Çekerek, Kutlama Yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halkların demokratik partisi Bingöl İl Başkanlıkları tarafından organize edilen Nevruz Bayramı kutlamaları Hastane Caddesi Mevkii’nde bulunan alanda düzenlendi.

Son Güncelleme :

20 Mart 2021 - 17:43

Bu Haber 427 Kez Okundu
HDP İstanbul Milletvekili Hüda kaya; ‘Siftah Edemeyen Esnaflar Vergilere Boğuldu’

HDP Bingöl İl Başkanlığı’nca organize edilen nevruz kutlamaları kent merkezindeki Hastane Caddesi’ndeki alanda yapıldı. HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ve çok sayıda kişinin katılımıyla nevruz, ateş yakılıp, halay çekilerek kutlandı.

Vatandaşların erken saatlerde alanları doldurmasıyla birlikte başlayan etkinliğe, HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, ”Bu yılki nevruz direnmek ve mücadeleyle özgürleşmenin yolu ve yöntemi dışında bize herhangi bir seçenek bırakmadıkları için zora, zulme ve bütün dayatmalara karşı başta Kürt ve Türk halkının siyasi iradesini temsil eden partimiz HDP’nin var olma mücadele yılıdır.” dedi

Biz dedik ki HDP kapatılamaz, HDP neden kapatılamaz anayasa mahkemesi kapatma kararı da verebilir. Partimizin binasına kilitte vurabilirler. Altı milyon insanın, altı milyon seçmenin, altı milyon iradenin kalbine, beynine, ruhuna kilit vurabilirler mi? HDP neden kapatılamaz bu ülkedeki, bu bölgedeki, Ortadoğu’daki, dünyadaki haksızlığa uğrayan, zulme uğrayan bütün kesimlerin ortak paydası olduğu için HDP kapatılamaz. Çünkü HDP cesur yürekli insanların partisindir.” Şeklinde konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, ”Gece yarısı yapılan kararname devrimleri darbeleri, sabahlara kadar yapılan gözaltılar operasyonlar artık AKP toplumu hasta eden bir virüse dönmüştür. İşsizlere milyonlarca işsiz eklendi.” dedi.

Meslek sahibi olan insanlar mesleğinden edildi. KHK’larla insanlar canlı canlı çocuk, çoluk ölümlere terk edildi. Siftah edemeyen esnaflar vergilere boğuldu. Asgari ücretli insanlar kiralarını, borçlarını kredilerini ödeyemez hale geldiler. Bütün bu karanlıklar içerisinde meydanları dolduran gençlerimizin anlından öpüyorum. Nevruz denilince bir toplumun bayramı akla gelmez. Nevruz sadece bir toplumun bir ırkın bayramı değildir. Orta Asya’dan, orta Avrupa’dan coğrafyalara yayılan bir insanlık bayramıdır. Hatta insanlıktan öte bir doğanın bayramıdır, Güneşin ve toprağın bayramıdır. On binlerce insanımız davalarda soruşturmalar sebebiyle yurt dışına çıkmak zorunda kaldı. Memleketine aylardır, yılardır hasret olanlar var. Türkiye’nin şu anda her bir şehrinde meydanları yüz binlerce insan halay çekerek kutluyor. İşte direniş budur, İşte umudu beslemek budur, zalimlere karşı biz buradayız.

Halkız alanlardayız demektir bu ne yaparlarsa yapsınlar, ne söylerlerse söylesinler bizler ülkemizin, halkımızın kaybolan umutlarına umut olmayı devam edeceğiz. AKP yok kende biz bedeller ödeyen bir halkız, biz barış için adalet için, özgürlük için mücadelelerden gelen, zindanlardan gelen insanlarız. Havuz medyasının bütün kanalları bana özelden ve genelden yazıldığı şekliyle hep bir ağızdan bana saldırı başlattılar. Diyorlar ki sıra Hüda Kaya’dadır. Hüda Kaya’nın helvasını yapacağız diyorlar, sizlerde şahitsiniz arkadaşlar Bingöl meydanından bir kez daha sesleniyorum. Hodri meydan diyorum. Bizi zindanlarla, tehditlerle, öldürmekle, silahla her yoldan Taciz etmeye devam ediyorlar. Bizi barış için mücadele etmekten kimse vaz geçiremez. Bizim özgürlük için mücadele etmemizden hiç kimse vaz geçiremeyecek ve engelleyemeyecekler özgürlüğü de biz gerçekleştireceğiz, adaleti de, barışı da bu topraklara biz getireceğiz. Gece yarısı kararname darbeleri yaptılar. İstanbul sözleşmesini mecliste bütün partilerin 2011 yılında vekillerinin iradesiyle kabul edilmişti, Türkiye ilk imza atan ülke olmuştu. Bütün partilerin milletvekillerinin mecliste kabul ettiği bir yasayı yine meclisin kaldırma yetkisi kararı olmasına rağmen sarayda tek bir imza ile bir kişinin kararı ve sözüyle bir darbe daha gerçekleştirildi bu gece ve İstanbul sözleşmesinden ayırıldığı ilan edildi. Şimdi kadınlar cinayetlere kurban gitmeyecekler mi, kadınlar katledilmeyecek mi, yine şiddet, taciz olmayacak mı? Onlar neyi yapmaya çalıştılar bu gece tarikatların, cemaatlerin, kendilerine akit kafası olan çevrelerin baskılarına teslim olarak yeni bir seçim sürecine hazırlanmaya çalışıyorlar, ”dedi.

HABERİN VİDEOSU

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.