DOLAR 17,2207 1.45%
EURO 17,6357 0.92%
ALTIN 977,891,58
BITCOIN 3470992,95%
Bingöl
23°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

HDP sözcüleri; “işçiler kaderine terk edilmiştir”
165 okunma

HDP sözcüleri; “işçiler kaderine terk edilmiştir”

HDP Belediye Meclisi Eş Sözcüleri Ferhat Yıldırım ve Canan Baraç; “Dönemsel olarak hakiş il temsilciliğini arayıp sözleşme sürecine ilişkin bilgi istememize rağmen sağlıklı bir bilgi edinemedik. Özetle işçiler gerek işveren ve gerekse sendikalar tarafından adeta kaderine terk edilmişlerdir.”

22 Haziran 2022 23:19
HDP sözcüleri; “işçiler kaderine terk edilmiştir”
0

BEĞENDİM

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl Belediyesi’nde işçilerin maaş artış talepleriyle ilgili, HDP Belediye Meclisi Eş Sözcüleri Ferhat Yıldırım ve Canan Baraç, sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

Açıklama yapan grup sözcüleri; “Bingöl belediyesine ait Tij Şti bünyesinde çalışan işçilerin ücret ve özlük haklarına ilişkin toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşık 6 ay önce başlamış olup uzlaşı sağlanmadığı için arabulucuya gitmiş, oradan da bağlayıcı bir karar çıkmadığı için işçilerin grev talebi üzerine 20.06.2022 tarihinde işçi bulma kurumu nezaretinde yapılan seçimde 386 işçi oy kullanılmış 377 işçi evet oyu vererek nerede ise işçilerin tamamının tercihi ile Grev kararı çıkmış bulunmaktadır. Mevzuat gereği 10 güne kadar taraflar arasında bir uzlaşı sağlanmadığı taktirde grev kararı fiilen uygulanmaya başlanacak. Bu hamle ile tarafların uzlaşmazlığı yüksek hakeme sevk olasılığı da ortadan kalkmış oldu.

Ülkenin resmi kurumlarınca enflasyonun yüzde 70 olarak açıklandığı bir süreçte Belediye Başkanlığının özlük haklarında hiçbir iyileştirmeye gitmeden, sadece maaşlara yüzde 40’a tekabül eden bir artış dayatması AKP iktidarının halka reva gördüğü yaşam standardına denk düşmektedir. Bilindiği üzere şuan Türkiye’de asgari ücret ile çalışanların oranı yüzde 60 civarındadır. Belediye 6 ay önce yapmış olduğu 2022 bütçesi TL’nin değer kaybından dolayı mevcut bütçe kurumun cari giderlerini karşılayamaz duruma geldiğinden ek bütçe yapma zorunluluğu oluşmuştur. Ekonomiye ilişkin 6 ayda bu kadar büyük bir yanılgıya düşmüş olan Belediye yetkilileri bunu referans alıp emekçinin hakkını teslim etmek yerine bir yıl insanları açlık sırının da altında bir yaşama mahkûm etmek ne insanı nede ahlakidir.

Sözde kadroya alınan bu işçiler farklı iş kollarında 3 ayrı sendikaya üye olmalarına rağmen hiçbir sendikanın sözleşme yapma yetkisi yok. Üyesi olduğu sendikaların şuan menfaatleri olmadığı için hiçbir sendika yetkilisi gelip çalışanlara öncülük yapmamış hukuki destek sağlamamıştır. Sadece hakiş konfederasyonun il temsilcisi suya sabuna dokunmadan orta bir yol izleyip zorunluluktan bu sürecin resmi prosedürünü işletmiştir. HDP olarak başından beri süreci takip edip çalışanlar ile dayanışma içinde olmaya gayret gösterdik. Dönemsel olarak hakiş il temsilciliğini arayıp sözleşme sürecine ilişkin bilgi istememize rağmen sağlıklı bir bilgi edinemedik. Özetle işçiler gerek işveren ve gerekse sendikalar tarafından adeta kaderine terk edilmişlerdir” dedi.

“İŞÇİLERİN DAHA FAZLA MAĞDUR OLMAMASI BELEDİYE BAŞKANININ İNİSİYATİFİNDEDİR”

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Uzun yıllardır taşeron firmalar bünyesinde sömürülen emekçiler, AKP’nin ne olduğu belli olmayan mevcut çalışma mevzuatının dışında yeni bir statü oluşturularak çalışanları sözde kadroya geçirmişlerdir. Bakıldığında bu yeni statü ile aynı sömürü bu kez devlet kurumları eli ile yapmaya devam etmektedir.

Bingöl belediyesinde en son 1979 yılında AKP’nin küçük ortağı tarafından yönetilirken greve gidilmişti. Aynı zihniyetin ürünü olan bu iktidar 43 yıl sonra tekrar emeğe olan bakışı teşhir olmuştur.

Greve gidilmeden taraflar arasında bir an önce bir uzlaşı sağlanıp işçilerin daha fazla mağdur olmaması belediye başkanının inisiyatifindedir. Başkanı sorumluluğa davet ediyoruz.İşçiler ile dayanışma içinde olacağımı ve sürecin takipçisi olacağımızı bildiririz.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.