Hüda Par: “Gündeme Gelmesi Dahi Vahim!” « Bingöl Güncel.tv

22 Ocak 2021 - 09:14

Hüda Par: “Gündeme Gelmesi Dahi Vahim!”

Partisinin gündem değerlendirmesini paylaşan Bingöl Hüda Par İl başkanlığı, açıklamasında Mekke’ye yönelik saldırı iddiaları hakkında “iddianın gerçek olup olmaması bir yana, bu hususun bu haliyle gündeme gelmiş olması bile en az saldırı yapılmış olması kadar vahimdir” ifadelerine yer verdi.

Hüda Par: “Gündeme Gelmesi Dahi Vahim!”
Son Güncelleme :

02 Kasım 2016 - 0:19

Bu Haber 11 Kez Okundu

Bingöl Hüda Par İl Başkanlığı, partisinin genel gündem değerlendirmesini paylaştı. Değerlendirmede, ülkedeki son konular hakkında açıklamalar yer aldı.

MEKKE’YE YÖNELİK SALDIRI İDDİASI

Mekke’ye yönelik saldırı iddiaları hakkında açıklamalarda bulunan Hüda Par, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Allah’ın haram belde olarak vasıflandırdığı ve yeryüzündeki bir buçuk milyarı aşkın Müslüman’ın en önemli kutsallarından biri olan Mekke’ye yönelik saldırıda bulunulduğu iddia edilmektedir.İddianın gerçek olup olmaması bir yana, bu hususun bu haliyle gündeme gelmiş olması bile en az saldırı yapılmış olması kadar vahimdir. “Ümmü’l Kura (Şehirlerin anası)” nitelemesine sahip bu mübarek belde, Hz. İbrahim’den bu yana “Tevhid” akidesinin merkezi ve yeryüzünün de ilk kıblesidir. Emniyetin merkezi olması gereken ve bir canlının öldürülmesi veya bir otun koparılmasının dahi cezai müeyyideye bağlandığı bu mukaddes şehre yönelik en ufak bir saldırı girişimi kabul edilemez ve edilmemelidir.HÜDA PAR olarak İslam Âlemi’nin tefrika ve fitnelerle boğuştuğu bir zamanda Müslümanları provoke etmeye matuf bu tür eylem ve iddialardan şiddetle uzak durulması gerektiğini hatırlatıyor, yeryüzündeki bütün Müslümanları kendi hürmetlerine halel getirmemeye davet ediyoruz.”

Değerlendirmede ayrıca şu konular hakkında açıklamalarda bulunuldu. Açıklamanın devamı şöyle:

ŞIRNAK’ TA SON DURUM

“Sokağa çıkma yasağının neredeyse dokuz ayı bulduğu Şırnak’ta halkın yaşadığı mağduriyet artarak devam etmektedir. Halkın çoğunun terk ettiği şehir merkezi, yaşanan çatışmalar nedeniyle adeta viraneye dönmüş durumdadır. Şehir merkezine yakın yerlerde çadırlarda yaşayanlar olduğu gibi imkânı olmayan bir kısım insan da sokakta yaşamaktadır.Çukur ve barikat siyaseti ile örgüt tarafından yeteri kadar mağdur edilen halk, devlet tarafından sürdürülen uzun süreli sokağa çıkma yasağı ile adeta canından bezdirilmiş durumdadır. Kışın kapıya dayandığı bugünlerde soruna bir çözüm bulunmadığı takdirde mağduriyetlerin çok daha ciddi boyutlara varacağı göz önündedir.Hükümet yetkililerinin, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği ve özellikle de yıkımların yaşandığı yerlerde halkı mağdur etmeyeceklerine dair sözlerine rağmen yaşanan mağduriyetin insani trajediye dönüşmesi an meselesidir.HÜDA PAR olarak hükümeti artık anlamını kaybetmiş bu yasağı bir an önce kaldırmaya ve kış tamamen bastırmadan yaşanan bu mağduriyetleri acilen sona erdirmeye davet ediyoruz.”

BAZI İLLERDE YAŞANAN İNTERNET KESİNTİSİ

“Diyarbakır ve Batman başta olmak üzere bazı illerde yaşanan ve birkaç gün süren internet kesintisi hayatı âdeta felç etti.Bankacılıktan posta işlemlerine, eczanelerden resmi kurumlara neredeyse bütün alanlarda her şeyin otomasyona bağlandığı bir vasatta yaşanan uzun süreli kesinti, halkta ciddi mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet vermiştir. Hastaların eczanelerden ilaçlarını alamaması, binlerce vatandaşın fatura veya kredi kartı borcunu zamanında ödeyemediği için faiz ödemek zorunda kalması, vatandaşta kendilerine yönelik bir toplu cezalandırma algısının oluşmasına sebebiyet vermiştir.Hükümet, hayatı durduran ve her alanda ciddi mağduriyet ve hak kayıplarının yaşanmasına sebebiyet veren bu tür uzun süreli uygulamalarda bulunmaktan kaçınmalı ve yaşanan hak kayıplarını telafi etme yoluna gitmelidir.”

SİYASİ KİŞİ VEYA KURUMLARA YÖNELİK SALDIRILAR

“CHP Genel Başkan yardımcısı Bülent Tezcan’a yönelik silahlı saldırı ile AK Parti Kızıltepe ilçe teşkilatına yönelik bombalı ve silahlı saldırı, siyaset mekanizmasına yönelik şiddetin devam ettiğini göstermektedir.Olaylarda can kaybının yaşanmamış olması ve CHP’li Tezcan’a yönelik saldırının failinin yakalanmış olması sevindirici bir durumdur.Siyaset mekanizmasının işlevselliğini hedef alan bu tür saldırıları kınıyor, yaralılara da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.HÜDA PAR olarak şiddeti bir hak arama yöntemi olarak görmüyor ve siyaset kurumunu hedef alan bu tür saldırıları kabul edilemez buluyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.