Hülakü: Bingöl’de Zazaki Dilinin Kullanılması Gerekiyor
1496 okunma

Hülakü: Bingöl’de Zazaki Dilinin Kullanılması Gerekiyor

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Zazaki dilinin anons, tabela ve yönlendirme levhalarında kullanılması gerektiğini belirterek, konuyla ilgili Meclis'e soru önergesi verdi.

ABONE OL
Kasım 13, 2023 16:42
Hülakü: Bingöl’de Zazaki Dilinin Kullanılması Gerekiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bingöl’ün nüfusunun yaklaşık yüzde 80’inin Zazaki, yüzde 20’sinin ise Kırmanci anadilinde konuştuğunu ifade eden Hülakü, bu dil grubundaki vatandaşların günlük yaşamlarında anadillerinde hizmet alamadıklarını vurguladı. Hülakü, “Bu durum eşit yurttaşlık ilkesine aykırıdır.” dedi.

Bingöl’deki vatandaşların nüfusun büyük bir kısmını oluşturduğunu ve anadillerinde hizmet almanın bir hak olduğunu belirten Hülakü, “Bu sebeple özellikle ulaşım alanlarında anons, duyuru, ikaz, yönlendirme, bilgi verme gibi tabela, levha ve broşürlerin yaşanılan yerleşim yerinin özgüllüğüne göre düzenlenmesi ve anadilde hizmet verilmesinin sağlanması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

HEDEP Milletvekili, Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’ndan bu konuda cevap beklediği soru önergelerini Meclis’e sundu. Önergelerde ayrıca Bingöl’ün merkezi Çewlig başta olmak üzere Zazaki ve Kırmanci dilinin konuşulduğu bölgelerde havalimanları, otogarlar, tren garları, taksiler ve otobüslerde Zazaki ve Kırmanci dillerinde anons, uyarı işaretleri, broşür, yönlendirme ve tanıtım levhalarının kullanılması talep edildi.

Soru önergelerinde şu sorular yer alıyor:

  • Yalnızca Zazaki ve Kırmanci dillerini bilen yurttaşlar için uçaklarda Zazaki ve Kırmanci anons yapılmamasının gerekçesi nedir?
  • Zazaki ve Kırmanci dillerinde havalimanı, otogar, tren garlarında yaşamı kolaylaştırıcı yönlendirme ve işaretlerin kullanılmamasının gerekçesi nedir? [BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.