Hülakü, Kaleköy Barajları Hakkında Soru Önergesi Sundu
232 okunma

Hülakü, Kaleköy Barajları Hakkında Soru Önergesi Sundu

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Kaleköy barajları ile ilgili Meclis'e soru önergesi sundu.

ABONE OL
Kasım 1, 2023 16:02
Hülakü, Kaleköy Barajları Hakkında Soru Önergesi Sundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Önergede, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplandırılması talebiyle üç ayrı konu bulunmaktadır.

Hülakü, önergelerinde Kaleköy barajları projeleri hakkında detaylı bilgiler talep etti. Bu projeler Bingöl ilinin Solhan ilçesinde Yukarı Kaleköy Barajı ve HES ile Aşağı Kaleköy Barajı ve HES olarak yapılmasına karar verilmiş ve Yap-İşlet-Devret Modeli kullanılmıştır. Ayrıca, bu projeler “6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu” kapsamında Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen “Üretim Lisansları” ile hayata geçirilmiştir. Bu projeler aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü projeleri olarak kabul edilmiştir ve ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde faaliyet göstermektedir.

Önergede şu konulara yer verildi:

  1. Yukarı Kaleköy Barajı ve HES ile Aşağı Kaleköy Barajı ve HES projelerinin toplam maliyeti nedir?
  2. Söz konusu projelerin ürettiği yıllık enerji miktarının maddi karşılığı ne kadardır?
  3. Söz konusu projeler kaç yıllığına Cengiz İnşaat ve Özaltın İnşaat ortaklığına verilmiştir?
  4. Söz konusu projelere ilişkin sağlanan vergi muafiyeti miktarı nedir?
  5. Cengiz İnşaat ve Özaltın İnşaat Ortaklığına söz konusu projelere ilişkin vergi teşviki sağlanmış mıdır? Sağlanmışsa, bu teşvikler nelerdir?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.