BÜ ile Fen Lisesi Bilimsel Protokol İmzaladı « Bingöl Güncel.tv

28 Kasım 2020 - 07:11

BÜ ile Fen Lisesi Bilimsel Protokol İmzaladı

Bingöl Üniversitesi ile Bingöl TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi arasında Bilimsel ve Sosyal İşbirliği Protokolü imzalandı. İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Çapak, “Bingöl Üniversitesi’nin kapıları okullarımıza ve Bingölümüze her zaman açıktır. Bingölümüze ve çocuklarımıza faydalı olmak için buradayız” dedi.

BÜ ile Fen Lisesi Bilimsel Protokol İmzaladı
Son Güncelleme :

24 Kasım 2016 - 23:22

Bu Haber 2 Kez Okundu

Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesinde pilot üniversite seçilerek dikkatleri üzerine çeken ve bölgesel kalkınmanın lokomotifi olan Bingöl Üniversitesi, Bingöl’de bulunan ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin üniversiteden faydalanabilmesi için de işbirliği protokolleri yapıyor.  Bu kapsamda Bingöl Üniversitesi ile Bingöl TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi arasında Bilimsel ve Sosyal İşbirliği Protokolü imzalandı. Rektörlük makamında yapılan protokolü değerlendiren Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, üniversitenin Bingöl’e faydalı ve Bingöl’ün tamamına hitap eden bir kurum olmasını istediklerini ifade etti. Bingöl’ün kalkınmasının üniversitenin öncülüğünde olması ve kurumlarla birlikte çalışması ile olacağını dile getiren Prof. Dr. Çapak, yapılan protokolden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yapılan protokolde şu başlıklara yer verildi:

Üniversite ve lise tarafından ulusal ve uluslararası proje önerileri hazırlanması, yürütülmesi, uluslararası programlara birlikte proje sunulması hususlarında taraflarca uygun görülen çerçeve ve kapsamda işbirliği yapılacak.

Üniversite’de ortaöğretime yönelik fen ve matematik alanları öğretmen yetiştirme programlarında öğretmenlik uygulaması ve okul deneyimi derslerine devam eden öğretmen adaylarının  stajlarını taraflarca belirlenecek kapsam ve koşullarda lisede yapılmasına imkan verilecek.

Lise öğrencilerinin üniversitenin akademik ve araştırma birimlerini ziyaret etmesine ve birimlerde bulunan laboratuarların kullanılmasına üniversite tarafından uygun görülen şartlarda imkân tanınacak.

Lise öğrencileri ve öğretmenleri, üniversite kütüphanesinden kitapları yerinde inceleyebilecekler.

Üniversite öğretim üyeleri tarafından Fen Lisesinde seminerler düzenlenecek.

Lise öğrencilerinin, Üniversitenin düzenleyeceği bilim ve kültürel etkinliklere katılmalarına imkân sağlanacak.

Lise’nin ihtiyaç duyabileceği öğretim süreçlerinin değerlendirilmesi, öğretim programının zenginleştirilmesi, seminer ve projelerin nitelik yönünden geliştirilmesi veya eğitim-öğretim desteği sağlanması konularında üniversite tarafından uygun görülen şartlarda uzmanlık desteği sağlanacaktır.  Bu kapsamda üniversite öğretim elemanlarınca lisede taraflarca uygun görülecek koşullarda veri toplanabilecek, araştırma yapılabilecek.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.