“İnternette Satılan Sahte ve Katkılı Ürünler Sağlığımızı Tehdit Ediyor”
752 okunma

“İnternette Satılan Sahte ve Katkılı Ürünler Sağlığımızı Tehdit Ediyor”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, internet üzerinden satılan sahte ve tağşişli ürünlerin halk sağlığına yönelik oluşturduğu tehdide değinen basın toplantısı düzenledi.

ABONE OL
Eylül 24, 2023 18:08
“İnternette Satılan Sahte ve Katkılı Ürünler Sağlığımızı Tehdit Ediyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Bayraktar sözlerine şöyle devam etti: “Son dönemde çıkan haberlerde internet ticaretinde zeytinyağı fiyatlarındaki dalgalanmalar dikkat çekiyor.” Açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Farklı isimlerle satılan 5 litrelik zeytinyağı bidonlarının e-ticarette fiyatları 350 ile 500 lira arasında değişiyor. Ağustos ayında yaptığımız fiyat araştırmamıza göre zeytinyağının üretici fiyatı 168 lira olurken, piyasa da 168 lira oldu. Fiyatı 900 lira olarak gerçekleşti.Tanınmış markaların 5 litrelik zeytinyağı kaplarının fiyatları 900 ile 1400 lira arasında değişiyor.Avrupa ve Türkiye’de üretimin az olması nedeniyle zeytinyağı fiyatları rekor seviyelere ulaşırken, zeytin fiyatlarının oldukça düşük olması dikkat çekiyor. E-ticaret platformları üzerinden satılan yağlar, sahtecilik ve tağşiş endişelerini artırıyor.Akdeniz ülkelerinde üretilmesi ve içindeki fonksiyonel bileşenlerin varlığı göz önüne alındığında, zeytinyağı en sık taklit ve tağşiş yapılan gıda ürünlerinden biri.

Türkiye’de Ayvalık ve Milas zeytinyağları AB coğrafi işaret statüsü almış olsa da iç pazarda sahtecilik ve tağşişle mücadele devam ediyor. Tüketici fiyatlarının yüksek olması nedeniyle zeytinyağı fiyatlarının çeşitli yöntemlerle düşürülmeye çalışılması önemli ekonomik ve sağlık sorunları yaratmaktadır. Ne yazık ki tüketicilerin satın aldıkları zeytinyağının orijinal olup olmadığını tespit etmeleri çoğu zaman zordur. Tüketiciler satın aldıkları yağın rengini, aromasını ve tadını değerlendirebilse de, zeytinyağında katkı olup olmadığı ancak spesifik laboratuvar testleriyle doğrulanabiliyor. Bu nedenle tüketiciler yağlarını güvenilir satıcılardan ve markalardan satın almalıdır.

Denetimler sonrasında uygulanan cezai tedbirlerin yeterince caydırıcı olmaması nedeniyle zeytinyağı üretimindeki sahtekarlıkların önüne geçilmiyor. Bu durumdan en çok zarar görenler ise tüketiciler oluyor. Tüketiciler genellikle zeytinyağı olduğunu düşündükleri yağlara litre başına 80-100 lira para ödüyorlar, ancak çoğu zaman pamuk tohumu yağı, kanola yağı, ayçiçek yağı gibi daha ucuz yağlar olduğunun farkında değiller.

İnternet üzerinden satışı yapılan, menşei ve depolandığı yer tespit edilemeyen bu ürünler insan sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığının bu ürünleri izlemesi, denetlemesi ve denetimlerini sıklaştırması gerekiyor. Bu denetimlerin güçlendirilmesi, verilen cezaların kamuoyuna duyurulması ve caydırıcı hale getirilmesi büyük önem taşıyor.”[BGHA]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.