“İstimlaktan Kaçıldı, Doğru Proje Hazırlanmadı” « Bingöl Güncel.tv

30 Kasım 2020 - 23:15

“İstimlaktan Kaçıldı, Doğru Proje Hazırlanmadı”

Çapakçur Deresi ıslah projesi hakkında açıklamalarda bulunan Cuma Karaaslan, “İstimlaktan kaçmak yerine doğru proje hazırlanmalı. DSİ tarafından yapılan Çapakçur projesi % 20 tamamlanmadan yıkıma neden oldu” dedi.

“İstimlaktan Kaçıldı, Doğru Proje Hazırlanmadı”
Son Güncelleme :

15 Nisan 2017 - 13:52

Bu Haber 2 Kez Okundu

Çapakçur Deresi ıslah projesi hakkında açıklamalarda bulunan Cuma Karaaslan, “İstimlaktan kaçmak yerine doğru proje hazırlanmalı. DSİ tarafından yapılan Çapakçur projesi % 20 tamamlanmadan yıkıma neden oldu” dedi.

Yaşanan sel felaketi ve Çapakçur Deresi Islahı hakkında açıklamalarda bulunan TEMA Bingöl Temsilcisi Cuma Karaaslan, “Çapakçur deresi 100 yıllık debisi 124 m3 ü görmüştür.Bu nisan ayında yağan yağış bu debinin % 30 una ancak denk gelmektedir. Suyun 10-20-50-100 yıllık debilerine uygun proje üretmek ve derelere dokunmadan uygun kesit aralıkları ile projeyi taçlandırmak doğaya ve mühendisliği insanın faydasına korumaktır. Bu alanda dar kesitler ile 8-10 m aralıkta suyun sıkışması hızı arttırarak yıkıma sebep olmuştur.Bu kesidin içine sıkışan su hem taşmış hemde hızı artarak yıkıma neden olmuştur. Daha yolun başındayken  Çapakçur vadisi dere ıslahı dere kesit aralığı hidrolojik veriler ışığında yeniden ve doğal dokuya uygun trapez geçişle ele alınmalıdır” dedi.

“UYDURUK BİR BÖLGE HİYARERŞİSİ UYGULANDI”

Karaaslan, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu alanda suyun akışını rahatlatacak ve felaketleri önlemek için geniş bir kesit ve istimlak ile birlikte vadi ele alınmalıdır. Suyun hızı 2-4m/sn maksimum ölçüldüğü yerde kesidi daraltarak hızı 7 m/sn uyduruk bir bölge hiyerarşisi uygulanmıştır.Geçmiş dönemlerde hazırlanan projelerde kesit aralığı öncelikle 40 m ele alınırken,sonra bu alanda istimlaktan kaçınmak için kesit daraltılmıştır. Üst bölgelerde daraltılan kesit alt bölgelerde de uygulandığında suyun taziği yıkım etkisini arttıracaktır.”

“İSTİMLAKTAN KAÇMAK YERİNE DOĞRU PROJE HAZIRLANMALI”

“Projeler bu hatalar ile yıkım oluşturup kaçındığımız istimlak maliyetlerinden çok daha zarara sebep olmuş ve olacaktır. Projelerin doğaya uygun ve suyun miktarını rahat akışa göre konumlanmasını sağlayarak yeniden ele alınmalıdır.Bu konuda hidrolojik veri ve doğal dokuyu mühendisliğe katarak öngörmek çok zor değil. Bu proje bu hali ile Vadiyi ıslah etmek yerine daha da yıkıcı hale getirecektir.”

“ÇAPAKÇUR VİYADİĞÜ FORE KAZIK SİSTEMİ NİYE İPTAL EDİLDİ”

“Aynı hata Çapakçur viyadüğünde yapılmaktadır. Projesinde fore kazık olan köprü ayakları revize edilerekpapuçlu ayaklar yapılmaktadır. Çapakçur deresi sert akışına bu papuçlar dayanmayacak ve elli yılda bir olan projeler yıkıma zarara neden olacaktır. Çapakçur zemini sağlam gibi gösterilemez,suyun akışı ve kesit daralmaları sonucu bu papuçlar oyularak aynı yıkı etkisinin burdada yaşanmasına neden olmuştur.  İlk projesinde fore kazık sistemi olan proje neden revize edilerek papuçlu sistem ile hazırlanmıştır. Yol yakınken bu uyarı gibi kendini gösteren yağışı nimete çevirmek zamanıdır. Yağmur sel felaket değil doğal olaylardır. Bu olayları felakete çeviren yanlış projeler ve insandır. Çapakçur projesi bölgenin en güzel ve yararlanılabilir bir fırsatı olabilir ama bu hali ile yıkım ve felaketler üretecektir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.