Kaçak elektrik kullanımına 3 yıl hapis
239 okunma

Kaçak elektrik kullanımına 3 yıl hapis

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. (Fırat EDAŞ), Bingöl’de uzman ekipler ile kaçak elektrik kullananlara ve kullanmaya çalışanlara yönelik denetim gerçekleştirdi.

ABONE OL
Ağustos 23, 2022 11:38
Kaçak elektrik kullanımına 3 yıl hapis
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Kaliteli kesintisiz elektrik dağıtım hizmetini sorumluluk bölgesinde en iyi şekilde vermeyi amaçlayan Fırat EDAŞ, kaçak elektrik kullanımına yönelik denetimlerine ara vermeden devam ediyor.

Bingöl’de 50 kişilik uzman ekip ile tüketicilerin tesisat ve sayaçlarındaki ölçü devrelerinde kontrollerini sürdüren Fırat EDAŞ; kaçak elektrik kullananlara, kullanmaya öncülük edenlere ve kamu malına zarar verenlere göz açtırmıyor. Bingöl genelinde PLC sayaç yatırımı kapsamında, tüketicilerin kaçak kullanımının ve kamu zararının minimuma düşürülmesini hedefleyen ve bu yatırımı başarıya ulaşan şirketin saha ekipleri, PLC sayaca müdahale etmeyi kolaylaştıran korsan programlarla kaçak kullanıma başlandığını tespit etti. Fırat EDAŞ ekipleri, ilgili kişilerin delillerle birlikte suçüstü yakalanarak tutuklanmalarına olanak sağladı.

Yaptığı kaçak tespit çalışmalarıyla hem ülke kaynakları ile üretilen enerji miktarının kayıt altına alınmasına hem de ekonomiye kazandırılmasına önemli katkı sağlayan Fırat EDAŞ, kaçak elektrik kullanmamaları konusunda tüketicilere bilgilendirmede de bulundu.

KAÇAK ELEKTRİK KULLANANLARA 3 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Kaçak elektrik tüketiminin gerçekleştirildiği tespit edilen tesisatlar için Elektrik Piyasası Tüketici Hizmet Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine istinaden enerji kesilerek kaçak tüketim faturaları düzenleniyor. Bununla birlikte, Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince abonelik esasına göre yararlanılabilen elektrik enerjisinin, sahibinin rızası olmaksızın ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde tüketilmesi halinde kaçak elektrik kullanan kişi hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası kapsamında suç duyurusunda bulunabiliyor. Kaçak elektrik tüketimi kullanımının gerçekleştirilmesine yardım ettiği tespit edilen kişilere de cezai yaptırım uygulanıyor.

Fırat EDAŞ, kaçak elektrik ile mücadelede vatandaşların kimlik bilgilerini paylaşma zorunluluğu olmadan şirketin kurumsal web sitesi www.firatedas.com.tr adresinden veya Alo 186 7/24 Çözüm Merkezi üzerinden ihbarda bulunabileceklerini hatırlattı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.