Karlıova’daki Şiddet Olayını Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na Soruldu! | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

10 Mayıs 2021 - 02:28

Karlıova’daki Şiddet Olayını Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na Soruldu!

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Karlıova’da bir kadına şiddet uygulayan Uzman Çavuş hakkında bir soru önergesi hazırlayarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını talep etti.

Karlıova’daki Şiddet Olayını Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na Soruldu!
Son Güncelleme :

05 Mayıs 2021 - 10:30

Bu Haber 138 Kez Okundu

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Karlıova ilçesinde bir uzman çavuş tarafından darp edilen kadının olayını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a taşıdı.

Aydemir, hazırladığı önergede şu sözlere yer verdi:

“Türkiye’de kadına şiddet suçlarına her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Son olarak Bingöl ilinin Karlıova ilçesinde Uzman Çavuş Ferhat K.’nin R.Ö. isimli kadına fiziksel şiddet uygulamasının basına yansıması üzerine kamuoyunda büyük bir tepki oluşmuştur. Bingöl’ün Karlıova ilçesi Turgut Özal TOKİ evlerinde Ferhat K. isimli uzman çavuş, aynı apartmanda oturan ve bodrum katında oyun oynayan çocukları kovalamış, çocuklardan biri olay sırasında apartman önünde oturan annesi R.Ö’ye koşarak yaşananları anlatmıştır. Duruma tepki gösteren anne R.Ö’yü ölümle tehdit eden uzman çavuş, daha sonra da kadına fiziksel şiddet uygulamıştır. Hastaneye kaldırılan R.Ö. darp raporu alarak uzman çavuş hakkında şikayetçi olmuştur. Yaşanan şiddet olayına şahit olan çocukların psikolojilerinin bozulduğu söylenmiştir. Uzman çavuş hakkında uzaklaştırma kararı verilmiş olmasına rağmen Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan polislerin uzaklaştırma kararının uzman çavuşun eve gitmesine engel olmayacağını ifade ettikleri belirtilmiştir. R.Ö. uzman çavuşun apartmanda kadınları sürekli rahatsız ettiğini, kadınlara hakaretler ettiğini ve kavga çıkardığını dile getirmiştir. Uzman Çavuş Ferhat K., kendisini şikayet edeceklerini söyleyen komşularına daha önce ‘kime şikayet ediyorsanız edin’ diyerek suç işlemeye devam etmiştir

Bu bağlamda;

Bingöl’de R.Ö.’yü ölümle tehdit eden Uzman Çavuş Ferhat K.’ye verilen uzaklaştırma kararı yeterli midir?

Uzman Çavuş hakkında adli ve idari soruşturma açılmış mıdır? İdari soruşturma aşamasında uzaklaştırma kararı verilecek midir?

Bingöl Karlıova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan polislerin uzaklaştırma kararının uzman çavuşun R.Ö.’nin evine gitmesine engel olmayacağına dair ifadeleri ne anlama gelmektedir?

R.Ö. ve ailesinin can güvenliği sağlanacak mıdır?

R.Ö.’nün Ferhat K. hakkında dile getirdiği “diğer komşuları rahatsız etme, hakaret etme, kavga çıkarma” gibi kamu huzurunu bozan davranışlarına dair bir yaptırım uygulanacak mıdır?

Ferhat K.’nin “kime şikayet ederseniz edin” demesinin sebebi nedir? Ferhat K. kolluk mensubu olmasından dolayı cezasız kalacağına mı güvenmektedir?

Hala yürürlükte olan İstanbul Sözleşmesi’nin bu olay ile doğrudan ilişkili olan;

Mağdura hukuk yollarının ücretsiz anlatılması ve hukuk davalarının açılmasına dair 29. maddesi,

Mağdurun eşitliğinin gözetilmesi ve din, dil, ırk temelli bir ayrımcılık yapılmamasına dair 4. maddesi,

Çocuk tanıkların korunması ve yaşlarına uygun psikososyal danışmanlık hizmeti verilmesine dair 26. maddesi uygulanacak mıdır?

Kolluk gücü mensuplarının işlediği fiziksel şiddet, tecavüz ve istismar suçlarının cezasızlıkla sonuçlanmaması adına neler yapılacaktır?

Bingöl ili başta olmak üzere Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı illerde polis, jandarma, asker ve korucuların doğrudan ya da dolaylı olarak adının geçtiği kaç fiziksel şiddet, istismar ve tecavüz suçu vardır?”