Keskin: “Yabancı Para İle Mücadele Şart” | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

19 Mayıs 2021 - 02:35

Keskin: “Yabancı Para İle Mücadele Şart”

Bağımsız Denetçi Bayram Keskin, yeni düzenlemeler ile birlikte bir çok yeniliğin getirildiğini söyledi. Keskin, açıklamasında “yabancı para birimi ile mücadele şart” dedi.

Keskin: “Yabancı Para İle Mücadele Şart”
Son Güncelleme :

08 Aralık 2016 - 0:02

Bu Haber 28 Kez Okundu

Bingöl’de faaliyetlerini sürdüren Bağımsız Denetçi Bayram Keskin, gündemdeki konular üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Keskin, ticaret hayatına önemli kolaylıkların geldiğini belirterek, “her ne kadar ülke ekonomisinde bir kaos ve krizin oluşturulmasında toptan bir saldırı yapılmış ve yapılmaya devam ediyor olsa da, halkımızın ve duyarlı Esnaflarımızın göstermiş oldukları direnç ve refleks, vatanseverliğimizi ve devletimize olan sadakattimizi katlayarak artırmıştır.Yabancı para cinsi ile sürekli manipüle edilmeye çalışılan serbest piyasa ekonomisinde aslında hedef devlet yönetimi değil, ülkenin genel ekonomik ve refah düzeyine ve hata geleceğimize yapılan bir saldırıdır. Bunun bilincinde olmanın zamanıdır. Daha fazla duyarlılık göstererek yerelde ve genelde yabancı para ile mücadele etmede gerekli kampanyalar oluşturulmalıdır.Bütün bu saldırılar aralıksız devam ederken, son günlerde gerek Maliye Bakanlığı, gerek Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından esnaflarımıza getirilen kolaylıklar da gözlerden kaçmamaktadır” dedi.

Keskin, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“ŞİRKET KURULUŞU İÇİN NOTERE GİTMEYE GEREK KALMADI”

“6 Aralık günü Resmi Gazete yayımlanan tebliğe göre artık şirket kuruluşları için notere gitmeye gerek kalmamıştır. Daha önceleri sözleşmeleri noterden tasdik ettirmek zorunda kalan şirket kurucularının katlandıkları maliyetlerden ziyade, harcadıkları mesai onları daha da güç durumda bırakıyordu.Şirket kuruluş işlemleri için artık sadece Ticaret Sanayi Odasına gidip imzalarını atacaklar ve katlanacakları maliyet ise sadece asgari ücretin 10’da birdir.Buda 130 TL’ dir.”

“ZOR DURUMDA OLAN MÜKELEFFE ÖDEME KOLAYLIĞI”

“30 Kasım’da sona eren borç yapılandırma affı kapsamında borcunu peşin ödemek isteyenlerin bazı teknik veya kişisel sorunlardan kaynaklanan nedenlerden dolayı ödeme yapamayan borçluların yapılandırmalarının bozulmaması için 31Aralık 2016 tarihine kadar ödeme yapmalarına tekrar bir şans daha verilmiş oldu. 31 Aralık gününe kadar borcunu ödemek isteyenlerin yapılandırma talepleri bozulmayacak ve indirim hakları devam edecektir.”

“DEFTER VE BELGELERİ SAKLAMA YÜKÜMLÜĞÜ 3 YIL OLACAK”

“Esnafın en çok tedirgin olduğu ve adeta onlar için bir ayak bağı olan defter ve belgeleri saklama ve ibraz yükümlülüğü halen 5 yıldır. Bu süre bakanlık tarafından 3 yıla düşürülüyor ve gereksiz yere tedirgin olan esnafın da belki de en önemli sorunlarından biri olan inceleme korkusu da minimize edilmiş oluyor.5 Yıllık sürede aksine bir karar olmadıkça, maliye 31 Aralık’a kadar her an için 2011 yılının defter ve belgelerini talep edebilir. 2011 yılını hatırlamak bile mümkün değil iken, köprünün altından çok sular akmıştır. Bu tür ticari defter ve belgelerin saklama yükümlülüğü SGK ve TTK’ ya göre 10 yıldır.”