Korkutata: Engelliler Mağdur Ediliyor
833 okunma

Korkutata: Engelliler Mağdur Ediliyor

Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Şube Başkanı Mücahid Korkutata, engellilerin şehir içi ulaşımda yaşadığı sorunlarla ilgili açıklama yaptı.

ABONE OL
Eylül 1, 2022 17:03
Korkutata: Engelliler Mağdur Ediliyor
1

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – S.S. 18 Nolu Şehir İçi Hat Minibüsleri Kooperatifince, engelli vatandaşların raporlarını yenileyerek AKBİL kart başvurusunda bulunmalarının istendiğini belirten Korkutata, “Engelli vatandaşların mağduriyetine yol açan hukuksuz uygulamayı kabul etmiyoruz.

Bingöl Devlet Hastanesi’nden aldığımız bilgiye göre, engelli raporlarında yığılmaların söz konusu olduğu, akbil kartları için başvuruların doğru olmadığı, konunun takibinin tarafımızca yapılmasını rica etmektedirler. Engelli vatandaşların rapor çileleri had safhadayken tekrardan rapor istenmesi hem  hukuki hem ahlaki değildir” dedi.

Engelli raporların da büyük hak kaybına yol açan bu uygulamadan bir önce vazgeçilmesi gerektiğini belirten Korkutata, şunları söyledi: “Bu hukuksuz dayatmaya karşı gerekli yaptırımlar yapılmalı. Konunun takibinin sağlanması için Cumhuriyet başsavcılığını göreve, belediye başkanını da gerekli yaptırım uygulamaya davet ediyoruz. Konuyu defalarca ilettiğimiz Bingöl Belediyesi’nin hiçbir yaptırımı olmamakla beraber kooperatifteki sorunların hala çözülmemesi de bizler için acı bir gerçektir.

Defalarca belediye başkanı ve yöneticileri ile görüşmemize rağmen hiçbir çözüm önerisi sağlanamayıp aksine alınan meclis kararları da uygulanmayarak mağduriyetlerin artmasına neden olunmuştur.”

YAŞANAN SORUNLAR

Halk otobüslerinde yaşanan sorunları ile getiren Korkutata, “AKBİL’lerinin yenilenmemesi, kartların zamanında verilmemesi, fahiş kart ücretleri, vizelerin kısa vadeli yapılması, engelli vatandaşların duraktan alınmaması, gerekçesi olmadan rapor yenileme talebi, AKBİL gişe işlemlerinin encümen kararı ile belediye bünyesine geçilmesi gerekirken hala kooperatif bünyesinde kalması, araçlarda rencide edici uygulama sesinin bulunması, engelli binişlerinde aktarma dahil 4 defa binilmesi, 5’inci defada kartların iptal edilerek açılması için 50 TL’nin talep edilmesi, şoförler tarafından engellilere mobbing uygulaması gibi sorunlar yaşanıyor. Sorunları defalarca iletmemize rağmen bir sonuç elde edemeyip haksız duruma gelmiş bulunmaktayız.

Bingöl belediyesi sorumluluğunda olan kooperatife karşı herhangi bir yaptırımın uygulanmaması da bizler açısından düşündürücüdür.

Konuyu, Bingöl Milletvekillerinin, yerel yöneticilerinin bilmesine rağmen hala sessiz olmaları da açıkçası engelli ihlallerinde yaşanan mağduriyetin nedenlerinden biridir.

Buradan engelli vatandaşlarımıza haklarını savunmalarını, hukuk mücadelesi vermelerini istiyoruz.

Hükümet tarafından tanınan hakların yerel yöneticiler tarafından alınmasını asla kabul etmiyoruz.

Yapacağımız bir dizi çalışmalar başlamış olup en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılıp gerekli açıklamalar ve görüşmeler ile süreci takip edeceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.