Koruma Altındaki Yüzen Adalar, Kâğıt Üstünde Korunuyor
398 okunma

Koruma Altındaki Yüzen Adalar, Kâğıt Üstünde Korunuyor

Koruma altında bulunan Yüzen Adalarda, vatandaşların gezmesi sonucu oluşan bataklıkların kapatılması için betondan taşlar döşendi.

ABONE OL
Kasım 2, 2022 07:30
Koruma Altındaki Yüzen Adalar, Kâğıt Üstünde Korunuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Yeşil coğrafyasıyla ülkenin en güzel illerinden biri olan Bingöl’de, ne doğa, ne de doğal güzellikler korunamıyor. Birçok ilde Gerindal, Metan Gölü, Sülüklü Göl gibi alanlar korunma altına alınırken, Bingöl’de koruma altında bulunan tek doğal alan olan Yüzen Adalar dahi korunamıyor.

ADA ÜZERİNE BETONDAN TAŞLAR DÖŞENDİ

Solhan İlçesi Hazarşah Köyü Aksakal Mezrasında bulunan ve Bingöl’de koruma altına alınan tek doğal sit alanı olan Yüzen Adalar, bilinçsizce kullanım nedeniyle tahrip olmuş durumda.

Adaların üzerine çıkılması yasak olmasına rağmen, bölgeye gidenlere belli bir ücret karşılığında adaların üzerine çıkmalarına izin verildiği iddia ediliyor. Vatandaşların, birkaç fotoğraf çekmek için çıktıkları adaların üzerinde tahribatlar oluşurken, bazı bölümlerde oluşan bataklıkların kapatılması için betondan taşlar döşendiği görüldü.

KAĞIT ÜSTÜNDE KORUMA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından bugüne kadar Türkiye genelinde 116 alan tabiat anıtı olarak ilan edilirken, bu alanlardan 1’i de Yüzen Adalar.

Erzincan Alanın Ardıcı ve Bitlis’teki Nemrut Kalderası ile birlikte Doğu Anadolu Bölgesi’nin 3 tabiat anıtından biri olan Yüzen Adalar, 5 Ağustos 2003 tarihinde tabiat anıtı olarak ilan edildi. Doğu Anadolu’nun diğer illerinde tabiat anıtı ilan edilen alan bulunmuyor.

ADALARIN ÜZERİNE ÇIKMAK YASAKLANMALI

Doğu Anadolu Bölgesinin üç tabiat anıtından biri olan Yüzen Adaların korunması için adaların üzerine çıkmak tamamen yasaklanmalı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.