KOSGEB, 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programını açıkladı « Bingöl Güncel.tv

21 Ocak 2021 - 02:15

KOSGEB, 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programını açıkladı

KOSGEB İl Müdürlüğü tarafından 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programının detayları paylaşıldı. Programın son başvuru tarihi, 1 ağustos 2018 olarak belirtildi.

KOSGEB, 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programını açıkladı
Son Güncelleme :

06 Haziran 2018 - 20:48

Bu Haber 6 Kez Okundu

KOSGEB İl Müdürlüğü tarafından 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programının detayları paylaşıldı. Programın son başvuru tarihi, 1 ağustos 2018 olarak belirtildi.

KOSGEB Bingöl İl Müdür Naci Özdemir, “2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı” hazırlandığını açıkladı.

Özdemir, programın veri tabanına kayıtlı, imalat sanayinde faaliyet gösteren ve KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan işletmelerin kullanacakları yerli ve yeni makine teçhizat alımları için uygun koşullarda finansal destek sağlanması amacıyla yapıldığını söyledi.

Özdemir, kredilerin sıfır faizli olacağı belirtilerek, ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli, olarak uygulanacağı bildirildi. Faizinin tamamı 300 bin TL’ye kadar KOSGEB tarafından karşılanacağı ifade edildi.

Programdan yararlanmak isteyen işletmeler, KOSGEB resmi web sayfasında (kosgeb.gov.tr) bulunan KOBİ/Girişimci Giriş menüsünden girerek e-hizmetler sayfasında “2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Başvurusu” şeklinde arama yapabilecek.

Krediden faydalanmak isteyenler, kredi faiz desteği kapsamında satın alacakları makine-teçhizat alımına ilişkin başvuru formunu, belirlenen tarihler arasında doldurarak KOSGEB Müdürlüğüne başvuracak.

Programa ait başvuru, onay ve revizyon tarihleri aşağıda yer almaktadır:Sistem belirlenen sürenin sonunda; her bir işletme için Değerlendirme Tablosunda yer alan Sektör, Ölçek ve Kârlılık kriterlerinden oluşan puan üzerinden (yüksekten en düşüğe doğru) 100 bin TL’lik bütçe çerçevesinde başvuru sıralaması oluşturacak. İşletme başına 300 bin TL olan faiz/kâr payı bedelinin tamamı, İdare Bakanlığı tarafından karşılanacak.

KOSGEB Müdürlüğü tarafından verilen onaydan sonra her bir İşletme için Yazılım Sistemi bir başvuru kodu üretecek. İşletme, KOSGEB Müdürlüğü’nden aldığı başvuru formu ve başvuru kodu ile protokole taraf Banka şubelerinden birine kredi başvurusunda bulunacak. Kredi kullandırımı Banka Tarafından yapılacak, kredi tutarı Tedarikçi hesabına aktarılacak.

Makine Teçhizatın işletmeye teslim edildiğinin tespiti ve periyodik kontrolü Banka tarafından yapılacak. Teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler, Kredi Garanti Fonu A.Ş.’nin sunduğu kefalet hizmetlerinden yararlanabilecek. Program kapsamında, aşağıda belirtilen makine teçhizat tanımı kapsamında yer alan ekipmanlar desteklenecek, bu tanımın dışında kalanlar desteklenmeyecek.

Açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi:

“Makine: En az bir parçası, uygun çalıştırıcı, kumanda ve güç devreleri vasıtasıyla hareket eden muhtelif parça ve gruplardan oluşan, malzemeyi işlemeye, taşımaya veya ambalajlamaya yarayan gereçler, tek başına kullanıldığında ulaşılan amacı sağlamak için tek bir bütünmüş gibi çalışmak üzere düzenlenen ve kontrol edilen makineler grubu.

Teçhizat: Bir makineye veya muhtelif makineler grubuna monte edilmek üzere piyasaya arz edilen ve bir makinenin fonksiyonunu değiştiren değiştirilebilir parçalar ve makine ile birlikte yeni satın alınacak makinenin işletimi için gerekli olan yazılım ve gereçler.

Kullanılmış makine-teçhizat bu tanımın dışındadır. Bahse konu programda; İmalat sanayinde faaliyette bulunan işletmelerin yerli ve yeni makine teçhizat alımları desteklenmekte olup; işletmelerin 13.09.2014 tarih ve 29118 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2014/35 sayılı Yerli Mali Tebliğine uygun olarak aldıkları yerli malı belgesi ile belirlenen makine ve teçhizatlar yerli malı olarak kabul edilecektir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.