Köylülerin sorunlarını meclise taşıdı
877 okunma

Köylülerin sorunlarını meclise taşıdı

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, 2020 Karlıova depreminden sonra yaşanan mağduriyetlerle ilgili meclise soru önergesi verdi.

ABONE OL
Ağustos 16, 2022 06:46
Köylülerin sorunlarını meclise taşıdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Soru önergesinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılmasını talep eden Aydemir, şu ifadelere yer verdi: “Bingöl İli Karlıova İlçesinde yaşanan depremin hasar ve kalıntılarının halen çözülmediği ve neredeyse her fırsatta dile getiren halkımızın çözüm noktasındaki beklentileri devam etmektedir.

Yıkılan hayvan barınakları ve hanelerin yapımı için planlamayla ilgili bilgilendirme dahi alamayan depremzede yurttaşlarımızın sorunlarının her geçen gün büyüyerek sürdüğü tarafımıza iletilmiştir. Bingöl Karlıova ilçesi Hacılar Köyü Halkı, aynı noktada farklı bir anlamda yine mağdur edilmektedir.

Hane ve hayvan barınaklarının köyden uzakta bir yere yapılmak istendiği yönünde iddiaları olan Hacılar Köyü Halkı, bu konuda yaptıkları itirazlara, başvurulara ve köyün neredeyse tamamın imzası ile talep etmelerine rağmen kendilerinin dikkate alınmadıklarını ifade etmektedirler. İmza topladıkları için karakol komutanı tarafından karakola götürülerek tehdit edildiklerini de iddia eden halkımıza yapılan baskının bir an önce durdurulması ve taleplerinin dikkate alınması zaruri bir durum teşkil etmektedir.

Bu bağlamda;

  1. Hane ve hayvan barınaklarının Hacılar Köyü dışında yapılmak istenmesinin gerekçeleri nelerdir

  2. Köyün tamamının, köy yerinde yapılmasını istedikleri haneleri talep ettikleri şekilde yapacak mısınız?

  3. Köylülerin yeterince mağduriyet yaşadıkları aşikar. Bir yenisinin eklenmemesi için gerekli çalışmaları yapacak mısınız?

  4. Hacılar Köyü Halkını tehdit eden komutan kimdir, kendisi hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?”

     

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.