Kültürel Varlıklar Onarılıyor « Bingöl Güncel.tv

21 Ocak 2021 - 16:30

Kültürel Varlıklar Onarılıyor

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından açıklanan Ocak ayı faaliyet raporunda, Bingöl’deki tarihi varlıklar ve mezarlıkların onarıldığı bildirildi.

Kültürel Varlıklar Onarılıyor
Son Güncelleme :

12 Şubat 2017 - 23:58

Bu Haber 11 Kez Okundu

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından açıklanan Ocak ayı faaliyet raporunda, Bingöl’deki tarihi varlıklar ve mezarlıkların onarıldığı bildirildi.

Bingöl İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 2017 yılı Ocak ayı verileri paylaşıldı. Açıklamada, ildeki kültürel varlıkların bakım ve onarımların yapıldığı kaydedildi. Faaliyet raporunda, şu bilgilere yer verildi:

“Bingöl-merkez Göl tepesi Şeyh Ahmet Türbesi ile Adaklı ilçesine bağlı Yeldeğirmeni köyünde mevcut bulunan Hacı Yusuf Harputi türbelerinin çevre düzenlemesi, bakım ve onarımıyla ilgili proje çalışmaları devam etmektedir.”

“Bingöl-merkez Kuşburnu köyünde bulunan Zağ Mağarası, Solhan ilçesine bağlı Yenibaşak köyünde ki tarihi mezarlıklar ve Adaklı ilçesinin Bağlarpınarı köyü içerisinde bulunan tarihi mezarlıkların bakım, onarım ve çevre düzenleme çalışmaları devam etmektedir.Erzurum Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ile birlikte Kültür Varlıklarının tespit ve tescil işlemleri devam etmektedir.”

128 ÜYE KAYDI

Söz onsu raporda, Ocak ayında İl Halk Kütüphanesine 128 yeni üyenin kaydının yapıldığı bildirildi. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Kütüphanemizde 128 yeni üyelik kaydı yapıldı.Kütüphanemizde 1505 üyemize 2611 adet ödünç materyal verildi.Bakanlığımız Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen 422 adet kitabın teknik kayıt işlemleri yapılmış olup, okuyucu hizmetine sunulmuştur.İnternet, danışma kaynakları kendi materyallerini kullanan toplam 4.406 kullanıcıya hizmet verildi.Genel müdürlük tarafından gönderilen 225 adet kitabın teknik işlemleri yapılıp okuyucu hizmetine verilmiştir.Kurumumuz arşivinde bulunan İl ve İlçe Halk Kütüphanelerine gönderilen gazetelerin ciltleme işlemleri yapıldı.İl ve İlçelerde bulunan materyallerin derleme işlemleri yapılmış olup, materyaller derleme Müdürlüğüne gönderildi.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.