KÜSİ 2’inci Dönem Toplantısı Düzenlendi « Bingöl Güncel.tv

20 Ocak 2021 - 19:16

KÜSİ 2’inci Dönem Toplantısı Düzenlendi

Vali Yavuz Selim Köşger Başkanlığında, Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Planlama Ve Geliştirme Kurulunun 2016 Yılı 2. Dönem Toplantısı Düzenlendi.

KÜSİ 2’inci Dönem Toplantısı Düzenlendi
Son Güncelleme :

23 Aralık 2016 - 0:09

Bu Haber 10 Kez Okundu

27/06/2015 tarih ve 29399 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği (KÜSİ) Stratejisi Ve Eylem Planı (2015-2018) doğrultusunda Bingöl Valiliği’nin 18.12.2015 tarih ve 430 sayılı oluru ile oluşturulan, Kamu Üniversite Sanayi işbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulunun 2016 yılı 2. Dönem toplantısı, Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında, Bingöl Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıda bilgi arzında bulunan Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği İl Temsilcisi Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu ve Bingöl Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü M. Mesut İlhan: “Günümüzde Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinin en üst düzeyde uygulanmasının sağlanması zaruri hale gelmiştir. Bundan yola çıkarak tüm paydaşlarımızla işbirliği içerisinde orta-yüksek ve ileri teknoloji ürünlerin üretilmesini sağlamak öncelikli hedefimizdir. Sanayicilerimizin Üniversiteyi tanıyıp üniversitenin bilimsel çalışmalarından yararlanması, öğrencilere (genç girişimcilere) girişimciliğinin önünün açılması, akademisyenlerin sanayiyi tanıması ve sahaya çıkarak bilimsel araştırmalarının sanayiye uygulanabilir hale dönüştürülmesinin sağlanması önem arz etmektedir. AR-GE destekleri haricinde diğer kurumlarımızın (KOSGEB, FKA) desteklerinin tüm iş dünyasına tanıtılarak ilimiz sanayisinin rekabet gücünün arttırılmasını sağlamak, katma değeri yüksek yenilikçi ürünler üretebilen bir profil ortaya koymak amacıyla sanayicinin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacını gidermek amacıyla bu kurulu oluşturduk. Bingöl’de faaliyet gösteren sanayicilerimiz, iş yerlerinde üniversiteden gelen akademisyenlerle buluşuyor. Bu kapsamda sanayicilerin üretim sorunları, kalifiye eleman sorunları yerinde tespit edilerek üniversitenin ilgili bölümlerine yönlendiriliyor. 2016 yılında yapılan faaliyetler değerlendirilerek devlet destekleri, özellikle AR-GE ve inovasyon destekleri firmalara tanıtılarak, firmaların bu destekler kapsamında azami ölçüde faydalanmaları için çalışmalar devam etmektedir ve bu çalışmaları daha etkin yürütmeye yönelik planlar gözden geçirilerek 2017 yılında da saha çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

Toplantıya Vali Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra, KÜSİ (Kamu-Üniversite Sanayi İşbirliği) İl Temsilcisi Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, Bingöl Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Özcan Turhan, Bingöl MÜSİAD Başkanı Ali Akbana, Bingöl TÜMSİAD Başkanvekili Ergin Günerigök, Bingöl Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ramazan Solmaz, KOSGEB İl Müdürü Naci Özdemir, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü M. Mesut İlhan, Ticaret İl Müdürü Abdulvahap Tanık, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl YDO Koordinatörü İsa Telimen, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Edip Fırat ve kurul üyeleri katıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.