Merkezi Ezan Sistemi Kaldırılmalı
233 okunma

Merkezi Ezan Sistemi Kaldırılmalı

Bingöl’de vatandaşlar, Temmuz 2022’den itibaren uygulanmaya başlanan merkezi ezan sisteminin kaldırılmasını istiyor.

ABONE OL
Eylül 26, 2022 06:16
Merkezi Ezan Sistemi Kaldırılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Merkezi Ezan sistemi ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 26 Temmuz 2021 tarihinde 81 il müftülüğüne gönderilen yazıda, “Ezan, namaz vakitlerini ilan eden evrensel ilahi bir mesajdır. Başkanlığımız, İslam dinin şiarlarından olan ezanların usulüne uygun ve kulağa hoş gelecek bir şekilde, güzel bir ses ve makamla okunmasını önemsemektedir. Bu çerçevede ezanı güzel okuma yeterliliğine haiz bütün görevliler kendi camilerinde ezan okuyacaklardır” denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın genelgeleri ile kaldırılan merkezi ezan sistemi, Bingöl’de müftülerin kararıyla bazen kaldırılıp, bazen de geri getiriliyor.

EZAN NAMAZ İÇİN SÜNNETTİR

Ezanın namaz için sünnet olduğunu ve her camiden ezan sesinin kendi imamı tarafından okunması gerektiğini belirten vatandaşlar, “Camilerin en önemli fonksiyonlarından biri de namaz vakitlerinin belli olmasını sağlayan ve kendi cemaatine bunu duyurduğu ezan iledir. Bu aynı zamanda namaz için bir sünnettir. 28 Şubat post modern darbe ürünü olan ‘Merkezi Ezan Sistemi’nin kaldırılmasını istiyoruz. Her müezzin kendi camisinden ezanını okuyabilmelidir. Bu manevi atmosferi yok ederseniz büyük bir vebal alırsınız. Hacılar Camisinden 3-4 müezzinin ezanı okuması, diğer müezzinlerin kendi camilerinde ezanı okumasına engeldir. Ezan-ı Muhammediyeyi birkaç sese indirgemek hiç doğru değildir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘Ezanı güzel okuma yeterliliğine haiz bütün görevliler kendi camilerinde ezan okuyacaklardır’ talimatı olmasına rağmen Bingöl İl Müftülüğü’nün bu ısrarını anlayamıyoruz” dediler

BİTSİN ARTIK BU ÇİLE

Merkezi Ezan Sistemi’nin sonraki adımının merkezi imam olabileceğinin ironisi yapan vatandaşlar, “Her şeyi bir merkezden yapmak artık gelişen ve dönüşen teknoloji ile mümkün olabilmektedir. Bizler manevi atmosferi bozan ve müezzinler ile imamları pasifize eden bu uygulamanın bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Bugün Bingöl’de Hacılar Camisinde okunan Merkezi Ezan Sistemi ile ezanlar tek düze indirgeniyor. Sonraki aşama da teknoloji nimetiyle merkezi imam ile namazlarımızın kılınması olacaktır. Bingöl’de imam veya müezzin kayyımların sesi genelde güzeldir. Varsa sesi güzel olmayan veya iğreti duran birileri onlara da ezan okutulmamalıdır. Merkezi Ezan Sistemi’nin müftülere göre şekil almasını istemiyoruz. Eğer imam ve müezzinler ezanı okuyamıyorlar ise bu kadrolar neden var o zaman. 28 Şubat post-modern darbe ürünü olan bu uygulamadan artık vazgeçilsin. Bu konuda Bingöl Valiliği ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın devreye girmesini istiyoruz. Merkezi ezan sistemi ile hışırtı ve cızırtılar geliyor. Ses bazen gidiyor, bazen geliyor (Örnek olarak 22.09.2022 tarihli sabah ezanı). Her uygulamanın bir zamanı ve verimliliği vardır. Merkezi ezan, sadece Ramazan aylarında karışıklığa mahal vermemek için sahur ve iftar vakitlerinde okunabilir” diye konuştular.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.