Muhtar Arı: ‘Vatandaşlarımız Bu Çileyi Hak Etmiyor
249 okunma

Muhtar Arı: ‘Vatandaşlarımız Bu Çileyi Hak Etmiyor

Boğlan Mahallesi Muhtarı Fırat Arı, Bingöl'ün Solhan ilçesine bağlı Arakonak Beldesi sınırlarındaki Şerafettin yaylalarının ulaşımının zorluğundan dolayı vatandaşların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti.

ABONE OL
Eylül 18, 2023 12:31
Muhtar Arı: ‘Vatandaşlarımız Bu Çileyi Hak Etmiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Boğlan Mahallesi Muhtarı Fırat Arı, Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Arakonak Beldesi sınırlarındaki Şerafettin yaylalarının ulaşımının zorluğundan dolayı vatandaşların yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. Muhtar Arı, bu sorunun çözülmesi için yetkililere çağrıda bulundu ve Bingöl İl Özel İdaresi’nden bu konu için ek bir bütçe ayırılmasını talep etti.

Solhan İlçesi’ne bağlı Boğlan Mahallesi Muhtarı Fırat Arı, Solhan halkının önemli bir nimet olarak gördüğü ancak ulaşımın zorluğu nedeniyle vatandaşların Şerafettin yaylalarının havasından ve suyundan yeterince faydalanamadığını ifade etti. Özellikle hayvancılıkla uğraşan vatandaşların yaz aylarında tercih ettiği Solhan yaylalarının, Awmasi, Awgeni gibi bölgelere stabilize yol olmadığı için ulaşımın büyük zorluklarla gerçekleştirildiğini belirtti.

“VATANDAŞLARIMIZ YILARDIR BU ÇİLE İLE YAŞAMAKTADIR”

Muhtar Arı, şu ifadelerle durumu özetledi: “İlçemizde bulunan Boğlan Mahallesi’ne bağlı Solhan yaylası, ilçemizin en yoğun kullanılan bölgelerinden biridir. Hem ilçe sakinleri hem de Arakonak Belde sakinleri tarafından ortak kullanım alanı olarak kullanılmaktadır. Bu bölgede toplamda 80 bin büyük ve küçükbaş hayvan kayıtlıdır ve ayrıca arıcılar bu bölgeyi sürekli kullanmaktadır. Ancak vatandaşlarımız özel araçlarıyla bu yaylaya gidememektedirler. Hayvancılıkla uğraşan aileler yazlık evlerine ulaşmak için yolların taşlı ve tahrip edilmiş olması nedeniyle büyük sorunlar yaşamaktadır. Bu nedenle yetkililerden bu yolların stabilize edilmesi ve 1 menfez ile 19 noktada koruge boru döşenmesi için destek talep ediyoruz. Ayrıca Bingöl İl Özel İdaresi’nden bu sorunun çözümü için ek bir bütçe ayırılmasını talep ediyoruz. Vatandaşlarımız yıllardır bu zorluklarla mücadele ediyorlar ve bu durumu hak etmiyorlar. Çiftçi kardeşlerimize destek olunmasını bekliyoruz. Artık yetkililerimizin sesimizi duymasını istiyoruz. Bahsettiğimiz yayla, Boğlan mahallemize bağlı olsa da tüm Solhan halkı tarafından kullanılmaktadır. Yetkililerimizden bu çözümsüzlüğümüze acilen çare bulmalarını talep ediyoruz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.