Murat’a ‘Taşkın Koruma’ Geliyor -Bingöl Güncel.tv

24 Temmuz 2021 - 13:47

Murat’a ‘Taşkın Koruma’ Geliyor

DSİ tarafından Murat Nehri kenarında bulunan yerleşim yerlerinin taşkından korunması için çalışma yapılacak.

Son Güncelleme :

01 Mart 2017 - 10:54

Bu Haber 40 Kez Okundu
Murat’a ‘Taşkın Koruma’ Geliyor

DSİ tarafından Murat Nehri kenarında bulunan yerleşim yerlerinin taşkından korunması için çalışma yapılacak.

DSİ Elazığ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından, Genç İlçesi sınırları içerisinden geçen Murat Nehri’nin yerleşim birimlerine verdiği taşkın zararlarını gidermek amacıyla Murat Nehri Taşkın Koruma ve Malzeme Ocakları Projesi hazırlandı.

DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından 2016 yılında hazırlanarak Bingöl Valiliğine sunulan ÇED dosyasında, proje kapsamında, bölgede 3 adet kaya malzeme ocağının işletilmesi planlanıyor.

Proje ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından, Genç İlçesi sınırları içerisinde planlanan Murat Nehri Taşkın Koruma ve Malzeme Ocakları Projesi kapsamında, Genç İlçesi sınırları içerisinde yer alan alanların Murat Nehri ve yan kollarının yol açtığı taşkınlardan korunması amaçlanmaktadır. Sahada üretilecek hammaddenin 3 adet kaya ocağındaki toplam rezerv miktarı 3.750.000 ton’dur. Proje kapsamında 3 yıl için kullanılması planlanan hammadde miktarı 3.475.000 ton (1.390.000 m3 ) dur. Bu rezerv söz konusu proje için yeterli olduğundan alternatif yer düşünülmemiştir. Sonuç olarak, Bingöl İli, Genç İlçesi sınırları içerisinde bulunan Murat Nehri Taşkın Koruma ve Malzeme Ocakları projesi kapsamında Murat nehri ve yan kolları üzerinde sol sahilde Murat Nehri, Küpar Deresi, Hut Deresi, Kırnık Deresi ve Lediz Deresi için yaklaşık 31.072 m ve sağ sahilde Murat Nehri ve Göynük Deresi için yaklaşık 23.816,70 m uzunluğunda taşkın koruma amaçlı yeni sedde yapılması işi ile Genç İlçesi sınırları içerisinde bulunan yerleşim yerleri ve tarım alanları güvence altına alınacaktır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.