DOLAR 17,2254 1.47%
EURO 17,6321 0.91%
ALTIN 978,241,62
BITCOIN 3483953,40%
Bingöl
23°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Okuduğu okulu unutmadılar!
11 okunma

Okuduğu okulu unutmadılar!

15 Kasım 2017 01:38
Okuduğu okulu unutmadılar!
0

BEĞENDİM

7 yıl önce İstanbul’da Gençliler tarafından kurulan Bingöl Genç İlçesi ve Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği (Bin-Genç-Der), İstanbul’da ikamet eden ve daha önce Genç Yatılı Bölge Okulu’nda okuyup, mezun olan derneğin üye ve gönüllülerin desteği ile yapılan giyim yardımı, Dernek Başkanı Halit Sanır ve dernek gönüllüsü Selman Tanık koordinesinde, 290 öğrenciye kışlık bot ve kaban dağıtımı yapıldı.

Genç YBO Konferans Salonu’nda gerçekleşen dağıtıma, İlçe Milli Eğitim Müdürü Remzi Dinler, Bin-Genç-Der Başkanı Halit Sanır, Şube Müdürü Mehmet Atalay, Okul Müdürü Murat Satık ve öğretmenler ile öğrenciler katılırken, dağıtım öncesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Remzi Dinler ve Bin-Genç-Der Başkanı Halit Sanır ise birer konuşma yaptı.

İlk sözü alan Milli Eğitim Müdürü Remzi Dinler, okudukları okulu unutmayan Dernek Başkanı Halit Sanır ile derneğin üye ve gönüllülerine yaptıkları yardım için teşekkür etti.

Önemli olan, kişi yaşarken geçmişini unutmadan ve insanlara her daim faydalı olabilmek olduğunu altını çizen Dinler;  “Bu okuldan mezun olmuş İstanbul’a gitmiş, iş hayatına atılmış, ama kendi oklunu unutmamışlar. Tabii hakikatten kelimelerin bittiği nokta, duygulandık. Ben şahsen çok etkilendim. Gittiği yeri unutmamış. İnşallah sizlerde büyüdüğünüz zaman, bir yerlere geldiğiniz zaman unutmazsınız. Halit Sanır kardeşimiz unutmamış burayı.  Buradan giden onu gibileri karınca kararınca misali bu kışın giyim yardımı olarak kaban ve bot yardımda bulundular. Ben kendim ve kurumum adına kendilerine teşekkür ediyorum. Allah razı olsun diyorum. İnşallah bunun devamı gelecek. Tabii değerli öğrenciler, önemli olan insanlara faydalı olabilmek. Yani hepimiz doğar, büyür ve ölürüz. Önemli olan gök kubbede hoş bir seda bırakabilmektir.” İfadelerini kullandı.

“GENÇ YBO BİZİM İÇİN OKULDAN ÖTE EVİMİZ”

1982-1989 yılları arsında YBO’da okuyan Bin-Genç Der Başkanı Halit Sanır ise, yaptığı konuşmada geçmişi yâd ederek başladı.

Konuşmasına Bin-Genç Der’in çalışmasına değinerek dernekleşmenin önemine vurgu yapan Sanır, Bin-Genç Der, Genç YBO’da okuyanların temelleri üzerinde kurulduğunu belirterek, “Yaklaşık 7 senedir İstanbul’da Bin-Genç Der olarak çalışmalarımızı yapmaktayız. Dernekleşme, insanların sadece bir araya gelme olgusu değil. Bu bazen insanların bir kaynaşma bazen yardımlaşma, bazen de bir birinin eksikliklerini görmedir. Benim çocukluğumdan yetişkinliğime kadar içinde zamanımı geçtiği Genç Yatılı Bölge Okulu (YBO) bizim için çok anlamlı bir okuldur. Hele bugün bizim Gençlilerin büyük şehirlerde, büyük yerlere gelmiş, işletme kurmuş hemşerilerimizin çoğu bu okulda okumuş, bu okulun zorluklarını, bu okulun sıkıntılarını çekmiş bireyler, bugün büyük şehirlerde büyük mücadeleler vererek yaşıyorlar. Biz ilçemizi sevdiğimiz kadar o, okulu unutmuyoruz. YBO bizim için okuldan öte bizim evimiz gibi bir anlam taşıyor.” Dedi.

“YARDIMLAR YBO’DAN MEZUN OLAN ÜYE GÖNÜLLERİN DESTEĞİ”

YBO’da okuyan öğrencilere yardımda bulunmak kendileri için manevi bir anlam taşıdığını kaydederek konuşmasını sürdüren Sanır, Bin-Genç Der’in mezun öğrenciler ile şimdiki öğrenciler arasında gönül köprüsünü kuracağını ifade etti.

Bu tür kaynaşmalar ile öğrencilerde öz güven oluşacağını söyleyen Sanır; “Bu okulda okuyan çocukları sevdirmek, bir yardımdan öte bizim için manevi anlamı da vardır. Bizde dernek olarak çocuklara bu giyim konusunda, daha önce burada okumuş bu okulun havasını solmuş ve bugün bir yerlere gelmiş kişilerin temelini kurduğu derneğimizin üye ve gönüllüleri, burayı tekrardan hatırlamak, bu öğrenciler ile kaynaşmak için verdikleri yardım ile YBO’muzda okuyan öğrenci kardeşlerimize yardımda bulunduk. Bu çocuklar bizim geleceğimizdir. İnanıyorum ki bu çocuklar, bu okuldan mezun olmuş birinin İstanbul’da bir dernek başkanlığını yaptıktan sonra ve onlara bu yardımı getirdiği bilincini hissettiklerinde onlarda, geleceğe heyecanla bakacaklar. Bu konuda büyük bir çaba ve yol kattedeceklerdir. İnşallah bu çocuklarda, bu bilincin farkına varıp memleketimizde farklı yerde büyük görevleri üstleneceklerdir. Onlar bunu yaparken bu bizim için çok anlamlı bir iş olur. Biz, Gençli olup dışarıda olan işadamlarımıza öncülük yapıp memlekete getiriyoruz. Bizler buraya bir iğne çakarken dışarıda olan işadamlarımız bir-iki iğnede onlar çakacaklarına, katma değer katacaklarını düşünüyoruz.  Biz dernek olarak da bunlara bir aracı oluyoruz. Gönül köprüsüyüz. Bu konuda bize maddi ve manevi desteği olan hemşerilerimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Okulumuzda okuyan bütün öğrenciye mont ve bot dağıttık”

“SANIR: HEPSİNE MÜTEŞEKKİRİM”

Başkan Sanır, konuşmasında son olarak yardımda bulunan derneğin üye ve gönüllülerine katkılarından dolayı müteşekkir olduğunu belirterek, bu tür yardımların bundan sonrakilerine referans olacağını inandıklarını söyledi. Sanır; “Bu yardım da emeği geçen Veysel Göker’e, Ahmet İren’e, Enver Aslan’a, Kenan Çelik’e, Erkan Uludağ’a, Naim Tartar’a, Erol Gözütok’a, Agit Sanır’a ve sadece çocuklara yardım için değil her zaman İstanbul’da cenazelerimizde, sosyal faaliyetlerimizde, derneğin yaşam mücadelesi verdiği alanlarda bize desteğini hiç esirgemeyen işadamı Cevdet Tartik bey efendi olmak üzere herkese sonsuz teşekkür ediyorum. İnşallah bu yardımların devamı gelecektir. Ve önümüzdeki yıllar için referans olacaklardır.” Diye konuştu.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.