Okul Müdürleri Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi « Bingöl Güncel.tv

24 Kasım 2020 - 10:01

Okul Müdürleri Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi

TBMM Vakfı Bingöl Fen Lisesi toplantı salonunda 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Okul Müdürleri 1. Dönem Değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Okul Müdürleri Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi
Son Güncelleme :

15 Şubat 2017 - 0:12

Düzenlenen toplantıda, Başarı Ellerimizde Projesinin tanıtımı, 12 Adımda 12 Dev öğrenci projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol, TEOG sınavlarına hazırlık, Destekleme ve Yetiştirme Kursları, EBA Sistemi, sosyal ve sportif faaliyetler konuları ele alındı.

Toplantıda yaptığı konuşmasında önceliğinin her zaman eğitim olduğunu vurgulayan Vali KÖŞGER: “Çok yoğun programlarımız arasında vakit ayırdığımızı Milli Eğitim Müdürümüz nezaketli bir şekilde ifade etti. Bizim gündemimiz ne kadar yoğun olursa olsun, her zaman 1. maddemiz eğitimdir. Bunu her vesileyle ifade ediyorum. Eğer bu yüzyılı ıskalamayacaksak millet olarak, ülke olarak eğitimi gündemimizin 1. maddesi yapmak zorundayız. Eğitim her açıdan bizim için çok önemlidir. Malumunuz 1945 sonrası Almanya yerle yeksan olur, taş üstünde taş kalmaz. Ancak Almanya’nın bir avantajı vardır, eğitilmiş insan gücü, tecrübe kazanmış deneyim kazanmış bir insan gücü… 1945 ile 1960 arası 15 sene. Bu 15 senede Almanya tekrar kendi kol gücüyle yetmeyecek kadar hızlı bir kalkınma süreci gerçekleştirir ve Türkiye başta olmak üzere Balkan ülkelerinden insan gücü, vasıfsız emek ithal etmeye başlar. Bunun arkasında Almanya’nın yetişmiş mühendisleri, plancıları, programcıları, sanayicileri, girişimcileri eğitilmiş insan gücü vardı. Bunun gibi tarihte birçok örnek var. Ülkemiz çok kritik eşiklerden geçiyor. Geçtiğimiz yıl çok büyük badireler atlattık. Ülkemizin etrafı kan gölü ve ateş çemberi. Biz bu ateş çemberinden sıyrılmayı yine insan gücümüzle birebir insanlarımızla başardık. Biz bölgesel bir güç olmamızı yine insanlarımıza borçluyuz. Ancak Türkiye’nin küresel bir güç olması, vatandaşlarımızın, gelecek nesillerimizin daha iyi eğitilmesine ve geleceğe hazırlayabilmesine bağlıdır. Eğer bunu başarabilirsek çok kısa sürede Türkiye, dünyada sözü daha iyi geçen, daha küresel bir güç haline gelmiş olur. Ülkemizde eğitim ile ilgili birçok yenilik yapılıyor. Birçok ilki yaşıyoruz ancak yaptığımız işler bütünlük arz etmiyor. Birbirini tamamlayan işler yapmakta yetersiz kalıyoruz. Akıllı tahta sisteminden, EBA’dan, tablet dağıtımına kadar dünyada birçok ilki gerçekleştiriyoruz ama bunun içini maalesef dolduramıyoruz. Birbiri ile eşgüdüm içerisinde yürütemiyoruz işleri. Bu noktada sıkıntılarımız var. Her zaman belirttiğimiz gibi akademik başarı tek başına yeterli değil. Milli ve manevi değerlerle donanmış iyi bir insan, iyi bir vatandaş, iyi bir birey; elinden, dilinden topluma, herkese faydalı insan yetiştirmemiz de gereklidir. Herkes üniversite kazanmak zorunda değil, herkes doktor, mühendis olmak zorunda değil, bu ülkenin her türlü adama ihtiyacı var. Ara elemana da ihtiyaç var, doktora da mühendise de ihtiyaç var. Daha önemlisi iyi insana ihtiyaç var. Ahlaklı, güzel huylu, yardımsever, evrensel değerlerle kuşanmış, milli ve manevi değerlerden haberdar olan insana ihtiyaç var. Bu alanda da başarı sağlamamız lazım” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin yaptığı konuşmasında: “Malumunuz dinamik bir yapıya sahibiz, yaklaşık 60 bin öğrencimiz 4000’e yakın öğretmenimiz, 371 okulumuz, diğer yardımcı personellerimizle birlikte 6 bin civarında bir camiayız, sürekli hareket halinde, sürekli bir değişim içerisindeyiz bu toplantıları da zaman zaman yapma ihtiyacı hissediyoruz.  Fiziki yapılarımız tamam ama bizim özellikle gündeme getirdiğimiz 3 maddemiz var şuanda bizim üzerinde duracağımız üç konu akademik başarı, değerler eğitimi ve okuma alışkanlığı. Biz bunları başarabilirsek ki il olarak buna ciddi anlamda ihtiyacımız var, bizim gayemiz Bingöl’ümüzün evlatlarını en iyi şekilde yetiştirerek Vatanına milletine faydalı bireyler olarak yetiştirmektir” dedi.

Başarı Ellerimizde Projesi ile ilgili bilgi paylaşan Engin, Başarı Ellerimizde Projesi”nin, eğitimdeki başarı düzeyinin farklı yönleriyle incelenmesi, sorunlu alanlara yönelik uygun çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve başarı düzeyinin arttırılması amacıyla hazırlandığını söyledi.

Proje kapsamında eğitim konusunda yaşanan sorunları tespiti ve çözüm önerilerinin bulunması amacıyla ilk olarak 20’ye yakın paydaş gruplarla çeşitli toplantıların düzenlendiğini söyleyen Engin: “Bingöl’deki eğitim kalitesinin yükseltilmesi amacıyla proje kapsamında birçok çalışma yapıldı. Projenin genel amacı, Bingöl’de eğitimdeki başarı düzeyinin farklı yönleriyle incelenmesi ve sorunlu alanlara yönelik uygun çözüm önerilerinin geliştirilmesi ile başarı düzeyinin arttırılmasıdır. Özel amacı ise, ilimizde ortaokul ve lise öğrencilerinin başarısızlık nedenlerinin çok yönlü olarak araştırılması, çözüm önerilerinin geliştirilmesi, bunların eylem planına dönüştürülmesi ve ilin milli eğitim uygulamalarına yön veren kesimi için bir rehber oluşturulmasıdır” dedi.

Proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren ENGİN, eğitim sorunlarının araştırılması amacıyla 8 ilçede toplam 2 bin 343 öğrenci ve 500 öğretmene yönelik anket çalışmasının yapıldığını belirterek: “Anket çalışması dışında akademisyenler, il milli eğitim müdürlüğü yöneticileri, öğretmenler, STK temsilcileri ve basın mensupları, imamlar ve muhtarlar, veliler, özel öğretim kurumu yöneticileri, ilçe mülki idari amirlerinden oluşan odak gruplarımızla merkez ilçe dahil toplam 4 ilçede 20 adet odak grup toplantısı yapılmıştır. Bu çalışmalarda ilimizin eğitim sorunları derinlemesine ele alınmıştır. Bu proje ile tespit ettiğimiz eksiklikleri gidermek biz eğitimcilere düşmektedir” diye konuştu.

Karşılıklı görüş ve öneriler ile son bulan toplantıya Vali Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri ve okul müdürleri katıldı.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.