“Ölümlerin Yüzde 65’i Depremden!” « Bingöl Güncel.tv

15 Ocak 2021 - 23:57

“Ölümlerin Yüzde 65’i Depremden!”

Bingöl İl Sağlık Müdürü Dr. Süleyman Budunoğlu, 12 Kasım Afet Eğitimi Hazırlık Günü hakkında yaptığı açıklamada afet yüzünden yaşanan ölümlerden yüzde 65’in depreme bağlı olduğunu söyledi.

“Ölümlerin Yüzde 65’i Depremden!”
Son Güncelleme :

12 Kasım 2016 - 1:24

Bu Haber 12 Kez Okundu

BİNGÖL İ Sağlık Müdürü Dr. Süleyman Budunoğlu, 12 Kasım Afet Eğitimi Hazırlık Günü hakkında yazılı açıklamalarda bulundu. Afetlerin büyüklüğünün yapısal hasar, sosyal ve ekonomik kayıplarla değerlendirildiğini ifade eden Dr. Budunoğlu, “Afet; insanlar için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplar doğuran, normal yaşamı ve insan faaliyetlerini durdurarak veya kesintiye uğratarak toplulukları olumsuz etkileyen ve etkilenen topluluğun kendi olanak ve kaynaklarını kullanarak üstesinden gelemeyeceği doğal, teknolojik veya insan kökenli olaylar ve doğurduğu sonuçlardır.Afetin büyüklüğü genel olarak, olayın neden olduğu can kayıpları, yaralanmalar, yapısal hasarlar, sosyal ve ekonomik kayıpların büyüklükleri ile değerlendirilmektedir” dedi.

“ÖLÜMLERİN YÜZDE 65’İ DEPREMDEN”

Afetlerden kaynaklı ölümlerin yüzde 65’inin depremler sonucu olduğunu ifade eden Dr. Budunoğlu, “Ülkemizde doğal olaylar nedeniyle gelişen afetler sonucunda binlerce ölüm olmuştur. Bu ölümlerin; % 65’i depreme, % 15’i heyelâna, % 12’si su basmasına, % 7’si kaya düşmesine, % 1’i de çığ düşmesine bağlıdır.Bu oranlardan da anlaşıldığı gibi, ülkemizde afetlere neden olan en önemli olay depremdir. Türkiye, topraklarının % 91’i deprem kuşağında bulunmaktadır ve bu kuşağın çok büyük bir kısmı 1. dereceden deprem bölgesidir. Son yüz yılda ortalama her 10-11 ayda bir hasarlı deprem olmaktadır. Bu depremlerden 50 milyon insan doğrudan etkilenmiş, 100 bini aşkın insan ölmüş, 250 bin dolayında insan ise ağır yaralanmış veya sakat kalmıştır. Türkiye’de afetler, yaygınlık, ölümcüllük, sakatlanma ve ekonomik kayıp ölçekleri açısından önemli ve öncelikli bir sağlık sorunudur. Normal şartlarda çevresinin gereksinimlerini karşılayabilen bir bölge veya şehir hastanesi, birden bire gelen depreme, sel, yangın gibi büyük doğa olayları ile çok sayıda yaralıyı içeren afetler karşısında o an için yetersiz kalabilir” dedi.

“TIBBİ MÜDAHALE BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Budunoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Büyük afetlerde olayın genişliği ve büyüklüğü ile birlikte bölgenin hatta ülkenin imkânları yetersiz kalıp diğer ülkelerden yardım istenebilir. Ülkemizde son yıllarda iyi bir düzeye gelen kurtarma hizmetlerine karşın, eski depremlerde medikal kurtarma ekiplerinin olmayışı ve yetersizliği sonucu enkaz altındaki yaralılara yeterince sağlık hizmeti verilemediği görülmüştür. Medikal kurtarma ekipleri tarafından enkaz altındaki hasta/yaralıya zamanında tıbbi müdahale büyük önem taşımaktadır. Afetzedeye zamanında tıbbi müdahale edilememesi, enkazdan çıkarılma ve sevk aracına taşınma sırasında çağdaş teknikler kullanılamaması hayatı tehdit eden kalıcı sağlık sorunlarının (organ kaybı, organ yetersizliği) ortaya çıkmasına neden olabilir.Afetlerde iyi eğitilmiş ve ihtiyaca uygun donatılmış ekipler aracılığıyla en kısa sürede olaya yönelik medikal kurtarma hizmetlerinin sunulması, hızlı ve güvenli şekilde kazazedelerin naklinin sağlanması, nakil sonrasında acil tedavi ünitelerinin ve hizmetinin temini ve tüm işler için gerekli profesyonel yönetim organizasyonunun oluşturulması yoluyla afetlerde ölüm ve sakatlıkların kabul edilebilir sınırlara çekilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri DaireBaşkanlığı tarafından yürütülen, Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi kapsamında 2004 yılında Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.”

“UMKE, HER AŞAMADA AFETZEDELERE HİZMET EDİYOR”

“Bingöl İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet sunan ve son yıllarda önemli oranda güçlenen Bingöl UMKE teorik çalışma ve tatbikat planlamaların yanı sıra; ilde ve bölgede oluşan afetlerde afetin ilk saatlerinde “Enkazda İlk Yardım ve Kurtarma” faaliyetleri ve afet sonrasında “rehabilitasyon” çalışmaları da dahil olmak üzere her aşamada aktif olarak afetzedelere hizmet etmiştir. Suriye’den gelerek Kilis ve Şanlıurfa İllerinde geçici koruma altına alınan Suriyeli vatandaşlar için kurulan Sahra Hastanelerinde sunulan sağlık hizmetleri, aralarında İlimiz UMKE personelinin de bulunduğu sağlık personeli tarafından verilmektedir. Ayrıca ilimiz UMKE ekipleri Somali, Pakistan, Haiti vb. ülkelerde Bakanlığımızca yürütülen faaliyetlerde aktif olarak görev almaktadır.Müdürlüğümüzce her yıl yapılmakta olan UMKE Temel Eğitimi sonrasında yeni UMKE gönüllüleri aramıza katılmakta olup UMKE gönüllüsü olmak isteyen sağlık çalışanlarının Bingöl İl Sağlık Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.