Özsoy’dan Başsavcılığa Tepki | Bingöl Güncel.tvBingöl Güncel.tv

7 Mayıs 2021 - 15:33

Özsoy’dan Başsavcılığa Tepki

BİNGÖL Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Baluken hakkında yaptığı açıklamaya tepki gösteren Özsoy; “Grup Başkanvekilimizin tutuklanmasına sebep olan 2011-2013 yıllarına ait dava dosyalarını hazırlayan savcıların görevlerine devam edip etmediği, hangilerinin FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında ne tür akıbetlere uğradığı Başsavcılıkça açıklanmak zorundadır” dedi.

Özsoy’dan Başsavcılığa Tepki
Son Güncelleme :

10 Kasım 2016 - 9:34

Bu Haber 43 Kez Okundu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında açıklama yapan Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na tepki gösterdi.

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan açıklamayı büyük bir hayret içerisinde takip ettiğini kaydeden Özsoy, “Hukuk ve adalet değerlerinin ayaklar altına alındığı ve halk iradesinin hiçe sayıldığı bu rehin alma operasyonu ile ilgili Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan açıklamayı büyük bir hayret içerisinde takip etmiş bulunmaktayım. Başsavcılıkça yapılan açıklamanın Grup Başkanvekilimizin tutuklanması ile ilgili kamuoyunda oluşan soru işaretleri ve kaygıları gidermenin çok uzağında olduğu açıktır. Grup Başkanvekilimizin tutuklanmasına sebep olan 2011-2013 yıllarına ait dava dosyalarını hazırlayan savcıların görevlerine devam edip etmediği, hangilerinin FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında ne tür akıbetlere uğradığı Başsavcılıkça açıklanmak zorundadır. Ayrıntılı bir açıklamadan kaçılması, halkımızda ve kamuoyunda Başsavcılığın çeşitli gerçekleri ortadan kaybettirme tavrı olarak kabul edilmektedir. İfadeye çağrılmaya katılmamanın tutuklama gerekçesi sayılamayacağını bilen Başsavcının, hukuki süreçleri ifadeye gelmedi ve tutuklandı şekilde kamuoyuna yansıtması doğru bir tutum değildir.” Dedi.

Özsoy, “Bingöl’de gerçekleşen yargı oyununda grup başkanvekilimizin hangi fezlekelerden yargılandığı bile Savcılıkça belirtilmemiş olmasına rağmen Başsavcının açıklama yapma gereği duymasının nedeni bir yanlışı örtme tavrıdır. Dokunulmazlıklar tartışmasının başladığı günden bugüne kadar işleyen tüm bu süreç yargısal değil, siyasaldır. Partimizin yürüttüğü demokratik siyaset çalışmalarını durdurmak ve etkisizleştirmek için devreye yargı oyunu konmuştur. Grup Başkanvekilimiz şahsında Eş Başkanlarımıza ve milletvekillerimize yönelik işletilen yargısal süreç, hukukun ve adaletin tesisinin amaç edindiği bir süreç değil bilakis bir rehin alma operasyonudur. Kaldı ki, beş ayrı ilde yürütülen davaların aynı anda Eş Başkanlarımız ve Milletvekillerimiz için işleme konması ve rehin alma girişiminin gerçekleşmesi hayatın doğal akışına aykırıdır ve bu hukuk dışı girişimin merkezi bir güç tarafından planlandığını göstermektedir.”

Başsavcılıkça yapılan açıklamanın gerçekleri yansıtmaktan uzak olduğunu savunan Özsoy, şunları söyledi: “Bingöl’ün yetiştirdiği en kıymetli siyasetçilerden biri olan, partimize oy vermeyen birçok hemşerimizin de sevip saydığı ve barış süreci için gecesini gündüzüne katarak çalıştığına tüm Bingöl halkının şahitlik ettiği Grup Başkanvekilimizin yaptığı tüm çalışmalar Türkiye ve Ortadoğu halklarına barışı, demokrasiyi ve özgürlüğü talep etmektedir. Grup Başkanvekilimizin hiçbir açıklamasında şiddeti çağırma, hukuk dışına çıkma ve tutuklamayı gerektirecek bir fiil icra etme söz konusu değildir. Grup Başkanvekilimizi bütün Bingöl halkı çok iyi tanımakta ve bir barış savunucusu olarak görmektedir. Önemli olan adalet ise halkın adaletidir. Bu baskıların biteceği, adaletin tesis edileceği günler ise çok yakındır.”