DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3228710,40%
Bingöl
22°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Pilot Üniversite Araştırması
429 okunma

Pilot Üniversite Araştırması

22 Aralık 2021 09:07
Pilot Üniversite Araştırması
0

BEĞENDİM

143 öğrenciyle görüşülerek yapılan araştırma sonucunda, öğrencilerin büyük kısmının pilot üniversite uygulamasından habersiz olduğu belirlendi.

Araştırmada, şu bilgilere yer verildi: “Araştırmaya katılan katılımcıların % 28,7’si (41 kişi) pilot üniversite ile ilgili bilgilendirmeleri takip etmektedir. Ancak katılımcıların % 71,3’lük (102) önemli bir kısmı bilgilendirmeleri takip etmemektedir.

2020 yılında katılımcılardan elde edilen veriler göz önünde bulundurulduğunda katılımcıların % 36,4’ünün (82 kişi) bu bilgiyi Bingöl Üniversitesi Web sayfasından edindikleri, % 35,1’inin (79 kişi) sosyal medya vasıtasıyla bilgi edindikleri, % 19,1’inin (43 kişi) yerel basından, bilgi sahibi oldukları görülmüştür. Fakat aynı yılda katılımcıların % 6,2’sinin ( 14) herhangi bir yolla bilgi edinemedikleri görülmüştür (Yaşaroğlu ve Arı, 2021: 90). Bir yıl arayla bilgilendirmelerin takibinde büyük bir düşüş yaşanmıştır. Bu düşüşün bir sebebi, Covid-19’a ilişkin pandemi sürecinde eğitimin uzaktan icra edilmesi ve bu sebeple öğrencilerin gelişmeleri takip edememesidir.

Kalkınma ve ihtisaslaşma programı kapsamında katılımcıların pilot üniversite projesi hakkında bilgi sahibi olup olmadıklarına göre verdikleri yanıtlar göz önünde bulundurulduğunda % 72’si (103 kişi) olumsuz yanıt vermiştir. Katılımcıların % 28’i (40 kişi) ise pilot üniversite hakkında bilgi sahibi olduklarını belirtmişlerdir.

Benzer şekilde önceki yıllarda ise katılımcılara Bingöl Üniversitesi’nin pilot üniversite olarak seçilmesine ilişkin bilgilerinin olup olmadıkları sorusu yöneltildiğinde katılımcıların % 56,3 (126 kişi) gibi büyük çoğunluğunun konuya ilişkin henüz bilgi sahibi olmadıkları saptanmıştır. Katılımcıların yalnızca % 4,9’u (11 kişi) konuya ilişkin bilgi sahibi olduklarını belirtmişlerdir. Bunun yanında katılımcıların % 33,9’u (76 kişi) konuya ilişkin kısmi düzeyde bilgi sahibi olduklarını belirtmişlerdir (Yaşaroğlu ve Arı, 2021: 89). Proje kapsamında gerçekleştirilen bu çalışmanın 2019’daki araştırmasında, katılımcıların bu konu hakkında % 6,5’i (25 kişi) bilgi sahibi olduğunu ve % 93,5’i (359 kişi) ise bilgi sahibi olmadıklarını aktarmışlardır. (Yaşaroğlu vd., 2019: 81). Önceki yıllara ait veriler göz önünde bulundurulduğunda katılımcıların pilot üniversiteye ilişkin bilgi düzeylerinin arttığı söylenebilir.

Katılımcılara kalkınma ve ihtisaslaşma anlamında Bingöl Üniversitesi’nin pilot üniversite seçilmesi ve bu anlamda ilgili projenin başlangıcından bu yana ne kadar başarılı bulunduğuyla ilgili soru yöneltildiğinde, katılımcıların % 51’i (74 kişi) bu konuda bilgileri olmadığını belirtmiştir. Katılımcıların geriye kalan kısmının ise yaklaşık % 40’ı (59 kişi) çeşitli düzeylerde başarılı bulduğunu ve % 7’si (10 kişi) ise tam olarak başarılı bulduğunu dile getirmiştir. Üç yıllık bir süreçte yürütülen bu çalışmada bu yıl ilk kez sorulan bu soruda, pandemi nedeniyle öğrencilerin üniversite hakkındaki gelişmelerden yeterince haberleri olmadığı göz önünde bulundurulduğunda ve bu bağlamda olumlu veya olumsuz görüşlerini ifade eden katılımcıların düşünceleri dikkate alındığında üniversitenin bu anlamda başarılı olduğu ifade edilebilir.

PİLOT ÜNİVERSİTE UYGULAMASI DEVAM ETMELİ

Katılımcılara, ihtisaslaşma programının devam etmesine ilişkin görüşleri sorulduğunda, katılımcıların % 91,6’sı (131 kişi) mevcut programın devam etmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Yalnızca katılımcıların % 8’lik (12 kişi) bir kesimi programın devam etmesi gerektiğini düşünmemişlerdir. Dolayısıyla olumlu yönde görüş belirtenlerin oranı göz önünde bulundurulduğunda bu program öğrencilerce olumlu karşılanmış ve devam etmesi yönünde gerekliliğinin vurgulandığı söylenebilir.

PİLOT ÜNİVERSİTENİN ÖĞRENCİLERİN TERCİHİNE ETKİSİ

Bingöl Üniversitesi’nin pilot üniversite olarak seçilmesinin, öğrencilerin üniversite tercihlerini yeniden yapması durumunda tercihler üzerinde etkili olup olmayacağına ilişkin katılımcılara soru sorulduğunda, katılımcıların % 35’i (50 kişi) tercihlerini etkilemeyeceğini belirtmiştir. Ancak katılımcıların büyük çoğunluğunu temsil eden % 65’lik kesimi (93 kişi) bu üniversiteyi tercih etmeleri üzerinde olumlu etki bıraktığını ifade etmişlerdir.”

Pilot üniversite uygulaması, 2016 yılında YÖK’ün ‘Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması’ projesi kapsamında hayata geçirildi.

Bingöl Üniversitesi de, tarım ve havza bazlı kalkınma alanında pilot üniversite seçildi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.