DOLAR 16,6821 0.25%
EURO 17,4901 0.45%
ALTIN 975,030,23
BITCOIN 334737-1,12%
Bingöl
21°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Prof. Dr. Olgun: “Kudüs bize İsra Suresi’nin Emanetidir”
4 okunma

Prof. Dr. Olgun: “Kudüs bize İsra Suresi’nin Emanetidir”

7 Aralık 2017 15:41
Prof. Dr. Olgun: “Kudüs bize İsra Suresi’nin Emanetidir”
0

BEĞENDİM

Dinler Tarihi Uzmanı olan Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Olgun, Kudüs’ün nerdeyse bütün peygamberlerin yolunu düşürdüğü mübarek bir şehir olduğunu belirterek; “Kudüs bize İsra Suresi’nin emanetidir. Ancak bu emanete bir kez daha Siyonist İsrail’in alenen el uzattığı günlerdeyiz” dedi.

Prof. Dr. Olgun, Hz. Peygamberimizi Mekke’den Kudüs’e sevk eden mesajın özünün iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizerek; “Cenab-ı Hak İsra suresinin ilk ayetinde “Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir” buyuruyor. Kudüs bize bu ayetin tevdi ettiği yüce bir emanettir. Ancak bu emanete bir kez daha Siyonist İsrail’in alenen el uzattığı günlerdeyiz. Kudüs, nerdeyse bütün peygamberlerin yolunu düşürdüğü mübarek bir şehirdir. Son nebi Hz. Muhammed (as), ayette anıldığı gibi, bir gece Mekke’den Kudüs’e götürülmüş ve orada Allah’ın ayetlerine mazhar olmuştur. Hz. Peygamberi Mekke’den Kudüs’e sevk eden mesaj ne olabilir. Ayetin verdiği mesaj çok açık: “Ey Muhammed, senden önce pek çok Peygamber Kudüs ve çevresinde tebliğde bulunmuş, tevhit akidesini yüksekte tutmuş, hakkı, hakikati ve adaleti savunmuştur. Şimdi sen her ne kadar Mekke müşriklerine tebliğde bulunsan da kendinden önceki peygamberlerin Kudüs çevresinde tebliğ ettiği aynı öğretilerin elçisi olarak onların ve Kudüs’ün mirasçısı oldun. Dolayısıyla İsrailoğulları kadar, Yahudiler kadar Müslümanlar da Kudüs’ün mirasçısıdır. Bu miras hakkı, hem Hz. İbrahim (as) ve oğlu İsmail (as) üzerinden hem de İsra tecrübesini yaşayan Hz. Muhammed (as) üzerinden Müslümanlar için meşruiyet kazanmıştır. Müslümanların Kudüs’ü ve etrafındaki mübarek topraklar olan Filistin’i terk etmesi, İsrail’in, kendilerine vaat edildiğine inandıkları toprakları terk etmesinden daha kolay değildir. Allah resulüne gösterilmiş bu mübarek toprakları terk etmek, İsra suresi ile Müslümanlara tevdi edilen emanete adeta ihanet etmektir” diye konuştu.

“FİLİSTİN TOPRAKLARI KANLA, ŞİDDETLE, ACI VE GÖZYAŞIYLA İSRAİLLEŞTİRİLMEKTEDİR”

Kudüs’ün Müslümanların yanı sıra ehl-i kitap toplumları olan Yahudi ve Hıristiyanlar için de kutsal bir şehir olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Olgun, “Bu gerçeği görmezden gelemeyiz. İslam tarihinde de idareciler bu gerçeği teslim etmişler ve Mescidi Aksanın duvarına “Lailahe İllallah, İbrahim Halilullah” ibaresini yazdırmışlardır. Böylece her üç dinin mensuplarının Peygamberi sayılan Hz. İbrahim üzerinde diğer din mensuplarına saygı göstermiştir. Modern dünya düzeninde Müslümanların gösterdiği bu inceliği anlayacak bir zihin yapısı maalesef kalmamıştır. Bu yüzden Kudüs merkezli Filistin toprakları kanla, şiddetle, acı ve gözyaşıyla İsrailleştirilmektedir. Ancak bir hakikatin altı çizilmelidir. Kudüs ve çevresinde Allah’ın dinin tebliğ etmiş olan peygamberlerin mesajları ile günümüz İsrail devletinin şiddet ve gaddarlık içeren politikaları birbirine zıttır. İsrail devletinin Filistinli Müslümanlarının kan ve gözyaşlarıüzerine bir İsrail medeniyeti kurmaları mümkün değildir. Tarihte kan ve gözyaşı üzerine kurulup âbâd olan bir medeniyet yoktur. Kaldı ki İsrail devletinin yeryüzündeki insanların hayrına, barış ve mutluluğuna dönük bir dünya vizyonu da yoktur. İsrail devletinin gaddarca duygularla attığı her adımı aslında kendi karanlık planını kirletmekten başka bir işe yaramıyor” diye sözlerini sürdürdü.

“O HALDE NE YAPMALI?”

Dünya Müslümanlarının Kudüs hassasiyetinin hep zinde olduğunu belirten Prof. Dr. Olgun, “Ancak ne zaman Filistin Müslümanları üzerine bombalar atılsa, Kudüs İsrail askerleri tarafından işgal edilse Müslümanlardan iki günlük tepkiden başka bir şey gelmemektedir. Müslüman yüreklerde Kudüs davasını canlı tutmak için nedense İsrail’in Filistinli Müslümanlara zulmetmesi ya da Kudüs’e dahletmesi mi gerekir? Ne yazık ki bu dava için slogan atmaktan ve bayrak yakmaktan öteye geçemedik. Örneğin bir Kudüs araştırmaları merkezimiz, bir Kudüs enstitümüz yok. İsrail’in olası Siyonizm temelli politikalarını kestirecek, İsrail’in dilini, kültürünü, tarihini bilen uzmanlarımızın sayısı çok az. Gençlerimiz meydanlarda İsrail’i tel’in etmekle birlikte Kudüs davası için kütüphanelerde çalışmalı; kültür, sanat, siyaset, ekonomi ve eğitim nosyonu ile donanarak, sadece Kudüs için değil ümmetin her köşesinde zulme uğramış Müslümanların selameti için entelektüel kişiler olarak yetişmelidir. Bu durumda devam etmeli. Kudüs, Allah resulünün bir gece yürüyüşü ile ziyaret ettiği mübarek şehir için davaya devam. Kudüs’ü nebilerin tebliğine uygun bir şekilde özgürleştirme çabasına devam. İsra suresinin ilk ayetiyle önce Allah resulüne sonra Muhammed ümmetine tevdie dilen kutlu emaneti elde tutma gayretine devam. Ama sokaklar ve meydanlar kadar bilinç düzeyimizde de makes bulacak bir ideal ile devam etmeli” şeklinde sözlerini noktaladı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.