Rus Basını Deri Sektörünün Kalesi Kazlıçeşme’de… « Bingöl Güncel.tv

18 Ocak 2021 - 17:41

Rus Basını Deri Sektörünün Kalesi Kazlıçeşme’de…

Türk ekonomisi içinde katma değeri yüksek sektörler arasında önemli bir ayrıcalığa sahip olan deri sektörü, Alleather – IDF İstanbul Deri Fuarı adıyla İstanbul Fuar Merkezi’nde 1-3 Şubat 2017 tarihleri arasında ‘Deri’de Yüksek Ritm Mottosu’ ile kapılarını açacak.

Rus Basını Deri Sektörünün Kalesi Kazlıçeşme’de…
Son Güncelleme :

01 Kasım 2016 - 13:20

Bu Haber 7 Kez Okundu

Alleather – IDF İstanbul Deri Fuarı öncesi Rus Basınının önemli temsilcileri Türk Deri Sektörünün kalbi olan Kazlıçeşme’de sektör temsilcileriyle bir araya geldi. İki ülke arasındaki deri ticaretinin önemi ve kültürel bağının geçmişine vurgu yapılan buluşmada ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus Devlet Başkanı Putin arasında yaşanan olumlu gelişmelerin deri sektörüne yapacağı kazanımlar masaya yatırıldı.

Buluşma sonrası Rusya basını temsilcilerine, sektörün kalesi olarak bilinen Kazlıçeşme’de özel bir gezi düzenledi. Gezide Türk deri sektörünün tasarım gücünün yanı sıra gezilen üretim tesisleri ile de Türk derisinin kalitesi gözler önüne serildi.

Hem ihracat hem de istihdam anlamında önemli bir gücü elinde bulunduran ve geçmişi 15. yüzyıla dayanan Türk deri sektörü, Türkiye Deri Vakfı (TÜRDEV) ve UBM işbirliğinden doğan sinerji ile 250 yerli ve yabancı firmayı 1-3 Şubat 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde bir araya getirecek. Dünyanın en büyük tedarikçilerinden biri olarak gösterilen Türk deri sektörü adına Alleather – IDF, 15 bin metrekarelik bir alanda gerçekleşecek olan fuara 6 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi katılımını hedefliyor.

Fuar Öncesi Rus Basını Türkiye’ye, Sektörün Kalesi Kazlıçeşme’ye Geldi…

2014 verilerine göre; yüzde 0,61 pay ile dünyanın en büyük 11. deri ve deri ürünleri ihracatçısı konumundaki Türkiye için Rusya pazarı son derece önemli. Deri ve deri ürünlerinde ortalama 25 yıla dayanan geçmişle birlikte bugün Türkiye’nin yaklaşık yüzde 90’lık ihracat kalemi Rus pazarına yapılıyor. Bu gerçekten hareketle Alleather – IDF İstanbul Deri Fuarı öncesi Rus Basını’nın önemli temsilcileri Türk Deri sektörünün kalbi olan Kazlıçeşme’de sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Rus Basını için önce Türk Deri Sektörü hakkında bilgilendirici sunum yapıldıktan sonra sektörün gelişimi, Türkiye-Rusya arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin sektöre olan yansımaları, gelecek hedefleri başta olmak üzere pek çok önemli konunun ele alındığı basın toplantısı düzenlendi. Toplantı sonrası İstanbul’da Türk deri sektörünün merkezi olarak bilinen ve üretim tesislerinin yer aldığı Kazlıçeşme’ye düzenlenen geziye, Rusya’nın önde gelen haber ajanslarının, gazetelerinin temsilcileri katıldı.1477931632_alleather_idf_fuar___rus_gazeteciler_bas__n_top__1_

Sektör Temsilcileri Tam Kadro Rus Basının Karşısına Çıktı…

Toplantıda; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus Devlet Başkanı Putin’in geçtiğimiz Ağustos ayında bir araya gelmesi ile başlayan sürecin deri sektörüne getireceği avantajlar da masaya yatırıldı. Uzun yıllardır deri sektörünün ihracat anlamında önemli bir pazarı olan Rusya ile bağların daha da güçleneceği sinyali verilirken, Kazlıçeşme’ye yapılan geziyle atılan adımları daha da somutlaştırdı.

Rus basın mensuplarının büyük ilgi gösterdiği Kazlıçeşme gezisinde Türk deri sektörünün üretim-tasarım-kalite gücü gözler önüne serildi. Üretim tesislerinin kapısı ilk kez böylesi bir buluşmayla Rus basınına açılırken, sektörün önde gelen isimleri de konuyla ilgili önemli bilgiler verdi. Tamamen Rus Basını temsilcilerinin ağırlandığı bu özel etkinliğe; İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçılar Birliği (İDMİB) Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Dinç, Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Yakup Teleke, Saraciye Sanayicileri Derneği (SSD) Başkanı Cemal Aydın, Kürk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (KSİAD) Başkanı Ayfer Gümrük, UBM EMEA (İstanbul)Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Tığlıoğlu ve UBM İstanbul Fuarlar Grup Direktörü Orhan Çağlayan ev sahipliği yaptı.

UBM’nin Global Gücü Deri Fuarı’na Damgasını Vuracak…

İstanbul Fuar Merkezi’nde 1-3 Şubat 2017 tarihinde Alleather – IDF İstanbul Deri Fuarı adıyla görücüye çıkacak deri fuarını diğer yıllardan ayıran çok önemli bir gelişme daha var. Dünya genelinde deri sektörünün güçlü iki fuar etkinliği olan APLF ve ACLE ile tekstil alanında çok önemli bir fuar olan MAGIC’in organizatörlerinden UBM’in global gücü Şubat ayında gerçekleşecek Türk deri sektörü için çalışacak.

UBM İstanbul Fuarlar Grup Direktörü Orhan Çağlayan’ın Türk Deri sektörünü gelişim ve değişimini anlattığı sunumla başlayan basın toplantısı sonunda özellikle İstanbul’un önemi ve UBM’in global gücünün fuara katacağı kazanımlar da Rus Basını temsilcilerine aktarıldı. İstanbul’un olağanüstü bir buluşma noktası olduğunun altını çizen Orhan Çağlayan, “UBM olarak geleneksel fuarcılığın dışında teknolojiye ve sektörün sesine önem vererek ilerliyoruz. Güçlü alt yapımızla dünyayı birbirine bağlıyoruz. IDF ile başta Rusya olmak üzere Türk deri sektörünü önemli bir platformda bir araya getirerek yeni ticari anlaşmaların alt yapısını bu fuar ile atmayı planlıyoruz. Bu gün yapılan gezi ile fuar öncesi mevcut olan yakınlık teknik anlamda da doğru bilgilendirmelerle daha da gelişti, Amacımız; Türkiye’nin 2023 ihracat rakamı hedefi Cumhuriyetin kurulduğu 100.senede toplam 5.2 milyar USD’ye ulaşmak. Bunun ilk ayağını 2017’deki fuarla başlatacağız” dedi.

Mehmet Ali Dinç: “Rusya Stratejik Ortağımız”

Toplantıda Rus Basını temsilcilerinin soruların büyük bir içtenlikle yanıtlayan İDMİB Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Dinç, özellikle Rusya ile Türkiye’nin kültürel bağına ve iki ülke arasındaki ticaretin dayandığı sosyo-kültürel ilişkilere atıf da bulunarak siyasette yaşanan olumsuzlukların halklar arasındaki dostluğa zarar veremeyeceğini belirtti. Türk Deri sektörü için Rusya’nın vazgeçilmez bir ülke olduğunun da altını çizen Dinç,Rusya’yı Türkiye’nin stratejik ortağı olarak gördüklerini belirtti ve şöyle devam etti: “Rusya için bizim stratejik iş ortağımız diyebiliriz çünkü ihracatımızın yüzde 90’ı Rusya ile. Özellikle 1990’larda deri sektöründe yoğunlaşan ilişkilerimiz bugün 25 yıla dayandı. Bu ciddi bir bilgi, kültür ve anlayışı olarak iki ülkenin iş insanlarına katkı sağladı. Türkiye’deki orta ölçekli üretici ile Rusya’daki orta ölçekli ticaret erbabı önemli işler yaptılar, karşılıklı büyüdüler, katma değer yarattılar. Baktığımız zaman iki ülkeyi birbirinden ayıramayız bir bütünün parçası gibiyiz. Aramızda sosyal ilişkiler de geçen bu yıllar içinde üst seviyelere çıktı. Halklar arasında sıcak bir ilişki var. İki ülke arasındaki insanların arasına siyasetin sokulması çok zorlayıcı olur ki oldu da ve şimdi çok şükür iyi ilişkiler içindeyiz. Siyasetle baltalama çalışmaları oldu ama başaramadılar” diye konuştu.

Rusya ile yaşanan krizin sektörlerini olumsuz yönde etkilediği gerçeğine de değinen Dinç, ilişkilerin normalleşmesinin sektördeki tüm oyunculara büyük bir moral olduğunu belirterek yaklaşan fuarı çok önemsediklerini ve 2017 yılının ikinci yarısında yine eski güzel günlere sektörün ulaşacağını da Rus basın mensuplarına iletti.

Türk Derisi Eşittir Kalite…

Rus medya mensuplarına Türk Derisinin artıları ve ayrıştırıcı özelliği hakkında da bilgiler veren Dinç, Rusya başta olmak üzere dünyanın en büyük markalarına ürün verdiklerini belirterek, Türk Derisinin en büyük özelliğinin kaliteli ve işçilik olarak yüzyıllara dayanan bilgi ve birikimi ürünlerinde sergilediklerini belirtti. Dinç, “Deri konusunda bir asra uzanan ciddi bir tecrübemiz var, bu birikim bize büyük bir artı sağlıyor. Türk derileri ayrıca çok kalitelidir. İşte kalite ve tecrübeyi birleştirdiğiniz zaman ortaya ‘Türk Derisi’ çıkıyor. Pazarda söz sahibi olmak için milyonlarca dolar bu işe yatıranlar oldu, çok üst düzey tesisler kurdular ama nafile bizim ustalarımızın elinden çıktığı gibi çıkmadı derileri. Zaten Rus halkı da bizi ve bizim kalitemizi çok iyi biliyor. Hatta dükkanlarında yüzde 100 Türk derisi diye ibareler var. Bunlar önemli kazanımla, yani kalitede sıkıntımız yok” dedi.

“İstanbul’u bölgenin ‘Deri Moda ve Deri Ticaret Merkezi’ konumuna getirmek”amacı taşıdıklarını belirten İDMİB Başkan Yardımcısı Dinç; 1 Şubat’ta kapılarını açacak fuarla ilgili şu çağrıda bulundu: “Tüm dünyada sektörümüzle ilgili fuarları da başarıyla düzenleyen UBM ile fuarcılık alanında başlattığımız işbirliği ile hem Türkiye Deri Envanterini global taleplere açmayı, hem İstanbul’umuzu içinde bulunduğumuz coğrafyanın ‘Deri Moda ve Deri Ticaret Merkezi’ konumuna getirip, ülkemizin 2023 Planlarına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Türk dericiliğinin ve modasının hakettiği gerçek değerlere UBM’in global bilgi birikimiyle ulaşacağız. Türk dericiliğini ve modasını global arenaya taşıma projemize toplumun her kesiminden destek bekliyoruz. Bu yepyeni dönemin hem sektörümüze hem de ulusal ekonomimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Fuarda Hedef Yeni Pazarlar…

ABD’den Rusya’ya, AB ülkelerinden Afrika ve Kanada’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren Türk deri sektörünün dünya pazarlarına açılmasına katkı sağlanmanın amaçlandığı Alleather – IDF ile dünyanın en büyük deri ithalatçısı olan ABD’de dahil olmak üzere, Rusya, İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa gibi AB ve Japonya, Güney Kore gibi Uzakdoğu ülkeleri ile Afrika ve Kanada gibi Türkiye için nispeten yeni pazarlara girmek de hedefleniyor. Dünyanın en büyük tedarikçilerinden biri olarak gösterilen Türk deri sektörü adına Alleather – IDF, 250 yerli ve yabancı firmayı bir araya getirecek. Fuar’da başta deri konfeksiyon firmaları olmak üzere deri ve deri aksesuar ürünleri, deri aksesuarları, bitmiş deri, deri makineleri ve kimyasalları gibi ürün grupları yer alacak. Fuarın katılımcı hedef kitlesi; tabakhane, kimyasal makineciler gibi hammadde ve ekipman üreticileri ile distribütörleri ve konfeksiyon alanındaki üreticileri içeriyor. Ziyaretçi hedef kitlesi ise dericilik sektöründe ve yan sanayilerinde faaliyet gösteren tüm profesyonelleri kapsıyor.

Rakamlarla Türk Deri Sektörü :

 • Bugün Türkiye’de, modern teknoloji ile çevreye karşı duyarlı yüksek kaliteli üretim yapan 14 Deri Sanayi Bölgesi yer almaktadır.
 • 23,204 firma faaliyet gösteriyor
 • 6,5 milyon parça büyükbaş, 80 milyon parça küçükbaş üretim
 • Türkiye, Kuzu/ Koyun derisi üretiminde İtalya’dan sonra Avrupa’nın en büyük 2. ve dünyanın en büyük 7. üreticisi konumundadır.
 • 4 milyar USD ihracat (Toplam Türk ihracat rakamlarının %1’i)
 • Toplam işgücü 415.075 kişi (Toplam iş gücünün %0.43’ü)
 • Türkiye, % 0,61 pay ile dünyanın en büyük 11. deri ve deri ürünleri ihracatçısıdır.
 • Türkiye’nin 2023 ihracat rakamı hedefi Cumhuriyetin kurulduğu 100. senede toplam 5.2 milyar USD’ye ulaşmaktır.

Türkiye Deri Vakfı Hakkında

Türkiye Deri Vakfı (TÜRDEV), 1999 yılında, deri sektörünün geliştirilmesi ve güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan ve Türk Deri Sektörü ile ilgili dernek, birlik gibi kurum ve kuruluşları bir araya getiren. Tabakhane, konfeksiyon, ayakkabılık ve saraciyelik ürünleri, kürk, makina ve kimyasal tedarikçileri ile tüm alt sektörleri çatısı altında toplayan Sivil Toplum Kuruluşudur. Türk Dericiliğini geliştirmek, modern ve çağdaş dericilik anlayışıyla sektöre eğitim alanında her türlü hizmeti vermek amacının yanı sıra TÜRDEV’ in en önemli misyonu sektörün vitrini olan İstanbul Deri Fuarı’nı uluslararası niteliği yüksek, sektörü tümüyle temsil eden bir fuar olarak organize etmektir.

UBM Hakkında

UBM, 100 yılı aşkın tecrübesi ile 20’den fazla ülkede 5.000’in üzerinde çalışanı ile yılda ortalama 400 fuar düzenleyen dünyanın en büyük fuar şirketlerinden biridir. UBM bünyesinde yer alan UBM EMEA Istanbul, Avrasya ve Türkiye pazarlarının uluslararası fuarlarını 30 yıldan uzun bir süreye dayanan bilgi birikimi ve UBM’in global tecrübesiyle düzenlemektedir. UBM EMEA Istanbul’un pazara liderlik eden fuarları şunlardır: Alleather IDF Istanbul Deri Fuarı, CBME Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı, CPhI Istanbul İlaç Bileşenleri Fuarı, Expomaritt Denizcilik Sektörü Fuarı, Fi Istanbul Gıda Bileşenleri Fuarı, Growtech Eurasia Sera Tarım Teknolojileri Fuarı, ISSA Interclean Istanbul Endüstriyel Temizlik Fuarı, TESFA Tesis Yönetimi Hizmetleri, Teknolojileri, Altyapı ve Tedarik Fuarı, Intertraffic Istanbul Trafik Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı, İstanbul Kids Fashion Bebek ve Çocuk Moda Fuarı, IstanbulLight Aydınlatma Fuarı, Tissue World Istanbul Temizlik Kağıdı Endüstrisi Fuarı.

EN ÇOK KAZANANLAR

 • ACSEL20.46 10.00%
 • PSDTC37.40 10.00%
 • YGYO1.98 10.00%
 • POLTK529.20 10.00%
 • GEDZA35.22 9.99%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • TDGYO8.85 -6.74%
 • KUTPO47.38 -5.33%
 • PEGYO1.65 -5.17%
 • GUSGR6.14 -4.81%
 • NIBAS43.08 -4.27%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • KRDMD7.10 7.41%
 • DOHOL3.52 1.73%
 • KOZAL118.70 2.24%
 • GARAN10.01 -0.10%
 • THYAO13.15 -0.60%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.542.14 % 1,16
DOLAR 7.5043 % 0,42
EURO 9.0575 % 0,36
BITCOIN 36.888.66 % 1,73
ÇEYREK ALTIN 723.63 % 1,09
GRAM ALTIN 443.53 % 0,92