Seçim takvimi nasıl işleyecek?
547 okunma

Seçim takvimi nasıl işleyecek?

YSK Genel Başkanı Ahmet Yener'in 28 Mayıs'ta seçimin resmen ikinci tura kaldığını açıklaması, seçim takviminin nasıl gelişeceği konusunda soru işaretleri yarattı.

ABONE OL
Mayıs 15, 2023 18:46
Seçim takvimi nasıl işleyecek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİNGÖL GÜNCEL TV – Türkiye, 13. Cumhurbaşkanını seçmek için dün sandık başına gitti.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı geçici sonuçlara göre ilk turda Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,51 oy alırken, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88 oy aldı. 28 Mayıs’ta ikinci turda tekrar yarışacaklar.

İkinci turda geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.

SEÇİM TARİHİ NASIL İLERLEYECEK?

15 Mayıs: Herhangi bir nedenle seçime katılamayan adayların ikinci tura kalan adaylardan aday değiştirme süresi saat 20.00’de sona erecek. Kampanya dönemi başlayacak. Sandık kurullarının karar ve tutanaklarına ilçe seçim kurullarına itiraz süresi saat 20.00’de, ilçe seçim kurulları ise kararlarını saat 23.59’a kadar kesinleştirir.

16 Mayıs: İlçe seçim kurullarının kararlarına ve il seçim kurullarına yapılacak konsolidasyon raporlarına itiraz süresi saat 17.00’de sona erecek, itirazlar il seçim kurulları tarafından saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

17 Mayıs: İl seçim kurullarının kararlarına ve birleştirme raporlarına Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itiraz süresi saat 17.00’de sona erecek. Sandık kurullarında ve diğer görevlilerde meydana gelen değişiklikler, ilçe seçim kurulları tarafından Ulusal Seçim Sistemine (SEÇSİS) işlenmeye başlanacak. Saklama ve taşıma kurulları ile sandık kurulları ve diğer görevlilerdeki değişiklikler, varsa yurt dışı ilçe seçim kurulu tarafından yapılır.

18 Mayıs: İl seçim kurullarının kararlarına ve konsolidasyon raporlarına yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak.

19 Mayıs: Kesin seçim sonuçları YSK tarafından Resmi Gazete, radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek.

20 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy kullanma işlemi başlayacak.

24 Mayıs: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. Radyo ve televizyon kampanya konuşmaları başlayacak.

27 Mayıs: Kampanya süresi 18:00’da sona erecektir.

28 MAYIS: OY VERME GÜNÜ.

29 Mayıs: Cumhurbaşkanlığı seçiminin geçici sonuçları açıklanacak. Sandık kurullarının karar ve tutanaklarına ilçe seçim kurullarına itiraz süresi saat 17.00’de sona erecek, yapılan itirazlar ilçe seçim kurulları tarafından saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

30 Mayıs: İlçe seçim kurullarının kararlarına ve il seçim kurullarına yapılacak konsolidasyon raporlarına itiraz süresi saat 17.00’de sona erecek, itirazlar il seçim kurulları tarafından saat 23.59’a kadar karara bağlanacak.

31 Mayıs: İl seçim kurullarının kararlarına ve konsolidasyon raporlarına YSK’ya itiraz süresi sona erecek.

1 Haziran: İl seçim kurullarının kararlarına ve konsolidasyon raporlarına yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak. Kesin seçim sonuçları YSK tarafından Resmi Gazete, radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.