Sevklerden Kurtulamıyoruz! « Bingöl Güncel.tv

26 Kasım 2020 - 06:19

Sevklerden Kurtulamıyoruz!

İl dışı sevklerin en fazla olduğu illerden biri olan Bingöl’de, hastalar basit tedaviler için dahi çevre illere sevk ediliyor. Sevk önleme çalışmalarının olduğu ancak yetersiz kaldığı kentte, vatandaşlar sağlık sorununa kalıcı çözümler istiyor.

Sevklerden Kurtulamıyoruz!
Son Güncelleme :

22 Aralık 2016 - 23:51

Yıllardır ‘bitmeyen hastane’ olarak anılan Bingöl Devlet Hastanesi binasının yapımı ‘hala’ devam ederken, vatandaşlar şimdi de sevklerle boğuşuyor. Basit tedaviler için dahi Elazığ, Muş, Erzurum gibi çevre illere sevk edildiklerini belirten vatandaşlar, “normalde Muş’a sevk pek yapılmaz. Orası da sağlık bakımından yetersizdir. Ancak Muş’a bir Bingöl’den sevk yapılıyor. Tahmin ediyoruz ki, Bingöl’ün durumu Muş’tan da beter durumda…” diye sitem ediyor.

SEVK SAYILARI CİDDİ RAKAMLARA ULAŞTI

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından sevklerin önlenmesi yönünde toplantı ve çalışmaları olsa da, Bingöl’de sevk sayıları ciddi rakamlara ulaştı. Ekim ayında Bingöl Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından yapılanSevk Değerlendirme toplantılarında, tedavisi mümkün olan hastaların sevklerinin engelleneceği kararlaştırılmıştı.

SEVK MERKEZİ HALİNE GELDİ

Vatandaşlar, Bingöl Devlet Hastanesi hasta sevk merkezi haline geldiğini söyledi. Yeterli tedavi olamayan ve kendi imkânlarıyla çevre illere giden hastalar ise açıklanan resmi sevk sayıları içinde yer almıyor. Bingöl’de sağlık kuruluşlarına gitmeden başka illere giden hasta sayıları da eklendiğinde, her yıl on binlerce hasta ve yakını hem ekonomik, hem de manevi işkence çekiyor.Fiziki şartları yetersiz olan Bingöl Devlet Hastanesinde, personel eksikliğinin yanı sıra cihaz sıkıntısı da yaşanıyor.

reklam